Armáda se jich zřekla, čest českých vojáků hájí britský plukovník

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
25. 4. 2012 14:23
Před třemi lety by si od nich pomalu pes kůrku nevzal. Taková byla v médiích pověst českých vojáků z útvaru speciálních operací SOG, kteří byli po boku spojenců nasazeni mimo jiné v Afghánistánu, Kosovu či Iráku.
Foto: Tomáš Kunc

Objev dne - Před třemi lety by si od nich pomalu pes kůrku nevzal. Taková byla v médiích pověst českých vojáků z útvaru speciálních operací SOG, kteří byli po boku spojenců nasazeni mimo jiné v Afghánistánu, Kosovu či Iráku.

Teprve po letech, kdy vytvořená image přispěla k likvidaci celé jednotky a kdy většina jejích členů skončila v civilu, přichází překvapivý obrat: na obranu českých vojáků veřejně vystoupil britský důstojník Richard Westley.

Vojenská autorita, plukovník ve výslužbě Westley, byl velitelem koaličních sil v Afghánistánu a spadala pod něj tedy i česká jednotka SOG.

Právě v afghánské provincii Helmand se měl odehrát incident, který následně posloužil k zániku speciální české jednotky - kdosi z armády anonymně vypustil na veřejnost zprávu, že čeští vojáci uprostřed bojové operace nechali Brity napospas afghánským rebelům.

Co už lze říct o vojácích horšího, než že jsou zbabělci. Jenže Richard Westley nyní kategoricky říká: Je to lež.

"Nepředstavitelné, nic takového se v době mého velení nestalo. Čeští vojáci ze SOG měli a mají moji absolutní důvěru. Byli to vynikající vojáci, kteří bojovali po boku mých mužů každý den."

Britské velení se v Afghánistánu střídalo, Westley nicméně vylučuje, že by se zmiňovaný útěk z boje mohl odehrát třeba až po jeho odchodu. „Zcela jistě bych se o tom dozvěděl,“ podotýká.

České vojáky plukovník Westley hájí v dokumentu, který s ním pořídil publicista Marek Polanecký. Svá slova britský důstojník zopakoval i v rozhovoru pro Insider.

"Bez českých vojáků ze SOG bych zkrátka a jednoduše nemohl v Afghánistánu dělat svoji práci,“ dodal.

Dokument o práci členů SOG v Afghánistánu včetně rozhovoru s britským plukovníkem vznikl poté, co se několik bývalých členů speciální jednotky nechtělo smířit se škraloupy, které jejich pověst provázely. Všichni už jsou v civilu, do české armády se už vrátit nechtějí a tvrdí, že jim rozhodně nejde o pomstu.

„Jeden z nás v Afghánistánu zahynul, nechceme, aby si jeho syn jednou myslel, že táta byl zbabělec. Jsme rádi, že plukovník Westley řekl, jak to bylo ve skutečnosti, když už se nás nezastala česká armáda,“ uvedl jeden z velitelů SOG Lumír Němec.

Útvar speciálních operací SOG, který stát mimo jiné vysílal bojovat s koaličními jednotkami ve válce proti terorismu, vznikl v armádě v éře ministra Jaroslava Tvrdíka. Skončil po sedmi letech v roce 2009 za ministra Martina Bartáka s tím, že armádě postačí speciální síly z Prostějova.

Insider připomíná, že konec jednotky SOG armáda dodnes uspokojivě nevysvětlila.

 

Právě se děje

Další zprávy