10. Václav Daněk (65), obchodník s uhlím

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
27. 6. 2013 11:24
Daněk stále dokáže ve městě prosadit své zájmy a stále se ve veřejném životě angažuje. O jeho aktivitě svědčí i fakt, že věnoval půlmilionový sponzorský dar Miloši Zemanovi během prezidentské kampaně, stejně jako angažmá ve Sdružení pro rozvoj Moravskoslezského kraje – lobbistickém uskupení hájícím zájmy regionálních podnikatelů.
Foto: Tomáš Kunc

Portrét - Léta s partnery vlastnil v Ostravě stavební firmu Tchas, proslulou šikovností v získávání zakázek od radnic a státních institucí na severní Moravě (hrála v regionu podobnou roli jako proslulý Syner na Liberecku). Kromě stavebnictví se Tchas od počátku 90. let věnoval obchodu s uhlím.

V roce 2007, v době vrcholící stavební horečky, prodal Daněk stavební část Tchasu francouzskému stavebnímu koncernu Eiffage. Cena není známa, mluví se o stovkách milionů. Byl to mimořádně šťastný krok, brzy nato se stavební trh propadl, což Francouzi neustáli a počátkem loňského roku Tchas, už jako Eiffage Construction, zbankrotoval.

Po prodeji si Daněk nechal divizi Tchas Trade, tedy obchod s uhlím (kdysi tu začínal jako obchodník dnešní šéf ČEZ Daniel Beneš).

Dnes firma funguje pod značkou Ridera, nejspíš proto, že původní Tchas Trade zavlekl před třemi lety jeden z Daňkových manažerů do úplatkářského skandálu v Polsku a poškodil mu renomé. Ridera patří dnes k menším hráčům v oboru, kromě českého trhu je činná i v Polsku (prodává uhlí dolu Silesia, patřícího českému holdingu EPH).

Zdání, že se Daněk po dobrém obchodu s Eiffage z aktivního byznysu stáhl a míří na odpočinek, je ale klamné. Podnikatel proslulý kontakty na regionální i celostátní politiky, především z okruhu ČSSD, je dál činný ve stavební branži. Právě on totiž, jak se shodují ostravští byznysmeni, stojí od roku 2011 za místní firmou Bytostav Poruba. Ta je sice menší než někdejší Tchas a podle veřejně dostupných výsledovek prodělává, i ona ale se ale obratně pohybuje na regionálním trhu veřejných zakázek. Daněk má dost kapitálu i zkušeností, aby si počkal na lepší časy a znovu začal hrát v regionální stavařině významnou roli.

Daňkova Ridera vlastní sportovní komplex v Ostravě Vítkovicích, v sousedství nově budovaného městského fotbalového a atletického stadionu. Před časem se v Ostravě vedla mezi politiky ostrá debata, zda má město investovat do zmiňovaného stadionu ve Vítkovicích, do rekonstrukce stadionu FC Baník na Bazalech, nebo do stavby nové fotbalové arény ve Svinově. Zvítězila varianta Vítkovic, na níž vydělala Ridera, která na projekt prodávala část svých pozemků.

I z toho lze dovodit, že Daněk stále dokáže ve městě prosadit své zájmy a stále se ve veřejném životě angažuje. O jeho aktivitě svědčí i fakt, že věnoval půlmilionový sponzorský dar Miloši Zemanovi během prezidentské kampaně, stejně jako angažmá ve Sdružení pro rozvoj Moravskoslezského kraje – lobbistickém uskupení hájícím zájmy regionálních podnikatelů.

 

Právě se děje

Další zprávy