Czechs join Slovakia in sausage registration efforts

Aktuálně.cz economy reporters
18. 7. 2008 12:30
EU asked to register four traditional meat products
Špekáčky - special Czech soft sausage
Špekáčky - special Czech soft sausage | Foto: Kostelecké uzeniny

Prague/Bratislava - Czechs and Slovaks are going to fight shoulder to shoulder with Brussels for registration of four traditional meat products: two types of salami (lovecký salám and liptovský salám) and two types of sausages (spišský párek and špekáček).

Slovakia was the first to ask for the registration of these products, the Czech Republic eventually joined their effort. Agriculture Ministers of the both countries formally agreed on common strategy this March at an international fair for the food industry in Brno.

Detailed recipes to be elaborated

This week in Brussels, they agreed on a plan. According to this agreement, the Slovakians will be the main negotiators with Brussels officials. Also, they will determine the definitive recipes for liptovský salám and spišské párky. Czechs, on the other hand, will be responsible for recipes of lovecký salám and špekáčky. Both sides will then exchange the recipes.

Read more: Attempt to protect Czech beer across EU underway

According to experts, the two-country request has a high chance of success.

Read more: EU not to protect smelly Czech delicacy for now

Foto: Kostelecké uzeniny

Other food products have not been so lucky, though.

There is already a number of Czech food products protected by the EU, for example gingerbread of Pardubice (Pardubický perník), Žatec hops (Žatecký chmel), or sweet Hořice tubes (Hořické trubičky). These products were also granted protection of territorial origin, which means that they have exclusive rights to production in the EU.

Czech "spreadable butter" (pomazánkové máslo) was found not fatty enough to be registered. Czech tuzemský rum was not considered rum at all, since it is not produced from sugar cane. Now, this alcoholic beverage is sold under the name Tuzemák.

Read more: Czech dairy product still sold under banned name

 

Právě se děje

před 8 minutami

Výroba nábytku v Česku loni vzrostla na rekordních 48,5 miliardy korun

Nábytkářské firmy v Česku loni vyrobily zboží za rekordních 48,5 miliardy korun, meziročně o 1,1 procenta více. Tržby z prodeje nábytku klesly o 3,1 procenta na 38,62 miliardy korun. Vývoz stoupl o 13,6 procenta, dovoz se zvýšil o 10,6 procenta. Ve čtvrtek to sdělil tajemník Asociace českých nábytkářů (AČN) Tomáš Lukeš.

"Výkon výroby nábytku zaznamenal další růst v řadě. Loni na podzim jsme odhadovali, že bude zhruba stagnovat. Méně potěšitelnou zprávou je, že podíl dovozu na prodejích meziročně vzrostl téměř o osm procentních bodů na 61,3 procenta. To znamená, že čeští nábytkáři ztratili významnou pozici na tuzemském trhu," uvedl Lukeš. Podle něj to pravděpodobně souvisí s rozvojem on-line prodejů, kdy většina takového nábytku je právě ze zahraničí, zejména z Polska a Číny.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 9 minutami

Kulhánek by mohl být jmenován ministrem zahraničí ve středu, řekl Babiš po jednání

Kandidát na ministra zahraničních věcí Jakub Kulhánek (ČSSD) ve čtvrtek ráno zhruba 45 minut jednal na úřadu vlády s premiérem Andrejem Babišem (ANO). 

Babiš po jednání řekl Blesku, že by měl být Kulhánek jmenován ministrem zahraničí nejspíš ve středu. Premiér kandidátovi na šéfa diplomacie řekl, aby se vakcínami vůbec nezabýval.

Kulhánek se po jednání s Babišem novinářům vyhnul. Odpoledne Kulhánka na zámku v Lánech přijme prezident Miloš Zeman. "Jak jsem se vyjadřoval pro média už předtím, nejdříve si chci promluvit s panem premiérem a s panem prezidentem," řekl Kulhánek.

Zdroj: ČTK
před 26 minutami

Německý ústavní soud zrušil zmrazení nájmů v Berlíně

Německý ústavní soud ve čtvrtek zrušil zákon, který v hlavním městě Berlíně zmrazil nájemné. Podle soudu jednotlivým spolkovým zemím, kterou je i německá metropole, nepřísluší o výši nájemného rozhodovat. Tuto pravomoc má pouze parlament na celoněmecké úrovni, informovala agentura DPA.

Koncem loňského února vstoupil v Berlíně v platnost zákon, který na pět let zmrazil nájemné u zhruba 1,5 milionu bytů. U zhruba 300 000 bytů museli majitelé nájemné snížit na úroveň z června 2019. Od roku 2022 mohou ceny znovu stoupat, ale ročně nejvýše o 1,3 procenta.

Cílem kontroverzního opatření prosazeného levicovou koalicí na berlínské radnici bylo zastavit prudký růst nákladů na bydlení z posledních let, kvůli kterému se řada obyvatel z německého hlavního města vystěhovala.

Zdroj: ČTK
Další zprávy