Czech president adamant Irish will reject Lisbon Treaty

CzechNews
24. 9. 2009 10:35
Václav Klaus hopes he will not have to sign the EU reform pact
Foto: Jan Langer

Prague - Czech President Vaclav Klaus said that he was adamant the Irish voters will reject the European Union's Lisbon treaty. That would mean tha as a fierce euroskeptic he would not have to sign the reform pact.

The upper and lower houses of Czech parliament have approved the treaty but the Czech President has been hesitant to sign it.

French President Sarkozy warned of Klaus' footdragging last week.

Heading the Czech delegation in the UN General Assembly in New York, Václav Klaus is spoke to international reporters about the Lisbon agreement. When asked how long he planned to wait, he gave a somewhat unclear answer.

"I don't have anything to say about that but I think the Lisbon agreement will be rejected by the Irish referendum, so I'm not worried about it. You shouldn't worry about it either," he told the journalists.

Klaus then declined to say what he would do if Irish voters approved the Lisbon treaty. Moreover, some Czech senators are poised to file a complaint with the Constitutional Court. That could mean further delay.

The the 27-member bloc was plunged into disarray last year when the Irish said No to the treaty. If the Lisbon treaty fails to win the backing of Irish voters again, it could kill the pact.

German President Horst Koehler is about to sign the treaty on Wednesday.

Only three EU member states (Ireland, the Czech Republic and Poland) have not ratified the treaty yet, which is designed to streamline EU decision-making.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 27 minutami

Policisté na hranicích se Slovenskem zadrželi 240 migrantů a tři převaděče

Policisté od sobotního rána prověřili za 24 hodin na hranicích se Slovenskem 18 781 lidí, zadrželi 240 migrantů a tři převaděče. Vstup odepřeli 31 lidem, zpět na Slovensko vrátili 30 lidí. Policie to v neděli uvedla na Twitteru. Kontroly začaly o půlnoci ze středy na čtvrtek kvůli vysokému počtu uprchlíků, hlavně Syřanů, kteří přes Česko přecházejí do Německa a Rakouska.

V sobotu ráno havaroval na kraji Břeclavi převaděč s dodávkou, v níž převážel 29 utečenců ze Sýrie. Předtím se pokoušel ujet policii. Při nehodě se zranilo 21 lidí, bylo mezi nimi i pět dětí. Převaděč, který nehodu způsobil, vyvázl za volantem bez zranění.

Od zahájení kontrol do pátečního rána policie prověřila 23 521 lidí, zadržela 364 migrantů a 23 převaděčů, vstup odepřela 176 lidem, převážně ze Sýrie. Téměř tři desítky bývalých hraničních přechodů se Slovenskem i tzv. zelenou státní hranici budou stovky policistů hlídat minimálně deset dnů.

O dočasném zavedení kontrol rozhodla vláda v pondělí. Od začátku letošního roku zajistili policisté na území republiky téměř 12 tisíc migrantů, což výrazně překračuje čísla z roku 2015, kdy v Evropě vrcholila migrační krize. Zadrželi také 125 převaděčů, zatímco v minulých letech šlo řádově o jednotky či nižší desítky případů ročně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy