100 důvodů, proč měnit občanský zákoník

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
29. 5. 2014 19:07
Teprve půl roku žije Česko s novým občanským zákoníkem. Ale ve hře je už teď přibližně sto návrhů, jak jeden z nejdůležitějších zákonů změnit.
Foto: Tomáš Kunc

Za kulisy událostí – Teprve půl roku žije Česko s novým občanským zákoníkem. Ale ve hře je už teď přibližně 100 návrhů, jak jeden z nejdůležitějších zákonů změnit. Ministerstvo spravedlnosti na jaře oslovilo úřady, advokáty, profesní sdružení i veřejnost, aby se ozvali, co se jim na normě o víc než třech tisících paragrafech nelíbí.

A nyní se na ministerstvu sešly návrhy, jak zpřesnit pravidla v byznysu, vyjasnit práva pacientů nebo i požadavky, ať se do zákoníku vrátí staré osvědčené výrazy namísto těch nových, nezvyklých. Podrobný seznam navržených změn Insider a HN získaly.

Neznamená to ale, že zákoník, který vznikal dlouhých deset let, se bude hned rozsáhle měnit. „Nejdřív ze všech podnětů vybereme ty, které mohou být relevantní. A o nich se bude dál jednat,“ řekla náměstkyně ministerstva Hana Marvanová. Například lékaři chtějí ze zákoníku úplně vyškrtnout část o povinnostech vůči pacientům – například že člověk musí podepsat, že se zákrokem souhlasí. Lékař mu musí také předem srozumitelně vše vysvětlit.

Podobné, i když v něčem značně odlišné paragrafy totiž obsahuje i zákon o lékařské péči. A doktoři tak podle Milana Kubka, prezidenta České lékařské komory, nevědí, co vlastně platí. „Každý právník nám teď říká něco jiného. A my nechceme jít cestou průzkumu bojem. Tedy čekat, až nějaký takový spor dojde k soudu,“ vysvětlil Kubek.

Do Česka kvůli jednomu podpisu

Advokátní kanceláře, zastupující klienty z byznysu, si zase přejí zjednodušit poskytování plných mocí. Například když chce podnikatel-cizinec udělat změny ve firmě, nebo třeba založit novou společnost, může na to svému českému zástupci podepsat plnou moc. Ale ta musí být sepsaná také u českého notáře. „Zahraniční společníci musí přicestovat do České republiky a navštívit zde některého z našich notářů a plnou moc ve formě notářského zápisu sepsat před ním. Případně tuzemský notář musí na jejich náklady odcestovat za nimi, je-li poblíž náš zastupitelský úřad,“ popsal v týdeníku Ekonom Petr Čech z advokátní kanceláře Glatzová & Co.

Ne „svéprávnost“, chceme „způsobilost“

Bytová družstva si stěžují, že ke změně stanov družstva je potřeba souhlas všech členů. Nebo že zákon už neumožňuje dát neplatícímu členovi výpověď. Proces vyloučení je podle svazů družstev příliš zdlouhavý.

A starostové zase upozorňují na povinnou desetiprocentní odměnu člověku, který najde ztracenou věc a odevzdá ji na radnici. „Musíme to nálezné vyplácet z obecních peněz, což se nám nelíbí. A navíc je problém s oceněním – jakou vlastně ta nalezená věc má hodnotu,“ řekl Josef Bezdíček, místopředseda Svazu měst a obcí a starosta Čermné nad Orlicí. Další úřady a organizace tvrdí, že paragrafy potřebují zpřesnění. Třeba ministerstvo průmyslu vypichuje ten, podle nějž jsou součástí pozemku i prostory pod jeho povrchem. Což by mohlo znamenat problémy s vlastníky například při pokládání kanalizace.

A někomu jen nevyhovují nové termíny: Vězeňská služba požaduje návrat „způsobilosti k právním úkonům“ namísto současné „svéprávnosti“.

Některé, podle náměstkyně Marvanové nejakutnější změny, se připravují bez ohledu na výsledky této ankety. Děti umístěné do krizových center by po půl roce nemusely přecházet do dětských domovů. Jedná se také o změnách v nových svěřenských fondech, do kterých mohou například rodiče uložit peníze svým dětem. Fondy ale nemají žádnou centrální evidenci. A hned se tak objevily obavy, že po zrušení anonymních akcií budou skvělým místem pro ukrývání peněz z korupce nebo daňových podvodů.

Vojtěch Blažek, Jan Januš

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Erdogan navštívil strategické město, které získal Ázerbájdžán v bojích s Arménií

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes navštívil strategické město Šuša, které obsadil Ázerbájdžán v loňských bojích o Náhorní Karabach s Arménií. Erdogana přijal s vojenskými poctami ázerbájdžánský prezident Ilham Alijev. Turecko a Ázerbájdžán jsou blízkými spojenci, a to také ve vojenské oblasti. Arménie označila návštěvu za provokaci, uvedla agentura AP.

Oba prezidenti podepsali ve městě společnou deklaraci, ve které se jejich země zavazují k širší spolupráci. "V tomto dokumentu je mimořádně významná naše spolupráce v oblasti obranného průmyslu a vojenské podpory," uvedl Alijev.

Erdogan je prvním zahraničním prezidentem, který navštívil město Šuša poté, co se dostalo pod kontrolou Ázerbájdžánu. Uvedl, že zde chce otevřít turecký konzulát. "Tím zajistíme, že naše aktivity budou rychlejší a efektivnější," prohlásil. Zároveň vyzval Arménii, aby se zapojila do spolupráce a budování společné budoucnosti v regionu, uvedl turecký tisk.

Arménie však návštěvu odsoudila. Její ministerstvo zahraničí ji označilo za provokaci, jež "výrazně poškozuje mezinárodní snahy o stabilitu v regionu".

před 2 hodinami

Macron: Evropa by měla mít 10 obřích technologických firem, aby konkurovala USA

Francouzský prezident Emmanuel Macron by v Evropě do roku 2030 rád viděl deset technologických gigantů s tržní hodnotou každého z nich přesahující sto miliard eur (přes 2,5 bilionu Kč). Macron dnes v Elysejském paláci hostil stovku evropských investorů a podnikatelů v oblasti nových technologií. Iniciativa Scale Up Europe, po níž akce převzala jméno, si klade za cíl narušit dominanci Spojených států v odvětví.

Podnikatelé musí vlády dotlačit k větší efektivitě, myslí si Macron, který přitom zdůraznil zejména americkou a čínskou konkurenci. Cílem zmíněné evropské iniciativy, kterou se Francie pokouší vést, je zlepšení financování start-upů, hlavně v pozdější fázi růstu, aby se dostaly do vyšší ligy, přitáhly další investice a špičkové zaměstnance.

Macron s ohledem na francouzské předsednictví Evropské unie od počátku roku 2022 apeloval na zavedení takzvaného evropského technologické ho víza, aby bylo možné do EU přilákat zahraniční talenty, a na zaměření velkých investorů na inovaci.

Francouzský prezident připomněl, že cílem Francie je mít 25 jednorožců, tedy firem s hodnotou přes jednu miliardu dolarů (zhruba 25 miliard Kč). Dnes jich má patnáct.

Další zprávy