Daňová reforma a další chystané změny daní

27. 12. 2013 20:00
Jako daňová reforma je označován rozsáhlý soubor zásadních změn několika daňových zákonů schválených vládou ODS, TOP 09 a Věcí veřejných.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jan Langer

Jako daňová reforma je označován rozsáhlý soubor zásadních změn několika daňových zákonů, především o daních z příjmů, navržený ministrem financí Miroslavem Kalouskem z TOP a schválená vládou ODS, TOP 09 a Věcí veřejných.

Miroslav Kalousek chtěl daňovou reformu původně spustit už od roku 2010, tehdy ještě ve vládě Mirka Topolánka. Zcela nový zákon měl nahradit mnohokrát novelizovanou normu z roku 1991. Mezi hlavní cíle patřilo zrušení nesystémových výjimek. Změny neprošly nejen kvůli odporu vůči omezení výjimek, ale také kvůli slabému postavení tehdejší koalice a jejímu předčasnému konci.

Hlavním cílem reformy bylo podle Kalouska snížit administrativní náklady daňových poplatníků a státu. "To může přinést pouze jednoduchý a přehledný daňový systém, který bude dlouhodobě stabilní bez neustálých změn," říká. Konec některých výjimek má vést k rovným podmínkám pro všechny. "Nesystémové výhody nemohou být dotovány těmi lidmi, kteří je nemohou využívat," dodává Kalousek.

Balík zákonů tvořících daňovou reformu a souvisejících se vznikem jednotného inkasního místa schválili poslanci už v roce 2011. Změny měly být původně účinné už od roku 2013. V listopadu 2011 se ale koalice dohodla na ročním odkladu. O pár týdnů později pak reformu odložila až na povolební rok 2015, což bylo tehdy pro opoziční ČSSD podmínkou pro opravu týkající se zdanění hazardu, o kterou usilovalo ministerstvo financí.

Kalousek avizoval, že se pokusí účinnost balíku znovu vrátit na začátek roku 2014. Nakonec se ministerstvo rozhodlo ,,urychlit" jen méně podstatnou část z původního souboru. Kalousek zdůrazňoval, že tyto změny jsou nutné kvůli novému občanskému zákoníku či novému zákonu o obchodních korporacích (nástupce obchodního zákoníku). Společně s těmito víceméně legislativně-technickými změnami se ale v balíčku pokusil prosadit i věcné změny, které s novými kodexy nesouvisely.

Ve sněmovně, kde mezitím koalice ztratila jasnou většinu, sice návrh na druhý pokus prošel, levicí ovládaný Senát jej ale v září 2013 odmítl. A protože sněmovna se předčasně rozpustila, musela potřebné změny (spolu s dalšími) prosadit vláda formou zákonného opatření v říjnu 2013. 

Některé změny mezitím Kalousek prosadil jako součást vládního balíčku rozpočtových opatření od roku 2013. Balíček zavedl například dočasné progresivní zdanění lidí s nejvyššími příjmy (tříletý "solidární příspěvek" a zrušení stropů na zdravotní pojištění), omezil také uplatnění výdajových paušálů u osob samostatně výdělečně činných nebo základní slevy na poplatníka u vydělávajících důchodců.

Svou představu chce od roku 2015 prosadit rodící se vládní koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL. Nehovoří o reformě, plánuje "jen" několik větších či menších změn. 

 

Právě se děje

Další zprávy