Czech government in crisis after junior party split up

Aktualne.cz
18. 4. 2012 16:33
Czech PM Nečas wants "safe majority" in lower chamber or early elections
PM Petr Nečas with Deputy PM Karolína Peake
PM Petr Nečas with Deputy PM Karolína Peake | Foto: Jan Langer

Prague - Junior coalition member Public Affairs has split up, putting the future of the Czech Republic's three-party government in question. 

Deputy chairwoman of Public Affairs Karolína Peake announced her departure from the party on Tuesday, 17 April. Peake, who is also a Deputy PM, said that she did not agree with her party's actions during the latest government crisis two weeks ago.

Deadline: Czech govt has 6 days to avoid snap elections

Peake also announced the formation of her own political platform in the lower chamber. At least six Public Affairs deputies have joined the new platform.

In addition, founder and informal leader of Public Affairs Vít Bárta was convicted of corruption charges last week.

Bárta appealed against the verdict, but PM Nečas said today he does not want his government backed by a party informally led by a person convicted of corruption.

Nečas said he wants a "safe majority" of seats in the Chamber of Deputies that would allow the government to carry on.

The PM also said that he will hold talks with Peake and her new "platform".

The PM's own Civic Democratic Party (ODS) and TOP 09, the two major government parties, control 93 seats of the 200-seat lower chamber of the Czech parliament.

Uneasy coalition carries on: 2011 in Czech politics

This means that Karolína Peake's "platform" would need to have at least eight members in order to be able to form a majority with the ODS and TOP 09.

Nečas refused to specify what exactly a "safe majority" means, but said that a 101 or 102 majority would not be enough.

Chairman of TOP 09 deputies Petr Gazdík said to public Czech Television that the government should be supported by at least 103 or 104 deputies.

If the "safe majority" is not reached, early elections will be held before summer, said PM Nečas.

Early elections would take Czech Rep closer to Greece

Join CzechNews on Facebook, follow us on Twitter!

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 30 minutami

Smutný osud Romů zůstává zastřenou kapitolou dějin, připomenul Fiala přesun do Osvětimi

V Památníku holokaustu Romů a Sintů na Moravě v Hodoníně u Kunštátu na Blanensku si lidé připomněli 79. výročí hromadného odsunu 749 Romů do koncentračního tábora do Osvětimi. Mezi odvezenými za druhé světové války byli muži, ženy i děti, nejmladší dívce byly čtyři měsíce. Premiér Petr Fiala (ODS) při této příležitosti uvedl, že smutný osud českých a moravských Romů zůstává nejen tragickou, ale do značné míry i zastřenou kapitolou našich dějin. 

Premiér Fiala řekl, že v holokaustu se zhmotnila nenávist ve vražedný systém, který nabyl hrůzných rozměrů. Připomněl, že v Česku existovaly dva koncentrační tábory pro Romy, a to v Hodoníně u Kunštátu a v Letech u Písku. "Nuceně v nich přebývaly celé rodiny. Muži, ženy i děti žili v nelidských podmínkách, trápil je hlad, nemoci a otrocká práce. Velká část tu zahynula, další čekalo utrpení v podobě cesty za prací do táborů v Německu nebo transport do Osvětimi," řekl Fiala.

Podle něj státu trvalo dlouhou vypořádání se s věcí s ohledem na výkup pozemků a podobně. "Za tu dobu pamětníci, pro které by byl památník zadostiučiněním, postupně odcházeli. Pokud nás má historie něco naučit, je nutné, abychom tragické události neviděli jen jako věty v učebnicích, ale abychom je dokázali spojit s konkrétními místy a osudy," dodal Fiala.

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

Prezident Zeman je v Ústřední vojenské nemocnici, jde o plánovanou hospitalizaci

Prezident Miloš Zeman je na plánované návštěvě v pražské Ústřední vojenské nemocnici. Sdělil to mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Jak dlouho prezident v nemocnici zůstane, neuvedl. Mluvčí nemocnice Jitka Zinke sdělila, že jde o plánovanou krátkodobou hospitalizaci.

"Mohu pouze konstatovat panu prezidentovi končí tento týden dovolená a v týdnu příštím už jsou naplánovány mnohé aktivity - setkání s velvyslanci, setkání s panem premiérem nebo Země živitelka," uvedl Ovčáček.

Loni 10. října, den po sněmovních volbách, byl Zeman převezen na kliniku intenzivní medicíny Ústřední vojenské nemocnice, kde strávil 48 dní. Lékaři tehdy podle zprávy, kterou si vyžádal a publikoval předseda Senátu Miloš Vystrčil, považovali jeho dlouhodobou prognózu za krajně nejistou a prezident podle nich nebyl v té době schopen vykonávat své pracovní povinnosti.

Prezident už více než rok kvůli onemocnění nohou používá invalidní vozík. Po loňské hospitalizaci mu kvůli riziku podvýživy lékaři zavedli sondu do žaludku. V červencovém rozhovoru pro CNN Prima News Zeman uvedl, že doufá, že mu ji lékaři na podzim vyndají. V rozhovoru také řekl, že se jinak cítí v podstatě zdráv a má o něco vyšší hladinu cukru v krvi.

Někteří senátoři a poslanci v době Zemanovy loňské hospitalizace kvůli jeho stavu začali uvažovat o dočasném převodu části pravomocí prezidenta na předsedu Sněmovny a vlády, což umožňuje článek 66 ústavy. Hradní kancelář to odmítala, díky zlepšení prezidentova zdravotního stavu k tomu nedošlo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy