Adidas, Dove, Rexona… Celý svět se voní plechovkami z moravské továrny

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
6. 10. 2014 18:16
V Bojkovicích se ročně „narodí“ přes tři sta milionů nádobek na deodoranty či osvěžovače. Ty Odsud míří do Austrálie, Spojených států a celé EU.
Foto: Tomáš Kunc

Reportáž – Zpoza palet se slisovaným hliníkovým odpadem najednou vykoukne černá limuzína. Žádné audi nebo mercedes, ale šestimetrový prodloužený Lincoln Town Car. „To je, co? Jezdí nám sem hodně obchodních návštěv, tak je vozíme tímhle. A obvykle to pro ně bývá silný zážitek,“ směje se Filip Plevač, 39letý ředitel společnosti Moravia Cans.

Není divu, ve společnosti na aerosolové obaly jen pár kilometrů od slovenských hranic by limuzínu z New Yorku čekal málokdo. Jenže ikonický kolos se k firmě celkem hodí – on by totiž málokdo čekal i to, že se v Bojkovicích na úpatí Bílých Karpat ročně „narodí“ přes tři sta milionů nádobek na deodoranty, laky na vlasy či osvěžovače. Ty odsud míří do Austrálie, Latinské Ameriky, Spojených států a celé EU.

„V Evropě jsme jeden ze tří největších výrobců, máme zhruba desetinu trhu,“ vysvětluje před moderní halou Filip Plevač. Ambiciózní, soutěživý manažer vede podnik pátým rokem: „Baví nás porážet zahraniční konkurenci na hlavu. Jsme v tom dobří.“

To, co může znít jako nabubřelost, má oporu v číslech: roční obrat Moravia Cans je 1,5 miliardy korun, v roce 2012 byla ziskovost zhruba deset procent a loni se ještě zvýšila, přesná čísla firma ale zatím zveřejnit nechce. „V plánu je zvednout obrat ke třem miliardám,“ dodává vystudovaný strojař.

Pokud vše půjde, jak má, v příštích třech letech chce firma investovat do svého rozšíření zhruba miliardu a nabrat další stovku lidí, teď jich má čtyři sta.

Procházka podnikem je jako průlet kosmetickým vesmírem – Rexona, Axe, Adidas, Dove, Scholl… V „aerosolce“, jak provozu říkají místní, probíhá celý proces výroby. Z hliníkových kalot se na lisu protlačí dutinka, která se následně potiskne, vytvaruje, případně se do ní vlisuje reliéf, a zabalí.

Koncerny jako Unilever, Henkel či Procter & Gamble si pak nádobky už jen naplní a osadí rozprašovačem. Je pravděpodobné, že skoro každý Čech párkrát do roka vezme do ruky nějaký výrobek z bojkovické fabriky, aniž by to věděl.

„Naše výrobky jsou výrazně lehčí než konkurenční a splňují všechny normy. Snažíme se být hodně napřed,“ říká ředitel a přitom ukazuje, jak robot rovnající prázdné nádoby pozná díky laserovým snímačům, že se někdo moc přiblížil, a automaticky zpomalí.

Ačkoli Moravia Cans jede ve čtyřsměnném režimu, její kapacity nejsou plně vytížené, ve skladech má uloženého víc zboží, než by velela distribuční logika.

Proč? „To je záměr. Kdyby se cokoli stalo, nechceme, aby to naši klienti poznali. A ty výrobní kapacity jsou kvůli výzkumu,“ odhaluje Filip Plevač další důvod, proč Moravia Cans není tak úplně obyčejná firma.

Ročně totiž investuje desítky milionů do vědy a výzkumu, má podaných několik patentů, spolupracuje s vysokými školami. „Když pojedeme na plný výrobní výkon, ustrneme. Proto si necháváme část kapacit volnou, abychom mohli zkoušet nové věci, které sami vymýšlíme,“ dodává ředitel.

Společnost si dokonce pořídila loni a letos nové technologie za 120 milionů korun čistě kvůli testům a vývoji. Loni navíc začala nabízet výzkum jako službu jiným firmám, utržila za to několik desítek milionů. „Jsou mimořádně šikovní, byla jsem nadšená,“ chválí Moravia Cans i Rut Bízková, šéfka Technologické agentury, která finančně podporuje spolupráci akademického a komerčního sektoru a zavádění inovativních postupů do výroby.

„Jsme vlastně taková rodinná firma. A hlavně díky majitelům, kteří vytyčili směr a kteří například hodně podporují náš důraz na výzkum, jsme tam, kde jsme,“ chválí si spolupráci s britskými vlastníky ze společnosti Seaford Limited ředitel Plevač.

Vůbec stěžování si jako by v Moravia Cans bylo zakázané. Dokonce i když dojde na hledání zaměstnanců, což je bolavé téma většiny českých továrníků. „Nemáme problém najít lidi, naopak na některé pozice máme přetlak a lidé se k nám hlásí,“ tvrdí personální ředitelka Markéta Holíková.

Ostatně za motivační programy a práci se zaměstnanci, již v rámci managementu vymýšlí, už bojkovická společnost Moravia Cans dostala několik regionálních ocenění – například v soutěži Zlínského kraje o férovou firmu.

Luboš Kreč

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 minutami

Německá vláda chce regulovat ceny plynu, kancléř Scholz chystá prohlášení

Německá vláda chce regulovat vysoké ceny plynu, soubor opatření by mohl mít objem 150 až 200 miliard eur (až 4,9 bilionu Kč). Dnes o tom s odvoláním na zdroje z vládních stran informovala agentura DPA. Odpoledne s prohlášením vystoupí kancléř Olaf Scholz, ministr financí Christian Lindner a ministr hospodářství Robert Habeck.

Deník Handelsblatt napsal, že podle vládních zdrojů by stanovení maximálních cen plynu stálo německý rozpočet 15 až 24 miliard eur (až 592 miliard Kč). Sociální demokratka (SPD) Katja Mastová z vedení poslanecké frakce strany přitom v tomto týdnu hovořila o částce převyšující 100 miliard eur.

V Německu začne od soboty platit nový poplatek za obstarání plynu, který zdraží odběratelům tuto energetickou surovinu o 2,4 centu za kilowatthodinu (kWh), což může u domácností činit ročně i stovky eur (tisíce Kč). Očekává se ale, že vláda tento poplatek zruší, neboť ho kritizuje nejen opozice, ale i představitelé vládních stran. Není tak vyloučeno, že kancléř dnes oznámí i zrušení poplatku.

Zdroj: ČTK
před 38 minutami

Putin podepsal dekret týkající se zákazu tranzitu kamionů ze Západu přes Rusko

Ruský prezident Vladimir Putin dnes podepsal dekret, kterým zmocňuje vládu k zákazu tranzitu kamionů z některých západních zemí přes ruské území. Zákaz, jenž vstupuje v platnost okamžitě, se týká zemí, které přijaly podobné restrikce vůči Rusku, uvedla agentura Reuters. Mezi státy, které omezily vstup ruským kamionům na své území, patří hlavně země Evropské unie.

EU zavedla zákaz vstupu nákladních automobilů ruských a běloruských podniků na své území už letos v dubnu. Unijní zákaz byl součástí pátého souboru sankcí, který EU přijala kvůli útoku ruských vojsk na Ukrajinu. Ruské jednotky k operacím využívají také běloruské území. Zákaz nicméně zahrnuje řadu výjimek včetně přepravy pošty, paliv, potravin či léků.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 38 minutami

Česko získá 2,7 miliardy korun od USA na modernizaci armády nebo kybernetickou ochranu

Česko dostane od Spojených států podporu 106 milionů dolarů, tedy zhruba 2,7 miliardy korun, na modernizaci armády, částečnou kompenzaci dodávek na Ukrajinu, která čelí ruskému útoku, a kybernetickou ochranu. Schválil to americký Kongres, sdělilo české ministerstvo obrany a americké velvyslanectví v Praze.

Sto milionů dolarů půjde z amerického programu Zahraničního vojenského financování jako součást Kongresem schváleného druhého balíčku pomoci Ukrajině. Šest milionů dolarů z Fondu pro čelení ruskému vlivu podpoří vybudování týmů kybernetické ochrany, které vzniknou v české armádě, uvedlo ministerstvo.

Podle premiéra Petra Fialy (ODS) americká finanční pomoc dokazuje, že klíčoví spojenci Česka vědí o české podpoře Ukrajině a oceňují ji. "I díky těmto prostředkům budeme schopni ještě lépe a rychleji nahradit vojenský materiál, který jsme darovali našim ukrajinským přátelům a zrychlit postupnou modernizaci armády," dodal.

Podobně se vyjádřila ministryně obrany Jana Černochová (ODS). "Dar vnímáme právě jako výraz uznání za to, jak Česko od začátku konfliktu Ukrajině pomáhá a jak zodpovědně se stavíme k bezpečnosti své a našich spojenců," řekla. Peníze podle ní půjdou i na další pomoc Ukrajině. Česko patří mezi největší poskytovatele vojenské pomoci napadené zemi. Od začátku konfliktu před více než sedmi měsíci darovala Ukrajině vojenský materiál za víc než 3,8 miliardy korun.

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

Ekonomická nálada v EU i eurozóně se v září dále zhoršila

Ekonomická nálada v Evropské unii i v eurozóně se v září dál zhoršila. Důvěra klesá v podnikatelském sektoru i mezi spotřebiteli. Index ekonomické nálady v EU se meziměsíčně snížil o 3,5 bodu na 92,6 bodu, v České republice index klesl o 2,2 bodu na 88,3 bodu. Vyplývá to ze zprávy, kterou dnes zveřejnila Evropská komise (EK).

Důvěra se snížila ve všech sektorech ekonomiky, včetně průmyslu, služeb a maloobchodu, a mezi spotřebiteli. Na vině je hlavně růst inflačních očekávání.

V samotné eurozóně se index v září snížil o 3,6 bodu na 93,7 bodu. Analytici podle agentury Reuters očekávali pokles indexu na 95 bodů.

Důvěra domácnosti v EU se snížila o 3,5 bodu na rekordní minimum minus 29,9 bodu. Na rekordním minimu byla i důvěra v eurozóně, kde klesla o 3,8 bodu na minus 28,8 bodu. Spotřebitelé očekávají v příštích měsících zhoršení finanční situace a předpokládají omezení plánů na velké nákupy.

Inflační očekávání po poklesu v předchozích měsících ve všech sledovaných sektorech rostla. Evropská centrální banka (ECB) přitom slíbila, že bude bojovat proti růstu cen zvyšováním úrokových sazeb.

Zdroj: ČTK
Další zprávy