Czech wind farms getting ahead of Western leaders

Tomáš Fránek
28. 5. 2008 9:30
Efficiency growth is expected to continue
Foto: Evropská komise

Brno - The amount of electricity produced by Czech wind farms is rapidly growing. Compared to the first quarter of 2007, the amount of electricity prdocued in the same time frame this year is 115 percent higher.

Last year, 35 GWh of electricity were produced between January and March, this year it was 77 GWh.

Thousands of households

Last year the production rose by 150 percent, the energy of 125 megawatt hours covered the electricity consumption of 36 thousand households. That would be enough energy to keep a whole city the size of Havířov, in Moravia, running.

Thanks to modern technologies, the Czech wind power plants are getting more efficient. "The results from the past months show that the Czech Republic has become one of the European countries that is able to use wind energy in the most effective way,"said Michal Janeček from the Czech wind energy society.

Read more: Going with the wind. Czechs export to Russia, China

Janeček says that the efficiency of the Czech wind farms even beats the German farms which have been the global leaders in this category.

"We are beating the leading Germany by 26 percent as far as efficiency is concerned. The newest machines in the Czech Republic are able to reach 36 percent of their production potential," says Janeček.

Wind farms in the Czech Republic are to be found in twenty different localities. Their total installed capacity reached 133 MW last year. The region around Ústí nad Labem possesses 30 percent of all of the wind power capacity in the country.

Gone with the wind

The experts assume that such a fast growth of wind energy will continue in the next years, the growth should even speed up.

Billions of crowns will be invested in building of new wind power plants. ČEZ, the Czech energy supplier, is planning to invest 20 billion crowns before 2020. New projects are also prepared by investors from Germany and Austria.

Read more: Investors bidding millions for wind turbines

Their opponents however say that many wind farms are being built in areas where the wind is not strong enough. They also point out that the wind turbines spoil the landscape.

The municipalities do their best to protect their landscapes. Recently, a wind turbine project was supposed to be built a hill in Slavkov, close to the battlefield of Austerlitz where Napoleon won one of his greatest victories in 1805, and many thousands of soldiers perished. Local authorities were able to stop the construction. The project, that should have cost 160 million crowns, was not approved after three years of debates and administrative hassle.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Poslanci odmítli legalizaci konopí, přinesla by zdravotní rizika, míní Blatný

Sněmovna odmítla omezenou legalizaci konopí. Návrh skupiny čtyř desítek poslanců ze šesti klubů předpokládal, že by si bezúhonní dospělí lidé mohli bez hrozby postihu vypěstovat a zpracovat doma až pět rostlin konopí. Plénum novelu o návykových látkách, za níž stojí zejména Piráti, zamítlo na návrh SPD hlasy 55 z 89 přítomných poslanců už v úvodním kole.

Pirátský poslanec Tomáš Vymazal zdůrazňoval, že změna by mohla zabránit kriminalizaci jinak bezúhonných lidí. "Konopí je v Česku velice oblíbené. Dle různých studií s ním má zkušenost více než každý čtvrtý mladistvý a u dospělých jsou to dokonce dva z pěti," uvedl. Regulace by podle poslance měla nahradit podle něho selhávající represi. Podle předsedy STAN Víta Rakušana jde o odstraňování státem řízeného pokrytectví.

Naopak ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) upozorňoval na to, že novela je v rozporu s mezinárodním právem a protidrogovou politikou. "Přináší velká sociální a zdravotní rizika," uvedl. Ministr také varoval před možnou drogovou turistikou za takzvaným rekreačním konopím.

Novela předpokládala, že lidé by mohli mít doma beztrestně až 1,25 kilogramu sušiny konopí. Ostatním lidem by pěstitelé museli zabránit ve volném přístupu k tomuto konopí pod hrozbou pokuty až 15 000 korun. Až 30 gramů by mohli lidé nosit u sebe i mimo obydlí. Stejné množství, tedy 30 gramů, by mohli legálně předat jinému dospělému člověku, ovšem výhradně bezplatně. Totéž mělo platit pro produkty získané z konopí.

Předkladatelé tvrdili, že omezená legalizace konopí by zmenšila černý trh a vedla by také ke snížení trestné činnosti, která se s ním váže.

Zdroj: ČTK
před 17 minutami

Lamparda u fotbalistů Chelsea nahradil Tuchel

Novým trenérem fotbalistů Chelsea byl podle očekávání jmenován Němec Thomas Tuchel. Londýnský klub dnes oznámil, že s bývalým kouřem Paris St. Germain či Dortmundu podepsal smlouvu na rok a půl s opcí. Tuchel nahradil odvolaného Franka Lamparda.

Tuchel v novém působišti už dnes povede první trénink a premiéra na lavičce ho čeká ve středečním ligovém utkání s Wolverhamptonem. "Nikdy není příjemné měnit trenéra uprostřed sezony, ale jsme rádi, že v Thomasi Tuchelovi se nám podařilo získat jednoho z nejlepších evropských trenérů," uvedla na klubovém webu ředitelka Chelsea Marina Granovská.

Sedmačtyřicetiletý Tuchel naposledy vedl Paris St. Germain, kde v prosinci skončil. Francouzský celek trénoval od května 2018 a s týmem vyhrál v obou sezonách mimo jiné francouzskou ligu a v uplynulém ročníku s ním došel do finále Ligy mistrů. V minulosti působil také v Mohuči a Dortmundu, se kterým v roce 2017 vyhrál Německý pohár.

V Chelsea nahradil Lamparda, který byl odvolán kvůli neuspokojivým výsledkům. "Blues" pod vedením nejlepšího klubového střelce z posledních osmi ligových duelů zvítězili pouze ve dvou a propadli se až na devátou pozici. Bývalý záložník vedl Chelsea od léta 2019 a v první sezoně s ní obsadil čtvrté místo.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Prezident Biden bude podporovat vzájemně dojednané dvoustátní řešení izraelsko-palestinského konfliktu, řekl úřadující vyslanec USA při OSN

Zdroj: ČTK
Další zprávy