10. Václav Daněk (65), obchodník s uhlím

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
27. 6. 2013 11:24
Daněk stále dokáže ve městě prosadit své zájmy a stále se ve veřejném životě angažuje. O jeho aktivitě svědčí i fakt, že věnoval půlmilionový sponzorský dar Miloši Zemanovi během prezidentské kampaně, stejně jako angažmá ve Sdružení pro rozvoj Moravskoslezského kraje – lobbistickém uskupení hájícím zájmy regionálních podnikatelů.
Foto: Tomáš Kunc

Portrét - Léta s partnery vlastnil v Ostravě stavební firmu Tchas, proslulou šikovností v získávání zakázek od radnic a státních institucí na severní Moravě (hrála v regionu podobnou roli jako proslulý Syner na Liberecku). Kromě stavebnictví se Tchas od počátku 90. let věnoval obchodu s uhlím.

V roce 2007, v době vrcholící stavební horečky, prodal Daněk stavební část Tchasu francouzskému stavebnímu koncernu Eiffage. Cena není známa, mluví se o stovkách milionů. Byl to mimořádně šťastný krok, brzy nato se stavební trh propadl, což Francouzi neustáli a počátkem loňského roku Tchas, už jako Eiffage Construction, zbankrotoval.

Po prodeji si Daněk nechal divizi Tchas Trade, tedy obchod s uhlím (kdysi tu začínal jako obchodník dnešní šéf ČEZ Daniel Beneš).

Dnes firma funguje pod značkou Ridera, nejspíš proto, že původní Tchas Trade zavlekl před třemi lety jeden z Daňkových manažerů do úplatkářského skandálu v Polsku a poškodil mu renomé. Ridera patří dnes k menším hráčům v oboru, kromě českého trhu je činná i v Polsku (prodává uhlí dolu Silesia, patřícího českému holdingu EPH).

Zdání, že se Daněk po dobrém obchodu s Eiffage z aktivního byznysu stáhl a míří na odpočinek, je ale klamné. Podnikatel proslulý kontakty na regionální i celostátní politiky, především z okruhu ČSSD, je dál činný ve stavební branži. Právě on totiž, jak se shodují ostravští byznysmeni, stojí od roku 2011 za místní firmou Bytostav Poruba. Ta je sice menší než někdejší Tchas a podle veřejně dostupných výsledovek prodělává, i ona ale se ale obratně pohybuje na regionálním trhu veřejných zakázek. Daněk má dost kapitálu i zkušeností, aby si počkal na lepší časy a znovu začal hrát v regionální stavařině významnou roli.

Daňkova Ridera vlastní sportovní komplex v Ostravě Vítkovicích, v sousedství nově budovaného městského fotbalového a atletického stadionu. Před časem se v Ostravě vedla mezi politiky ostrá debata, zda má město investovat do zmiňovaného stadionu ve Vítkovicích, do rekonstrukce stadionu FC Baník na Bazalech, nebo do stavby nové fotbalové arény ve Svinově. Zvítězila varianta Vítkovic, na níž vydělala Ridera, která na projekt prodávala část svých pozemků.

I z toho lze dovodit, že Daněk stále dokáže ve městě prosadit své zájmy a stále se ve veřejném životě angažuje. O jeho aktivitě svědčí i fakt, že věnoval půlmilionový sponzorský dar Miloši Zemanovi během prezidentské kampaně, stejně jako angažmá ve Sdružení pro rozvoj Moravskoslezského kraje – lobbistickém uskupení hájícím zájmy regionálních podnikatelů.

 

Právě se děje

před 38 minutami

Hrubec má první vítězství v KHL, vychytal Sedláka

Na třetí pokus se brankář Šimon Hrubec dočkal ve své premiérové sezoně v Kontinentální hokejové lize vítězství. Úřadující mistr extraligy s Třincem vychytal Kunlunu výhru 2:1 nad Čeljabinskem.

 

Hrubec zastavil v utkání 28 střel hostů. Inkasoval pouze v 22. minutě, kdy hrál Čeljabinsk již pátou přesilovku. Střelu Antona Glinkina ještě český gólman po akrobatickém přesunu zastavil, ale na dorážku Sergeje Koňkova už nestačil. Domácí otočili skóre v úvodu třetí části.

 

V dresu Čeljabinsku tentokrát vyšel naprázdno Lukáš Sedlák, který se s pěti góly dělí o vedení v tabulce střelců KHL.

 

KHL:

Kunlun Red Star - Čeljabinsk 2:1,

16:00 Nižnij Novgorod - Omsk, Petrohrad - Jokerit Helsinky, 16:10 Dinamo Minsk - Magnitogorsk.

před 43 minutami

Dvě dívky přebíhající v Přerově silnici srazilo auto, obě zemřely

Po srážce s osobním automobilem zahynuly v sobotu večer v Přerově dvě mladé dívky, které přebíhaly silnici. Oznámení o nehodě přijali policisté po 20:00. "Čtyři chodci, dva chlapci a dvě mladé dívky, měli přebíhat ulici Lipnická. Právě v tom momentě místem projíždělo osobní vozidlo. Chlapci stihli přeběhnout na druhou stranu, ale dívky již ne," uvedla policejní mluvčí Tereza Neubauerová. Dívky podle ní utrpěly při střetu s automobilem zranění neslučitelná se životem. Přesné příčiny a okolnosti neštěstí policisté nadále vyšetřují.

před 1 hodinou

Petersonová ztratila ve finále jen dva gamy a má první titul

Švédská tenistka Rebecca Petersonová se v čínském Nan-čchangu dočkala prvního titulu z okruhu WTA. Ve finále s Kazaškou Elenou Rybakinovou ztratila 78. hráčka žebříčku jen dva gamy a zvítězila za rovnou hodinu 6:2, 6:0.

 

Čtyřiadvacetiletá rodačka ze Stockholmu zvládla své první finále suverénně a přerušila v Nan-čchangu kralování domácích tenistek. Číňanky vyhrály předchozí tři ročníky.

 

Tenisový turnaj žen v Nan-čchangu v Číně (tvrdý povrch, dotace 250.000 dolarů):

Dvouhra - finále:

Petersonová (5-Švéd.) - Rybakinová (4-Kaz.) 6:2, 6:0.

Další zprávy