Exředitel Dbalý dostal v kauze zmanipulovaných zakázek na Homolce devět let

ČTK ČTK
Aktualizováno 26. 9. 2018 15:42
Soud nepravomocně uznal bývalého ředitele Nemocnice Na Homolce Vladimíra Dbalého vinným v kauze zmanipulovaných zakázek. Výši trestu zatím neoznámil.
Bývalého ředitele Nemocnice Na Homolce poslal soud na 9 let do vězení | Video: TV Nova

Praha - Pražský městský soud poslal bývalého ředitele Nemocnice Na Homolce Vladimíra Dbalého na devět let do vězení a uložil mu trest propadnutí majetku.

Šestice ostatních obžalovaných si má odpykat odnětí svobody v délce od čtyř do osmi let, soudkyně Silvie Slepičková také rozdala citelné peněžité tresty. Verdikt, podle nějž obžalovaní rovněž musí nemocnici uhradit škodu způsobenou zmanipulováním dvou zakázek, není pravomocný.

Dbalého i jeho někdejšího náměstka Michala Toběrného uznal soud vinnými ze zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, z praní špinavých peněz, z porušování povinnosti při správě cizího majetku a z přijímání úplatků. Zcela se tak ztotožnil s obžalobou. Za tyto činy hrozilo oběma mužům až 12 let za mřížemi. Bývalý primář chirurgie Toběrný má jít do vězení na osm let, k tomu dostal pětimilionový peněžitý trest.

Dbalý s Toběrným podle rozsudku ovlivnili dvě nemocniční zakázky z roku 2009 - tendr na digitalizaci chorobopisů a nákup Leksellova gama nože. Do Dbalého kapsy šly údajně úplatky přesahující 27 milionů korun. Verdikt stanovil, že nemocnice by měla od obžalovaných získat zpátky jako náhradu škody téměř 63 milionů.

V případu digitalizace archivu papírových chorobopisů figuruje vedle Dbalého a Toběrného i Petr Kutil z dceřiné společnosti nemocnice Holte Medical či bývalý ředitel odboru ministerstva zdravotnictví Pavel Kocourek. Podle rozsudku se domluvili, že ovlivní zakázku ve prospěch nastrčené firmy Disol, za niž jednal další obžalovaný Tomáš Kadlec, a že zakázku ve skutečnosti provede subdodavatel za výrazně nižší cenu, než jaká bude oficiálně dohodnuta. Rozdíl mezi částkami pak údajně vyvedli přes společnost dalšího obžalovaného Josefa Veselého.

Kutilovi uložila předsedkyně senátu šest let vězení a čtyřmilionový trest. Na stejnou dobu má jít za mříže Kadlec, který má státu zaplatit 300 tisíc korun. Kocourek dostal pět let vězení a milionový peněžitý trest, Veselý čtyři roky odnětí svobody a zaplatit má 60 tisíc korun.

Soud se táhne od roku 2016

Při nákupu gama nože Dbalý s Toběrným údajně oslovili pouze firmu posledního obžalovaného Jozefa Kalavského, ačkoliv věděli, že nesplňovala podmínky zadávacího řízení. Dvojice lékařů za to podle verdiktu obdržela úplatek ve výši 5,7 milionu korun a částku si rozdělila. Kalavský má být ve vězení pět let a uhradit peněžitý trest ve výši dvou milionů.

Hlavní líčení trvalo od ledna 2016, zabralo šedesátku jednacích dní a soud vyslechl desítky svědků. Proces zbrzdilo i to, že lékař k soudu nechodil a stěžoval si na psychické problémy. Soudkyně ho proto poslala na vyšetření do ústavu. kde znalci dospěli k závěru, že se soudního jednání účastnit může. Uvedli také, že v době údajné trestné činnosti byl příčetný, ačkoliv požíval alkohol a později i kokain.

Klíčovým důkazem v případu byly Dbalého poznámky, které u něj zajistila policie při domovní prohlídce. Senát soudkyně Silvie Slepičkové uzavřel, že elektronické zápisky jsou podrobným deníkovým záznamem událostí, které se skutečně staly.

Lékař v nich údajně psal mimo jiné o úplatcích, které dostával. S balíčky peněz se navíc fotografoval. Obhajobu, podle níž šlo o fikci nebo legraci, odmítl soud jako nevěrohodnou.

Před policejní razií se Dbalý podle soudu pokusil ukrýt kufr s hotovostí, zlatem a známkami v hodnotě 34,5 milionu, a to tak, že opustil noční lékařskou službu, kterou měl mít ve vinohradské nemocnici. Celkový zajištěný majetek Dbalého dosáhl 50 milionů korun. Muž uvádí, že peníze získal sběratelskou činností.

Dbalý čelí kvůli svému působení v nemocnici ještě dvěma dalším stíháním. Na jaře začal pražský městský soud projednávat případ týkající se mimo jiné smluv na poskytování právnických služeb. Třetí kauza souvisí s dodávkou pro pracoviště navigované chirurgie.

Podle serveru iRozhlas.cz byla v této věci čerstvě podána obžaloba. Státní zástupce Zdeněk Matula nechtěl potvrdit s tím, že vyrozumění o jeho rozhodnutí ještě oficiálně neobdržely všechny zúčastněné strany. Také v těchto případech může být Dbalého deník významným důkazem, pokud příslušné soudní senáty rovněž uznají, že zápisky odrážejí realitu.

Bývalého ředitele Nemocnice Na Homolce poslal soud na 9 let do vězení | Video: TV Nova
 

Právě se děje

před 15 minutami

Předpokládaný demokratický kandidát na amerického prezidenta Joe Biden získal podporu největší koalice odborových organizací ve Spojených státech

Předpokládaný demokratický kandidát na amerického prezidenta Joe Biden dnes získal podporu největší koalice odborových organizací ve Spojených státech AFL-CIO. Centrála navíc slíbila, že se zasadí o to, aby současný prezident Donald Trump nebyl znovu zvolen do funkce v listopadových volbách, napsala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy