Apple představil obchodní šlágry, nikoliv technickou revoluci

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
11. 9. 2013 14:21
Pro technologické fanoušky je to nuda. Z hlediska obchodního představil Apple trháky, které se budou všude dobře prodávat. S čestnou výjimkou Senegalu, Zambezi a Česka.
Foto: Tomáš Kunc

Analýza – Představení novinek firmy Apple přináší dvojí pohled. Fanoušky firma zklamala: čekali levný telefon a nějakou třešničku na dortu. Místo technické revoluce dostali obchodní trhák a to je neuspokojilo.

I tak by se dala zjednodušeně zhodnotit reakce na včerejší "keynote", tedy představení nových produktů Apple. Zářijový termín je tradičně vyhrazen telefonům, a tak se s napětím čekalo, zda se potvrdí spekulace o modelu 5S s vestavěnou čtečkou otisků a o barevném modelu 5c.

Podívejme se nejdříve na představené novinky. Model iPhone 5c je v podstatě stávající model 5 vestavěný do plastového pouzdra. Pod pojmem plastové pouzdro si ale nepředstavujte polyethylenové vrzající výstřiky, v nichž se prodávají současné low-end telefony. Pouzdro je vyrobeno z probarveného tvrzeného polyakrylátu uchyceného ke kovové kostře. Vše působí robustním dojmem, nic nevrže ani neskřípe a při poškrábání se neobjevují rýhy v jiné barvě. Ostatně, podobnou technologii použila již dříve Nokia pro své telefony Lumia a kvalitativně jde o zcela jinou úroveň, než jsou pouzdra levných "plasťáků". Ke drobným (a z českého pohledu nepodstatným) změnám došlo v případě rádiové části, kde nová čipová sada podporuje i EV-DO Rev. B a rozšířenou podporu LTE. Ostatní odlišnosti od iPhone 5 jsou dané použitím nové verze operačního systému iOS7, která významně posouvá schopnosti fotoaparátu a kterou z velké části po upgradu dostane i "pětka" – i procesor A6 je stejný.

Co je méně podstatná změna, ale vypovídá o mazlení se Applu se svými výrobky: při koupi modelu 5c je tapeta a prostředí telefonu automaticky nastaveno tak, aby ladilo s barvou plastu. Změnit si jej nicméně můžete…

Cena? Nikoliv malá. Nejnižší model 16GB s dotací vyjde na 99 USD, 32GB verze skočí o sto dolarů výše, bez dotace pak jde o 549, respektive 649 dolarů, o stovku níže, než do téhle chvíle vyšel iPhone 5.

iPhone 5S

Druhou novinkou v nabídce je model 5S. Apple se drží strategie své roční obnovy modelů, přičemž eskový model je tradičně jen rychlostním upgradem. To v tomto případě neplatilo tak docela, hlavní inovací je na první pohled snímač otisků prstů integrovaný do tlačítka Home. Snímač odemkne telefon, pokud rozpozná otisk vašeho prstu, při pouhém stisku tlačítka. Vše proběhne automaticky a rychle, není třeba po tlačítku složitě přejíždět, nezáleží na poloze prstu a telefon si zapamatuje klidně všechny vaše prsty. A s ohledem na bezpečnost se ani biometrická data neukládají do cloudu – nemusíte se (alespoň prozatím) bát, že by si je NSA zkopírovala přímo od Applu.

Pohodlná autentifikace uživatele je dnes klíčem k řadě budoucích funkcí. Jak si to Apple přestavuje, ukazuje při nakupování v jeho vlastním AppStore a iTunes: na telefonu se stačí při nakupování dotknout tlačítka Home a transakce je autorizována. Není třeba zadávat heslo. Apple slibuje, že takhle "bezešvá" bude integrace snímače i do dalších heslových aplikací, více už ale nepředváděl, takže si musíme počkat, až to uvidíme v praxi.

Dlužno podotknout, že snímač otisků prstů se v mobilu neobjevuje poprvé, jenže za deset let experimentů nikdo z výrobců nepřišel s použitelným provedením. Apple do snímače otisků investoval opravdu hodně, dokonce kvůli tomu vloni koupil celou firmu AuthenTec za 365 milionů dolarů, čímž získal řádově kvalitnější snímač a tým lidí schopných dalšího agilního vývoje a začlenění snímače do hlubin mobilního systému. To je náskok, který se bude ostatním zle umazávat, ačkoliv Motorola již přispěchala s upozorněním, že také přichází na trh s androidím telefonem vybaveným snímačem otisků. Ovšem významně méně pohodlným.

Apple tu postupuje věren svým zvykům: postupně přivykne uživatele na novou technologii, která již při své prvotní integraci dává smysl, a postupně na ni nabalí další (a ziskové) funkce. Například – a proč by ne – mobilní placení. Otisky prstů nejsou sice tak sexy jako NFC, ale budou mnohem užitečnější jako technologie ověřující totožnost držitele telefonu. Apple technologii pojmenoval Touch ID a provazuje ji s dosavadním přihlašováním přes přihlašovací jméno a heslo Apple ID.

Z dalších novinek v modelu 5s stojí za zmínku významný upgrade optiky i softwaru fotoaparátu. Ten nyní zvládne i zpomalené video, je vybaven přisvětlovacími diodami o dvou teplotách, přičemž se s ohledem na okolní osvětlení vybere automaticky ta, která dá lepší výsledek. Zvětšil se čip kamery o 15 %, zůstalo zachováno 8 megapixelů, citlivost na světlo se zvýšila o 33 %. Práce s fotoaparátem se významně zrychluje, rychlejší je ostření a je možné uložit až deset fotek za vteřinu. V burst režimu lze z desítky těchto fotek nechat telefon automaticky zvolit nejlepší – nejostřejší, nejlépe nasvícené, ohlídají se i zavřené oči. Přepracovaná byla funkce panoramat i stabilizace obrazu a dalo by se pokračovat. Třeba o natáčení vysokorozlišitelného videa v režimu 1080p a 120 snímcích za vteřinu, tedy zpomaleného videa. Řada funkcí, které závisí na softwaru, bude nyní dostupná i v předchozích modelech, kupříkladu čip se ale softwarově nezvětší.

Podstatného zrychlení se dočkal procesor. Nový procesor A7 má být čtyřicetkrát rychlejší než původní procesor z prvních telefonů iPhone a téměř trojnásobně rychlý proti A6 z modelu iPhone 5. Rychlost procesorů u chytrých telefonů stále ještě není samoúčelná. Nezávisí na ní jen pohodlné ovládání telefonu a řada plynulých grafických efektů, ale také pronikání mobilů na trh mobilních herních konzolí. Kde se mimochodem ukazuje, že mobilním konzolím od Sony a Nintenda nové nadupané chytré telefony a zejména iPhone přebírají trh. Však také podstatná část prezentace rychlosti procesoru se motala kolem dema nové hry EA Infinity Blade 3, která udivuje excelentní grafikou a dojmem jako ze hry určené pro desktopové PC. Apple sice provokuje tím, že výkon procesoru A7 označuje za "desktop grade", ale daleko od pravdy nebude.

Za tajemstvím 64 bitů

Útok na výkon Apple podtrhl tím, že procesor A7 je plně 64bitový, což podporuje i iOS7. Ovladače, knihovny i kernel, vývojové nástroje, to vše bude podporovat 64bitový běh a Apple slibuje, že s migračními nástroji zvládnou vývojáři předělat svou aplikaci na 64 bitů během pár hodin.

Právě kolem té čtyřiašedesátibitovosti nového procesoru a významu, jaký přisuzoval Apple uvedení takového procesoru do mobilů, se vede řada sporů a bude třeba to posuzovat s odstupem. Pravdou je, že hlavní výhodou 64bitového procesoru proti běžně používaným 32bitovým je větší adresovací prostor, a tedy i větší obsloužitelná kapacita paměti. Jenže tady se na limity naráží především u velkých počítačů, mobily sice mají paměť uváděnou v řádech desítek gigabitů, ale ta je na úrovni externí paměti, nikoliv paměti přímo obsluhované. Ta je spíše ve stovkách megabitů až jednotek GB a rozhodně se zde na hranici 4 GB dvaatřicetibitové adresace nenaráží. Limit 4GB paměti RAM a 2–3GB pro jednu aplikaci začne být problém v průběhu cca pěti let. Do zvětšování paměti RAM totiž výrobce mobilů nic netlačí. iPhone 5/5c i 5s mají 1 GB RAM a dlouho potrvá, než se dostanou nad hranici 4 GB, protože každý další gigabit paměti znamená nutnost jej napájet, a tím i snížit výdrž mobilu. Což v momentě, kdy Apple hraje o procentíčka výdrže, není možné snadno ignorovat.

Navíc binární kód softwaru ve 64bitové verzi je mírně větší a i to je v mobilech spíše nevýhoda, k tomu připočtěme nutnost zacházet se dvěma verzemi binárních souborů (pro 32 a 64 bitů), neboť "universal binary" používaná dnes na systémech Mac i jinde znamenají významné ukrojení místa, jehož je v mobilech nedostatek.

Dnes se tedy přínos 64bitového operačního systému v mobilu rovná zhruba nule. To, že se Apple do podobné konverze pouští, ale nemůžeme považovat jen za marketing. Apple nepochybně míří výše, o tom vypovídají prohlášení o výkonnosti nového procesoru na úrovni desktopových systémů i fakt, že Apple zkompiloval a je schopen provozovat svůj desktopový operační systém Mac OS X pod technologií ARM, na níž je jeho procesor A7 (i A6) založen. Láká to ke spekulaci: kdypak asi Apple usoudí, že procesory pro své notebooky si může vyrábět sám, a suše nahradí platformu Intel za vlastní procesory platformy ARM? Jistě, tahle možnost není úplně za rohem, bylo by potřeba donutit vývojáře zkompilovat programy i pro ARM platformu, ale trpělivá práce a čekání na příležitost je něco, co Apple zvládá. Nyní je této možnosti o kousíček dále. Co by mu to přineslo? Samozřejmě že nejvýkonnější počítače by běžely dále na Intelu, který ve vysokých výkonech kraluje, ale již několikrát Apple upozorňoval na to, že v mobilních procesorech Intel nestíhá držet krok a ani jeho nejnovější procesory Atom na ARM nemají. Přechod alespoň části řady Mac Air na ARM se v horizontu dvou tří let přímo nabízí.

Když je řeč o procesoru, neměli bychom zapomenout zmínit koprocesor M7. Ten má na starosti "pohyb". I to je zajímavý trend, u kterého se pozastavíme. Řada výrobců mobilních procesorů a také výrobců telefonů se snaží propagovat názor "víc jader, více mobil" – a tak se setkáváme s ohlášením mobilu vybaveného osmijádrovým procesorem. Takový Snapdragon 800 je toho dobrým příkladem. Řada výrobců (a patří mezi ně hlavně Apple a Motorola) si myslí, že navyšovat počet jader k ničemu nevede hlavně proto, že není moc jak je využít. A že bude lepší vytvářet specializované koprocesory, které optimálně řeší nějaký problém. Zpracování pohybových informací Apple uvážil za problém, jenž by měl řešit samostatný koprocesor M7, a ten také dorazil do modelu iPhone 5S. O co se M7 má starat? Má neustále zpracovávat data o pohybu, tedy z akcelerometru, gyroskopu a kompasu. Tím umožní fungování nové generace zdravotních a fitness aplikací, Apple představil spolupráci se zařízeními Nike+ Move a API pro třetí strany CoreMotion API. iPhone 5S bude umět zpracovávat pohybové informace bez toho, že by musel být využit hlavní procesor, a ten může zůstávat i v uspaném režimu. Apple chce, aby telefon mohl nahradit dnes úspěšné sledovače pohybu, a myslím, že šéfové Fitbitu se museli při prezentaci dost orosit. Zda se to podaří, uvidíme, ale jestli iPhone máte, zkuste si stáhnout aplikaci Moves či Rove – a uvidíte zajímavý směr.

Na závěr stojí za to zmínit, že nový iPhone k černé a stříbrné barvě dostává ještě barvu zlatou či champagne. Oproti barvám 5c jde o barvy metalické, vzniklé anodizací kovu, odolné, leč poškrábatelné. Zlatá barva budí zatím posměšky, ale pro Asii a Orient jde o chybějící ingredienci.

Na závěr ceny: dotovaná 16GB verze iPhone 5S vyjde na 199 dolarů s dvouletým úpisem a bez závazku za 649 dolarů. Dalších sto dolarů si připlatíte za zdvojnásobení na 32 a 64 GB paměti.

iOS7 udělá ze starého telefonu nový

Tím jsou představené novinky Applu vlastně vyčerpány. Ale ne, počkejte, je tu ještě iOS7. Ten byl představen již dříve, není to úplná novinka, podstatné je, že Apple oznámil, že do vypuštění finální verze zbývá týden, v tuhle chvíli distribuuje před-finální verzi (GM) vývojářům. A ačkoliv se iOS7 na prezentaci věnovala nejmenší pozornost a všechny novinky jsou už vlastně nějakou dobu známé, je dobré si několik aspektů připomenout. Tak především iOS7 nainstalujete na telefony iPhone 4 a vyšší, iPod Touch od 5. generace a na modely iPad 2 a vyšší, přičemž jsou určitá omezení pro některé modely – zejména u kamery. Je to dáno omezeními použitého hardwaru.

Apple na konferenci zdůraznil iTunes Radio, možnost poslouchání hudby ve stylu Pandory. Jenže na iOS7 je přepracováno všechno, na první pohled především vzhled, který je naprosto jiný. Na pohled druhý došlo k významným změnám, zejména pročištění, v ovládání aplikací. A na třetí pohled, když se díváte do jádra systému, uvidíte veliké změny ve způsobu řízení přístupu ke zdrojům. Doposud totiž Apple řešil multitasking tak, že dovoloval aplikaci multitaskovat jen přes několik systémových funkcí striktně definovaných přes API. A systém sám tyto funkce obsluhoval. Stahování souborů na pozadí tedy neprováděla samotná aplikace, tu systém z paměti uklidil, ale prováděla ji systémová služba, která pak výsledek předala původní aplikaci. To mělo své podstatné výhody zejména ve snížení spotřeby, ale také nevýhody: tam, kde taková funkce neexistovala, nemohla aplikace běžet na pozadí. Což se rychle vývojáři naučili obcházet tím, že využívali jedinou univerzální funkci z API, kterou mohli svou aplikaci přidržet v běhu na pozadí vždy: geolokaci. To mělo ale podstatnou nevýhodu: špatně napsané "zneužívání" geolokace k běhu na pozadí vybíjelo baterie telefonu. Apple proti tomu nyní zasáhne tím, že uvolní další možnosti běhu programu na pozadí a zároveň zavede kontrolu běhu samotných procesů a programů. Cílem téhle snahy je odstínit vývojáře i uživatele od problémů s během na pozadí a zároveň nehuntovat zdroje mobilu, především baterku a procesorový výkon. To umožní vznik či úpravy řady aplikací, které dnes otravují baterku – a bude to mít dopad na nejproklínanější součást dnešních chytrotelefonů: baterii a její výdrž. Ačkoliv to bude změna příjemná, nepočítejte s tím, že vám váš mobil s iOS7 vydrží o to déle. Zkušenost naopak ukazuje, že čím déle baterie zvládne vydržet, tím více si lidé s telefonem hrají a ve výsledku je na konci dne baterka vždy prázdná.

Obchodní dopad nových mobilů

V čem je obchodní trik Applu? V tom, že se snaží nabízet tři cenové úrovně telefonu, jenže v mezidobí mezi "eskovým" updatem a další generací má problém. Ten zní: jak vizuálně odlišit nový model S od starého modelu. Apple totiž nadále prodává předchozí model za sníženou cenu, ačkoliv je na trhu jeho stejně vypadající varianta speed. Na což si samozřejmě uživatelé stěžují, protože nová a dražší verze vypadá stejně jako ta předchozí levnější. Třetí telefon v nabídce je již vždy z jiné generace, takže s ním problém není. Apple tak má v nabídce při dvouletém úpisu tři telefony po 199, 99 a 0 dolarech. Teď se rozhodl k šalamounskému kroku. Model 5 se již dále nebude prodávat v původním metalickém provedení, ale v plastovém. To má svůj důvod: výroba metalického pouzdra typu unibody není levná, a pokud uživatel chce ušetřit, jistě se smíří s levnějším plastovým pouzdrem. To lze navíc osvěžit barvami a odlišit jej tak výrazně od dražšího modelu. Spokojeni budou jak noví klienti prémiové řady, tak ti, co chtěli ušetřit a nevyužili by všechny funkce. A Apple na tom mimochodem vydělá, což v momentě klesajících marží z mobilů je dobrá zpráva.

A tím se dostáváme k cenám. Nový iPhone 5S nevyjde nijak levně – tradičně zůstává na ceně předchozího top modelu, a můžeme tedy očekávat, že typická nedotovaná cena bude přes 16 000 Kč za nejlevnější "esko". A tady se dostáváme k tomu hlavnímu rozdílu. U operátorů ve světě je iPhone významně dotovaný telefon, Apple navíc jeho koncovou nedotovanou cenu drží uměle výše. Tím si zajišťuje loajalitu operátorů, protože pro klienty je výhodnější zakoupit si telefon s dvouletým úpisem. Takový telefon pak stojí stěží třetinu, zatímco v Česku je sleva v řádu procent. V cizině si tedy mohou vybrat, zda za telefon zaplatí nulu, dva, nebo čtyři tisíce. A z toho pohledu je iPhone 5c skutečně levným – je to mobil, který stojí polovinu toho, co iPhone 5s.

S touhle strategií slaví Apple dlouhodobě úspěch a korunuje ji přechodovými pobídkami na nový model v momentě, kdy zákazníkovi končí dvouletý úpis. Funguje i u operátorů, jenže ne u těch našich. A tak český zájemce o iPhone bude muset sáhnout pěkně hluboko do kapsy a finanční rozdíl mezi 5c a 5s mu nepřijde tak atraktivní.

Poslední důležité pozastavení učiníme u úspěchů, které nám v Česku možná nepřijdou tak podstatné, pro Apple jsou ale zásadní. Nově se telefon oficiálně začne prodávat v síti největšího japonského mobilního operátora NTT DoCoMo a také u největších čínských mobilních operátorů. V Číně dokonce v nabídce údajně zůstane i model 4S. Právě pro čínský trh Apple do telefonu začlenil podporu TD-LTE – místně užívaného derivátu vysokorychlostních sítí. Rozmanitost LTE je tak velká, že Apple udává až třináct variací LTE, které jeho telefon obsahuje, a má to být nejširší podpora LTE v současných telefonech. Pronikání Applu do sítí DoCoMo, China Telecom a China Mobile představuje přístup k miliardě klientů a pravděpodobně významný posun v prodejích. V Číně je Apple statutový telefon a zjednodušení jeho dostupnosti pro klienty může prodeje katapultovat.

Apple představil nové mobily. Pro technologické fanoušky je to nuda. Z hlediska obchodního představil trháky, které se budou všude dobře prodávat. S čestnou výjimkou Senegalu, Zambezi a Česka. I proto, že do Česka přijdou s několikaměsíčním zpožděním oproti zahájení prodeje 20. září.

Patrick Zandl

PS: Aplikace Apple iLife a iWork pro iOS (tedy Keynote, Pages a Numbers, iMovies a iPhoto) jsou nyní zdarma. Z balíku zdarma aplikací nějak vypadl GarageBand, proč, to jasné není.

 

Právě se děje

Další zprávy