Czechs die more as modern medicine reaches its limits

Petr Holub
16. 3. 2010 22:37
Mortality rate is growing again after more than 15 years of decrease. Stress is to be blamed too
Foto: Aktuálně.cz

Prague - Insurance companies spend more and more every year, in spite of that the mortality rate has been rising for the three years. That is the demographic picture of the Czech Republic in 2010.

In 2006, 104 thousand died - in the two years that followed, the number grew by hundreds. In 2009, there was 107 thousand funerals registered by the Czech Statistical Office.

Since the fall of the Communist regime in 1989, Czechs were getting better in terms of health, and the mortality rate was decreasing. This trend seems to be over.

„It was inevitable that something like that would happen," says health care expert Petr Fiala, a co-author of the health care programs of the Social Democracy (ČSSD) and the Christian Democrats (KDU-ČSL).

Read more: Czech population reaches new high

Limits reached

Since 1989, the life expectancy grew by 4 years, thanks to modern medicine. However, this means that there is a greater number of older people now who are more vulnerable to diseases. Their treatment is getting more and more costly, however growing expenses do not cause the mortality rate to decrease anymore, says Fiala.

In spite of modern technologies being used to treat cardiovascular diseases since 2000, and more money being invested into oncology, the number of people that die of these diseases has increased in the last years.

It appears that the modern medicine has reached its limits. However, there are other reasons too.

Read more: NERV expert wants higher health insurance for smokers

Stress and unhealthy lifestyle

The life expectancy has stopped to increase before the Czech Republic reached the level of the developed countries of Western Europe. In comparison with the average Czech, the average Austrian is 10 percent more likely to survive the next year. Experts say that the difference is not in the quality of health care. Czechs will have higher life expectancy if they improve their environment and lifestyle, which includes eating healthier food.

„In the last years, the number of strokes and heart attacks has grown also because of higher stress. It is far more lethal than we believed," says Fiala.

Higher stress has another consequence - the rising number of suicides. The number of suicides was steadily decreasing after 1989, with 1375 cases registered in 2007 and 2008. In 2009 though, there was 80 successful suicides more.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Šéf německého fotbalu Keller kvůli výrokům s nacistickým podtextem rezignoval

Prezident Německého fotbalového svazu (DFB) Fritz Keller dnes podle očekávání rezignoval na svou funkci. Čtyřiašedesátiletý funkcionář tak učinil kvůli skandálu, kdy svého viceprezidenta Rainera Kocha přirovnal v dubnu k nacistickému soudci Rolandu Freislerovi. Ten za vlády Adolfa Hitlera poslal mnoho odpůrců režimu na smrt. Koch a druhý místopředseda Peter Peters by měli vedení svazu dočasně převzít do příštího roku, než bude zvoleno nové vedení.

Keller vedl svaz jako 13. prezident a úřad zastával jen 598 dní. Jeho působení bylo od začátku poznamenáno pokračujícím bojem o moc v rozděleném vedení. Kvůli pozdějším výrokům na Kochovu adresu se pak i on sám ocitl pod palbou kritiky.

Z tohoto důvodu se stal též prvním prezidentem DFB, který stanul před disciplinární komisí své asociace. Její verdikt se očekává v dalších dnech. Vedle Kellera by měl svaz opustit i jeho rival a generální tajemník Friedrich Curtius, jemuž má být ukončena smlouva. Pokladník Stephan Osnabrügge chce zůstat ve funkci pouze do dalších voleb.

Německý fotbalový svaz je s více než 7 miliony registrovaných členů největší federací jednoho sportu na světě. Od aféry s přidělením mistrovství světa 2006 se DFB nachází v krizovém módu. Předchozí dva šéfové Wolfgang Niersbach a Reinhard Grindel museli svou pozici předčasně opustit a od Kellera se očekávalo, že situaci zklidní. Místo toho však před vypršením mandátu ve funkci skončil i on.

před 40 minutami

Seemanová postoupila na kraulařské padesátce v českém rekordu do semifinále ME

Barbora Seemanová překonala v rozplavbách na mistrovství Evropy v Budapešti na kraulařské padesátce vlastní český rekord a časem 24,93 postoupila do večerního semifinále. Blízko semifinále byl také Jan Čejka, jenž zůstal na 50 m znak první pod čarou.

Jednadvacetiletá olympionička Seemanová na nejkratší trati vylepšila rekordní čas 25,06, který zaplavala při triumfu na juniorském ME v Netanje v červenci 2017. V rozplavbách byla dvanáctá, v redukovaném pořadí bez třetí nizozemské zástupkyně jde dál jako jedenáctá. Druhá česká reprezentantka, předchozí rekordmanka Anna Kolářová, zaplavala 26. čas.

Těsně uniklo semifinále dvacetiletému znakaři Janu Čejkovi ve sprintu na 50 metrů. Předloňský juniorský mistr Evropy na této trati zaplaval v rozplavbách čas 25,29, kterým společně s dvěma soupeři zaostal o setinu sekundy za dvěma závodníky na patnácté příčce. Tomáš Franta obsadil 21. místo.

Ostatní čeští reprezentanti měli v úvodní den bazénových disciplín v Budapešti k postupu už dál. Barbora Janíčková zaplavala na 100 m motýlek pětadvacátý čas, trio Ondřej Gemov, olympionik Jan Micka a Jakub Štemberk skončilo na 400 m volný způsob ve čtvrté desítce, Matěj Zábojník a Filip Chrápavý byli na prsařské stovce 41. a 42.

Další zprávy