Amnestie jako přísně tajná akce. Kdo vlastně sepsal prezidentský pardon?

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
3. 1. 2013 15:25
Objev dne – S velkou pravděpodobností to bude bezkonkurenčně nejdiskutovanější dokument letošního roku. A přece se k autorství textu prezidentské amnestie, která kvůli svému rozsahu čelí všeobecné kritice, nikdo nehlásí. Hrad mlčí, právníci vlády či ministerstva spravedlnosti, kteří jsou nyní do procesu amnestie zapojeni, zase tvrdí, že její hranice a podmínky s nimi nikdo nekonzultoval. A dvě ze tří politických stran koaliční vlády, jejíž premiér prezidentův výnos spolupodepsal, se od amnestie rovnou distancovaly.
Foto: Tomáš Kunc

Objev dne – S velkou pravděpodobností to bude bezkonkurenčně nejdiskutovanější dokument letošního roku. A přece se k autorství textu prezidentské amnestie, která kvůli svému rozsahu čelí všeobecné kritice, nikdo nehlásí.

Hrad mlčí, právníci vlády či ministerstva spravedlnosti, kteří jsou nyní do procesu amnestie zapojeni, zase tvrdí, že její hranice a podmínky s nimi nikdo nekonzultoval.

A dvě ze tří politických stran koaliční vlády, jejíž premiér prezidentův výnos spolupodepsal, se od amnestie rovnou distancovaly.

K přípravě podkladů pro prezidentovo rozhodnutí se překvapivě nehlásí ani jeden z Klausových nejbližších spolupracovníků, kancléř Jiří Weigl. „Lituji, příprava amnestie nebyl můj úkol,“ sdělil bez dalších podrobností Insideru úředník, jehož dceři smaže podle zjištění Lidových novin prezidentova milost podmíněný trest za smrtelnou autonehodu.

Další Klausův rádce, tajemník Ladislav Jakl, zase opakovaně sděluje, že konzultace před amnestií se odehrávaly pouze v kruhu tří lidí. A kdo tedy do něho patřil? Počítá se tedy do této trojice i sám Jakl? Tady už bohužel sdílnost prezidentova tajemníka končí.

„To by měl říct sám prezident. Nebo přes mluvčího. Já nerad něco vynáším,“ oznamuje Insideru na přímou otázku.

Kolečko tedy pokračuje u prezidentova mluvčího Radima Ochvata, ale ten se z odpovědi vyzouvá tím, že odkazuje zpět na tajemníka Jakla. „Nevím, kdo byli ti lidé. Psala jste L. Jaklovi?“ sděluje v SMS zprávě.

Podíl na přípravě amnestie pak už ve středu odmítl v rozhovoru pro Aktuálně.cz i Klausův právní poradce Karel Muzikář: "Nepodílel jsem se na ní."

Pokud pomineme Jaklův výrok, jisté je tedy jen to, že o amnestii prokazatelně předem věděli tři lidé: samotný prezident, premiér, který dokument kontrasignoval, a ministr spravedlnosti Pavel Blažek.

Prezident podle zjištění Insideru amnestii s ministrem Blažkem předem konzultoval, protože resort spravedlnosti má výkon milosti fakticky na starost. Nový místopředseda ODS však spoluautorství konečného textu odmítá.

„Byly to konzultace ryze právního charakteru, které ale rozhodně nebyly o tom, v jakém rozsahu ta amnestie bude. Ministr o její podobě, tedy o tom, koho všeho se bude týkat, informace neměl, dozvěděl se to až z jeho projevu. Podle všeho ten samotný text vznikl až těsně před Vánocemi,“ uvedl zdroj obeznámený se zákulisní přípravou prezidentova kroku.

Sám Blažek pak přes své mluvčí pouze vzkázal, že nikdo z jeho resortu nebyl v týmu, který amnestii připravoval.

Co přesně o znění a rozsahu amnestie věděl premiér Nečas, který text musel vidět minimálně ve chvíli, kdy jej podepisoval, bohužel také nevíme. Navzdory tomu, že jde o nanejvýš závažnou a veřejností sledovanou otázku dnešních dní, nebyl jeho mluvčí schopen za celý den zprostředkovat odpovědi ministerského předsedy.

Každopádně: přestože je za amnestii odpovědná vláda, ani ministři o ní nevěděli.

"Žádná taková informace nezazněla. Pan premiér o ní s vládou nejednal, kontrasignoval to on sám," upřesňuje ministr financí Miroslav Kalousek s tím, že "takový rozsah amnestie hájit nedokáže".

Ze Strakovy akademie tak jen víme, že se od rozsahu amnestie distancují i vládní právníci, mezi nimi i premiérův poradce pro legislativu a právo Petr Bezouška, který na dotaz Insideru, zda připravoval pro premiéra podklady ke kontrasignaci, odpověděl: „Nepřipravoval, o amnestii jsem se dozvěděl až z projevu prezidenta.“

„Na rozhodnutí prezidenta republiky jsme se nepodíleli, žádné podklady jsme k ní nepřipravovali, šlo to zcela mimo rámec Legislativní rady vlády,“ konstatoval také její šéf Petr Mlsna.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Policie pátrá na Nymbursku po seniorovi, který odjel do Kerska na houby. Může být v ohrožení života

Středočeská policie pátrá po osmdesátiletém muži, který dnes po poledni odjel na motokole ze Sadské na Nymbursku na houby směrem na Kersko a nevrátil se. Muž je po několika operacích srdce, trpí výpadky paměti, proto může být v ohrožení života. Policie to uvedla dnes večer na Twitteru, zveřejnila také fotografii hledaného. Lidé se s informacemi k pátrání mají obracet na linku 158.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

V Namibii objevili nový kmen kulhavky a slintavky. Vyvezené maso může být zasažené, varoval ministr

V Namibii odhalili nový kmen slintavky a kulhavky. S odvoláním na namibijské ministerstvo zemědělství to dnes uvedla agentura Reuters. Virové onemocnění, které se obvykle nepřenáší na člověka, se v zemi poprvé potvrdilo v květnu. Od té doby se nakazily tisíce kusů dobytka.

„Je důležité zdůraznit, že nový sérotyp FMD O také způsobuje klinické případy u koz a ovcí, které mohou onemocnění rozšířit na další citlivá zvířata,“ uvedl v prohlášení ministr zemědělství Carl Schlettwein.

První případy onemocnění se prokázaly v květnu v oblasti Zambezi, která sousedí ze Zambií. Nemoc se mezi dobytkem šíří navzdory vysoké proočkovanosti zasažených stád, což vedlo úředníky k hlubšímu prozkoumání problému.

Schlettwein uvedl, že nová mutace byla poprvé objevena v srpnu na jihu země. Vyšetřování podle něj ukázalo, že kmen se do země dostal ze Zambie kvůli nelegálnímu převozu zvířat přes hranice. Maso vyvezené z Namibie, která ho exportuje do Číny, Evropské unie a Spojených států, může být zasažené, varoval ministr. Nákaza podle něj také negativně ovlivní nedávné dohody o vývozu, které země podepsala například s Ghanou.

Slintavka a kulhavka je vysoce infekční virové onemocnění sudokopytníků, které se na člověka většinou nepřenáší. Nákaza se může přenášet větrem nebo na automobilech či šatech lidí, kteří přijdou do styku s nakaženými zvířaty. Na území České republiky se nemoc vyskytla naposledy v roce 1975.

Zdroj: ČTK
Další zprávy