Czech Deputy PM quits, coalition govt holds on

Bronislav Pavlík, Sabina Slonková and Pavel Vondra
1. 11. 2007 14:50
Jiří Čunek to leave the cabinet next Wednesday
One for all, and all for one. Sort of
One for all, and all for one. Sort of | Foto: Ondřej Besperát

Prague - Seeing his initial support gradually disappear into thin air, Deputy Prime Minister Jiří Čunek, hounded by allegations of corruption and abuse of welfare, gave up today and announced his resignation from the cabinet.

The ruling coalition of his Christian Democratic Party (KDU-ČSL), Civic Democratic Party (ODS) and the Green Party in the meantime holds on.

Čunek announced his move after meeting his coalition partners earlier today, explaining he did not want to be perceived by the public as standing in the way of police investigation into his alleged corruption which was re-opened on the order of the General Attorney Renata Vesecká.

Coalition remains intact

"I am also doing it because I want this coalition to continue without being constantly questioned," Čunek added. He still maintains his innocence.

Whose face is longer? Mr. Čunek's, or the guy's in the painting?
Whose face is longer? Mr. Čunek's, or the guy's in the painting? | Foto: Ondřej Besperát

The threat of the coalition breaking up in case Čunek is forced to leave was played up earlier this year by his supporters within KDU-ČSL.

Neither Čunek, nor his fellow coalition leaders suggested today that such risk is imminent. In fact, it was KDU-ČSL's own Senate faction that called on Wednesday evening on Čunek to quit.

His departure was expected after Wednesday's turbulent events including Mr. Čunek's press conference where he maintained he did nothing wrong by claiming welfare in the 1990s while simultaneously depositing millions of Czech Crowns in his bank accounts, as exposed in Monday's investigative programme on Czech TV.

It was expected

According to the information made available to Aktuálně.cz Čunek met with Prime Minister Topolánek (ODS) late on Wednesday and was prompted by him to resign.

"Čunek quits on Wednesday. If he refuses to do so, he will be fired," a confidential source close to the Prime Minister told Aktuálně.cz hours before Čunek's announcement.

Initially, Čunek was asking for time until next Tuesday to come up with full explanation of his murky financial affairs of the past.

He may as well keep it for himself now unless he still believes he can stage a political comeback, something few people would bet their money on right now.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 40 minutami

Prezident podepsal zákon vylučující z dostavby Dukovan ruské a čínské firmy

Ruské a čínské firmy se zřejmě nebudou moci jakkoliv zúčastnit stavby nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany. Počítají s tím bezpečnostní záruky v takzvaném nízkouhlíkovém zákoně, který podepsal prezident Miloš Zeman. 

Zákon počítá s tím, že pro výstavbu bude možné využít pouze technologie od dodavatelů ze států, které přistoupily k mezinárodní dohodě o vládních zakázkách z roku 1996. Rusko a Čína mezi tyto státy nepatří. Nejen pro stavbu, ale ani pro údržbu nového bloku nebudou moci být použity technologie jakkoli závislé na nepovolených dodavatelích.

Norma má podle původního záměru umožnit ministerstvu průmyslu a obchodu poskytnout návratnou finanční výpomoc na stavbu dukovanské elektrárny. Zákon přezdívaný Lex Dukovany má rovněž zavést způsob stanovení výkupní ceny z nového bloku dukovanské elektrárny, což souvisí se zajištěním financování projektu.

Vedle nízkouhlíkového zákona prezident v pondělí podepsal další zákony. Například novelu o provozu na pozemních komunikacích, která počítá s tím, že motoristé budou muset od příštího roku objíždět cyklisty ve vzdálenosti půldruhého metru. 

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

Léčebné konopí bude i na elektronický recept a zřejmě dostupnější

Léčebné konopí by mělo být do budoucna levnější a dostupnější. Přispět k tomu má novela, kterou v pondělí podepsal prezident Miloš Zeman. O jeho podpisu informoval Hrad. Lékaři navíc budou moci podle předlohy předepisovat léčebné konopí také na elektronický recept. V technickém konopí bude moci být vyšší obsah účinné látky než nyní.

Soukromé subjekty budou moci podle novely pěstovat rostliny konopí pro léčebné použití, vyrobit z nich léčivou látku a distribuovat ji za stejných podmínek jako jakoukoli jinou návykovou látku. Ministerstvo zdravotnictví si od této změny slibuje zvýšení konkurence a snížení ceny léčivých přípravků s obsahem konopí, které jsou z 90 procent hrazené z veřejného zdravotního pojištění.

Nyní Státní ústav pro kontrolu léčiv vykupuje na základě tendru objednaný objem konopí od vybraného dodavatele.

Léčebné konopí se užívá třeba u chronických bolestí, na něž nezabírají jiné léky. Předepisují ho vybraní lékaři, například lidem s roztroušenou sklerózou, rakovinou a AIDS.

Zdroj: ČTK
Další zprávy