Adidas, Dove, Rexona… Celý svět se voní plechovkami z moravské továrny

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
6. 10. 2014 18:16
V Bojkovicích se ročně „narodí“ přes tři sta milionů nádobek na deodoranty či osvěžovače. Ty Odsud míří do Austrálie, Spojených států a celé EU.
Foto: Tomáš Kunc

Reportáž – Zpoza palet se slisovaným hliníkovým odpadem najednou vykoukne černá limuzína. Žádné audi nebo mercedes, ale šestimetrový prodloužený Lincoln Town Car. „To je, co? Jezdí nám sem hodně obchodních návštěv, tak je vozíme tímhle. A obvykle to pro ně bývá silný zážitek,“ směje se Filip Plevač, 39letý ředitel společnosti Moravia Cans.

Není divu, ve společnosti na aerosolové obaly jen pár kilometrů od slovenských hranic by limuzínu z New Yorku čekal málokdo. Jenže ikonický kolos se k firmě celkem hodí – on by totiž málokdo čekal i to, že se v Bojkovicích na úpatí Bílých Karpat ročně „narodí“ přes tři sta milionů nádobek na deodoranty, laky na vlasy či osvěžovače. Ty odsud míří do Austrálie, Latinské Ameriky, Spojených států a celé EU.

„V Evropě jsme jeden ze tří největších výrobců, máme zhruba desetinu trhu,“ vysvětluje před moderní halou Filip Plevač. Ambiciózní, soutěživý manažer vede podnik pátým rokem: „Baví nás porážet zahraniční konkurenci na hlavu. Jsme v tom dobří.“

To, co může znít jako nabubřelost, má oporu v číslech: roční obrat Moravia Cans je 1,5 miliardy korun, v roce 2012 byla ziskovost zhruba deset procent a loni se ještě zvýšila, přesná čísla firma ale zatím zveřejnit nechce. „V plánu je zvednout obrat ke třem miliardám,“ dodává vystudovaný strojař.

Pokud vše půjde, jak má, v příštích třech letech chce firma investovat do svého rozšíření zhruba miliardu a nabrat další stovku lidí, teď jich má čtyři sta.

Procházka podnikem je jako průlet kosmetickým vesmírem – Rexona, Axe, Adidas, Dove, Scholl… V „aerosolce“, jak provozu říkají místní, probíhá celý proces výroby. Z hliníkových kalot se na lisu protlačí dutinka, která se následně potiskne, vytvaruje, případně se do ní vlisuje reliéf, a zabalí.

Koncerny jako Unilever, Henkel či Procter & Gamble si pak nádobky už jen naplní a osadí rozprašovačem. Je pravděpodobné, že skoro každý Čech párkrát do roka vezme do ruky nějaký výrobek z bojkovické fabriky, aniž by to věděl.

„Naše výrobky jsou výrazně lehčí než konkurenční a splňují všechny normy. Snažíme se být hodně napřed,“ říká ředitel a přitom ukazuje, jak robot rovnající prázdné nádoby pozná díky laserovým snímačům, že se někdo moc přiblížil, a automaticky zpomalí.

Ačkoli Moravia Cans jede ve čtyřsměnném režimu, její kapacity nejsou plně vytížené, ve skladech má uloženého víc zboží, než by velela distribuční logika.

Proč? „To je záměr. Kdyby se cokoli stalo, nechceme, aby to naši klienti poznali. A ty výrobní kapacity jsou kvůli výzkumu,“ odhaluje Filip Plevač další důvod, proč Moravia Cans není tak úplně obyčejná firma.

Ročně totiž investuje desítky milionů do vědy a výzkumu, má podaných několik patentů, spolupracuje s vysokými školami. „Když pojedeme na plný výrobní výkon, ustrneme. Proto si necháváme část kapacit volnou, abychom mohli zkoušet nové věci, které sami vymýšlíme,“ dodává ředitel.

Společnost si dokonce pořídila loni a letos nové technologie za 120 milionů korun čistě kvůli testům a vývoji. Loni navíc začala nabízet výzkum jako službu jiným firmám, utržila za to několik desítek milionů. „Jsou mimořádně šikovní, byla jsem nadšená,“ chválí Moravia Cans i Rut Bízková, šéfka Technologické agentury, která finančně podporuje spolupráci akademického a komerčního sektoru a zavádění inovativních postupů do výroby.

„Jsme vlastně taková rodinná firma. A hlavně díky majitelům, kteří vytyčili směr a kteří například hodně podporují náš důraz na výzkum, jsme tam, kde jsme,“ chválí si spolupráci s britskými vlastníky ze společnosti Seaford Limited ředitel Plevač.

Vůbec stěžování si jako by v Moravia Cans bylo zakázané. Dokonce i když dojde na hledání zaměstnanců, což je bolavé téma většiny českých továrníků. „Nemáme problém najít lidi, naopak na některé pozice máme přetlak a lidé se k nám hlásí,“ tvrdí personální ředitelka Markéta Holíková.

Ostatně za motivační programy a práci se zaměstnanci, již v rámci managementu vymýšlí, už bojkovická společnost Moravia Cans dostala několik regionálních ocenění – například v soutěži Zlínského kraje o férovou firmu.

Luboš Kreč

 

Právě se děje

Aktualizováno před 19 minutami

Dva mladíci se šli koupat do Sázavy a nevrátili se, pátrá po nich policie

Policisté ve čtvrtek na Kutnohorsku pátrali po dvou šestnáctiletých mladících, kteří se šli koupat do řeky Sázavy a od té doby jsou nezvěstní. Do hledání se zapojili i vrtulník s termovizí a poříční policisté, chlapce ale nenašli. Akce byla odpoledne ukončena, v pátek se bude pokračovat v prohledávání řeky. Po mladících bylo vyhlášeno celostátní pátrání, vyplynulo z informací policie.

Chlapci se ztratili poblíž Masarykova tábora YMCA nedaleko Soběšína. "Po půlnoci jsme přijali oznámení o pohřešování dvou šestnáctiletých mladíků, podle posledních informací se šli koupat do Sázavy. Zahájili jsme velkou pátrací akci, dnes jsme přizvali policejní vrtulník s termovizí," řekla ČTK policejní mluvčí Petra Potočná.

Do pátrání se zapojili také policisté z poříčních oddělení Slapy a Labe. Do 15:00 se jim mladíky nepodařilo najít a akce byla ukončena. "Chlapce se do současné chvíle nepodařilo nalézt. Zítra (v pátek) budou policisté z poříčního oddělení Slapy pokračovat v prohledávání řeky," uvedla policie na twitteru.

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

U Mauritánie se potopila loď se 40 migranty, přežil jen jeden

Loď se čtyřmi desítkami běženců se potopila u břehů Mauritánie. Zachránit se podařilo jen jednomu z nich, zbylí jsou patrně mrtví, informovala dnes agentura AFP s odvoláním na Úřad Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) a mauritánské bezpečnostní zdroje.

Neštěstí se stalo u města Nuadhibú. "Myslím, že jsou všichni mrtví. Já přežil jako jediný," řekl na nemocničním lůžku muž, který se z potopené lodi zachránil a podle svých slov pochází z Guineje. Společně s ostatními běženci, jejichž národnost neupřesnil, prý vypluli z Maroka a pokoušeli se dostat na Kanárské ostrovy.

Loď se podle mauritánských zdrojů potopila dost daleko od břehů této africké země ležící mezi Senegalem a Západní Saharou. Na přeživšího uprchlíka narazily náhodně mauritánské bezpečnostní síly hlídkující v mezinárodních vodách.

Zdroj: ČTK
Další zprávy