Ajťák naruby: hlídá Pravčickou bránu a byznys řídí z chlívku v roubence

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
2. 9. 2014 20:34
Mezi zakázníky Czechgeeks jsou jak mezinárodní korporace typu Samsung a Mail.ru, tak tuzemská banka ČSOB, energetická skupina ČEZ či ambiciozní start-upy jako Energomonitor.cz nebo DámeJídlo.cz
Foto: Tomáš Kunc

Byznys - Na sobě má červenou softshellovou mikinu, khaki sportovní kalhoty, gore-texové boty a batoh s logem National Geographic. „Projdeme si kratší okruh kolem řeky Kamenice k Dolskému mlýnu,“ říká Filip Molčan o něco později za volantem černého land roveru, když za lehkého deště míří na patrolu do skalisek a kaňonů Českého Švýcarska.

Dvaatřicetiletý děčínský rodák pomáhá jako dobrovolný strážce hlídat nejmladší a nejmenší český národní park od loňska, příští rok, pokud projde testem, dostane i svou uniformu a odznak. I nadále bude ale rangerem zadarmo: „Baví mě to, mám to tady rád. Pro peníze bych to nedělal, chci pomoct.“

Jako strážce se podílí na úklidu parku, kontroluje hnízdiště vzácných sokolů, obhlíží turistické stezky a jejich značení a když je třeba, domlouvá a radí výletníkům.

Živí jej ale něco jiného - pobytu v přírodě hodně vzdáleného - Filip Molčan je úspěšným IT podnikatelem, který ze své roubenky v malebné obci Doubice u České Kamenice řídí počítačové firmy. A tento pátek odlétá do San Franciska, aby tam rozhýbal americkou pobočku mladší z nich nazvané Czechgeeks.

„Dlouho jsem byl takový ten klasický ajťák. Žili jsme v paneláku a i když jsem chodil rád na výlety, život mimo město jsem si nedovedl představit,“ popisuje, jak se z typického mladíka od počítačů stal hodně neobvyklý programátor. V české start-upové komunitě je přitom Molčanovo jméno dobře známé, o svých byznysových zkušenostech přednáší v akcelerátoru StartupYard, byl jedním z prvních mladých podnikatelů, kteří vyrazili díky vládní agentuře CzechInvest na stáž do kalifornského Silicon Valley.

„Před šesti lety jsme si s manželkou chtěli koupit nový byt a náhodou jsme narazili na chalupu v Doubici. Teď už bych neměnil,“ dodává při pochůzce v lesích u Jetřichovic, nedaleko Pravčické brány či slavných soutěsek. Z domku vyráží jednou za týden do Prahy, jednou až dvakrát do Děčína, kde mají obě jeho společnosti hlavní kanceláře, často ale zůstává doma v bývalém chlívku, který si předělal na moderní hi-tech pracovnu.

Cena za invalidy

Molčan svůj první byznys rozjel před 12 lety, když zběhl z jaderné fakulty ČVUT a založil společnost Blue Point Solutions. Za ni s partnery (má v ní třetinový podíl) sklízejí už několik let různé ceny. Postupně se z ní totiž stala sofistikovaná chráněná dílna: „Není to klasická firma, specializuje se na pomoc hendikepovaným lidem. Většina z pětadvaceti programátorů jsou invalidé. Je ale stavěná tak, aby byla komerčně soběstačná, aby nežila jen díky státní podpoře.“

Mimo jiné vyvíjí s podporou operátora Vodafone sociální síť Disway.org, která sdružuje turistické poznatky postižených lidí.

Czechgeeks založil severočeský podnikatel před třemi lety s Miloslavem Novákem, majitelem technologické firmy Datasys. Zaměřují se na mobilní aplikace, upozornili na sebe třeba netradičním kalendářem Moredays či emailovým klientem Hello. Mezi zakázníky Czechgeeks jsou jak mezinárodní korporace typu Samsung a Mail.ru, tak tuzemská banka ČSOB, energetická skupina ČEZ či ambiciozní start-upy jako Energomonitor.cz nebo DámeJídlo.cz. Firma má 18 zaměstnanců, obrat kolem dvaceti milionů a účetně je v mírném zisku.

„Z aktivního vedení firmy jsem odešel letos v červenci, chceme se teď víc zaměřit na zahraničí, proto jedu oprášit naše kontakty do USA. Kancelář tam už máme,“ vysvětluje Molčan, který v Kalifornii stráví zbytek září. Zúčastní se mimo jiné prestižní konference TechCrunch Disrupt, která je jakýmsi festivalem začínajících IT projektů a firem. „Nehledáme ale investora, spíš jde o zajímavé typy a kontakty,“ říká.

Do Ameriky

V Americe za posledních dvanáct let strávil spolumajitel Czechgeeks více než rok a pokud plány na expanzi vyjdou, zřejmě se tam bude muset vydat na delší dobu zase. „Dva nebo tři roky bychom tam s manželkou a naším čtyřletým synem zvládli, déle ale asi ne. Aspoň si to teď nedovedu představit,“ říká při výšlapu z kamenické soutěsky do Vysoké Lípy.

Jeden americký sen má, a to koupit si srub na samotě, třeba v Yellowstonském parku, a tam být s rodinou. „Jenže to není moc reálné. Tady jsem z divočiny za hodinu v Praze, tam by to bylo do civilizace jeden den,“ směje se. Navíc se taková idea prý moc nelíbí jeho manželce, učitelce na základní škole.

Luboš Kreč

 

Právě se děje

Další zprávy