Czech government in crisis after junior party split up

Aktualne.cz
18. 4. 2012 16:33
Czech PM Nečas wants "safe majority" in lower chamber or early elections
PM Petr Nečas with Deputy PM Karolína Peake
PM Petr Nečas with Deputy PM Karolína Peake | Foto: Jan Langer

Prague - Junior coalition member Public Affairs has split up, putting the future of the Czech Republic's three-party government in question. 

Deputy chairwoman of Public Affairs Karolína Peake announced her departure from the party on Tuesday, 17 April. Peake, who is also a Deputy PM, said that she did not agree with her party's actions during the latest government crisis two weeks ago.

Deadline: Czech govt has 6 days to avoid snap elections

Peake also announced the formation of her own political platform in the lower chamber. At least six Public Affairs deputies have joined the new platform.

In addition, founder and informal leader of Public Affairs Vít Bárta was convicted of corruption charges last week.

Bárta appealed against the verdict, but PM Nečas said today he does not want his government backed by a party informally led by a person convicted of corruption.

Nečas said he wants a "safe majority" of seats in the Chamber of Deputies that would allow the government to carry on.

The PM also said that he will hold talks with Peake and her new "platform".

The PM's own Civic Democratic Party (ODS) and TOP 09, the two major government parties, control 93 seats of the 200-seat lower chamber of the Czech parliament.

Uneasy coalition carries on: 2011 in Czech politics

This means that Karolína Peake's "platform" would need to have at least eight members in order to be able to form a majority with the ODS and TOP 09.

Nečas refused to specify what exactly a "safe majority" means, but said that a 101 or 102 majority would not be enough.

Chairman of TOP 09 deputies Petr Gazdík said to public Czech Television that the government should be supported by at least 103 or 104 deputies.

If the "safe majority" is not reached, early elections will be held before summer, said PM Nečas.

Early elections would take Czech Rep closer to Greece

Join CzechNews on Facebook, follow us on Twitter!

 

Právě se děje

před 3 minutami

Koudelka byl v Rašnově osmnáctý, vyhrál lídr SP skokanů Kraft

Také ve druhém závodě Světového poháru skokanů na lyžích v rumunském Rašnově bodoval z Čechů pouze Roman Koudelka, který obsadil 18. místo. Vyhrál Stefan Kraft z Rakouska a upevnil si vedení v průběžném pořadí seriálu.

Koudelka jako jediný z českých reprezentantů zvládl první kolo. Čestmír Kožíšek, Viktor Polášek a Vojtěch Štursa se stejně jako v pátek, kdy transylvánské středisko hostilo Světový pohár skokanů úplně poprvé, do nejlepší třicítky nevešli. Koudelka předvedl dva vyrovnané skoky dlouhé 94,5 a 94 metrů a oproti pátečnímu závodu si polepšil o devět míst. V hodnocení Světového poháru mu patří se ziskem 219 bodů 24. příčka.

Kraft si díky skokům 103 a 97,5 metru připsal dvacáté vítězství ve Světovém poháru a počtvrté za sebou skončil na stupních vítězů. V pátek byl v Rašnově třetí a stejnou bilanci jako v Rumunsku zaznamenal i před tím na domácích závodech v Kulmu. V průběžném pořadí seriálu má Kraft náskok 118 bodů před dnes druhým Karlem Geigerem z Německa.

Další zprávy