Czechs doom hockey, Sáblíková causes speedskating rush

Veronika Suchá
2. 3. 2010 13:37
The Olympic gold medal winner introduces the hockey nation to ice skating
Sáblíková with one of her two golden medals
Sáblíková with one of her two golden medals | Foto: Reuters

Prague - Story of Martina Sáblíková, a Czech speedskater who won two golden and one bronze medal at the Winter Olympic Games in Vancouver, has inspired Czechs to start doing the sport that had been practically unknown before.

„Parents or children themselves are already calling us, and they want to start speedskating. And there are tens of them," says the chairman of the Czech Speedskating Union, Ondřej Brada, who nonetheless adds that he remains realistic.

„I do not expect that Martina raises the lazy out of their armchairs and thousands start to skate. In addition, she has been in the top form for a long time, how many world championship trophies only she has won?," says Brada.

Small hockey players to become small speedskaters?

However, Sáblíková can influence children or parents that are about to choose some sport.

The mass speedskating hysteria is unlikely, but what is realistic to expect is that speedskating take away children, above all boys, from hockey.

„Currently, we are a hockey nation. Just look at frozen ponds. In Netherlands kids skate on them, in Austria they, for example, play curling, but here they make a goal from two boots placed on the ice, and they play hockey. Maybe Sáblíková will change this a bit," says Brada.

Young speedskaters are already in a better position when they book training time in hockey arenas. However, the initiative should come above all from the parents.

Popularizing sport through success

In the Czech (or, to be proper, Czechoslovak) sport history, there have been at least two moments when successful athletes caused great boom of interest in their sports.

„First, Emil Zátopek (a runner who won four golden medals at the Summer Olympic Games in 1948 and 1952) introduced athletics, then in the 1970s Jan Kodeš brought attention to tennis. When Kodeš won Wimbledon in 1973, it was an important step towards the democratization of all the sport (in Communist Czechoslovakia)," says Marek Waic, a sporty history expert from the Faculty of Physical Education and Sport, Charles University in Prague.

However, Sáblíková is going to face a more difficult task than her predecessors if she wants to promote her sport. „There are so many other possibilities now. In the communist era, people were much more prone to be influenced by such events. How many people ride mountain bikes today without knowing who won the Tour de France?" says Waic.

 

Právě se děje

před 30 minutami

Dvě jezera v Argentině náhlé zrůžověla, důvod zatím není známý

Dvě jezera v argentinském regionu Patagonie zrůžověla. Změna barvy zatím nebyla vysvětlena, ale místní ekologové se obávají, že by zbarvení mohlo být způsobené průmyslovou kontaminací, uvedla agentura Reuters.

Jezera se nacházejí blízko průmyslového parku na okraji argentinského města Trelew, na prašné planině podobné poušti, která je převážně opuštěná. Městští úředníci však nedávno podle zpráv na sociálních sítí města Trelew objevili v povodí nákladní auto, které tam vysypávalo odpad.

Úřady místním médiím poskytly zatím rozdílné názory na to, zda může být náhlá změna vody v jezerech škodlivá. Ekologové jsou však znepokojení. Místní aktivista Pablo Lada, člen argentinské národní ekologické sítě RENACE, řekl agentuře Reuters, že zrůžovění mohlo způsobit barvivo, které se obvykle používá k tomu, aby krevety, které se chovají nedaleko, získaly své typické růžové zbarvení.

Zdroj: ČTK
před 36 minutami

Server: Policie začala s výslechy účastníků tajné schůzky k výbuchu munice ve Vrběticích

Policisté se podle Deníku N zabývají informací, zda ministr vnitra Jan Hamáček skutečně plánoval sdělit podrobnosti o výbuchu muničního skladu ve Vrběticích na Ostravsku politickým představitelům v Moskvě, a to výměnu za ruskou koronavirovou vakcínu Sputnik V. Do explozí byli zapojení nejméně dva ruští agenti, kteří jsou spojení také s pokusem o otravu někdejšího dvojitého agenta Sergeje Skripala v britském Salisbury. Podle informací serveru půjdou vypovídat jako poslední v řadě také šéf rezortu diplomacie Jakub Kulhánek a nakonec i sám ministr Hamáček (oba ČSSD). 

Zdroj: Domácí
před 46 minutami

Hradozámecké noci se účastní 76 památek, hlavní je hrad Pernštejn

Letošní ročník Hradozámecké noci, kdy je na památkách připraven večerní program, se uskuteční na 76 památkách po celé České republice. Hlavním centrem je letos jihomoravský hrad Pernštejn s nově rekonstruovanou osvícenskou vrchnostenskou zahradou.

Program na Pernštejně začíná v 18:00 a jeho první část je nazvaná Zahradní slavnost. Lidé mohou přicházet netypicky spodním vchodem do zahrady od hlavního parkoviště. Připraveny jsou přehlídky dobového oblečení, hudební i divadelní vystoupení. Od 21:00 se začne zahrada postupně rozsvěcet - ale pouze za využití loučí a svíček. Na hladinu hlavního bazénu budou vypuštěny svítící lampiony.

Hradozámecká noc se letos koná na 76 památkách, 14 z nich není ve správě Národního památkového ústavu. Podrobný seznam a program na jednotlivých památkách je k dispozici na stránkách NPÚ.

Zdroj: ČTK
Další zprávy