Czech dairy product still sold under banned name

National news reporters
16. 7. 2008 6:00
EU requires that cream cheese is not labeled as butter
Pomazánkové máslo will still be around, for now
Pomazánkové máslo will still be around, for now | Foto: a7b

Praha - Czech rum has long disappeared from the market but pomazánkové máslo (literally translates as spreadable butter), a kind of Czech creamy cheese, seems to stay despite EU´s regulation not to use the word "butter" in the name of this popular dairy product.

The name restriction came in December 2006 but Czech dairy producers keep using the name "butter".

The bone of contention is the definition of the word "butter". Under EU norms only those products that contain 39 percent of  butterfat can be called "butter". Czech pomazánkové máslo contains only 31-34 percent of butter.

Executive director of the Českomoravský svaz mlékárenský (Bohemian-Moravian Dairy Product Association) Michal Němec says the European Union ordered the Czech Republic to change its butter-related legislation.

"The respective amendment has been drafted but it has not been approved yet," said Němec. The reason for that is that Czech producers would feel very disadvantaged against the foreign producers.

All are equal but some are more equal

Czech dairy producers feel they are being treated unequally, as Spain produces a similar product that does not observe EU regulations either, but the Spanish company uses the name "butter" anyway.

Czech Agriculture Ministry shares their view. First deputy minister Ivo Hlaváč says the Ministry mulls filing a charge against the EU to preserve the Czech creamy butter name. Potravinářská komora ČR (Czech Foodnet Chamber) advocates a similar move.

Therefore dairy producers are in no rush to change their butter products' name, hoping they will not have to.

According to Němec, it will be the European Commission first that will take action against the Czech Republic because of failing to observe the ban on using the name "butter".

According to the Bohemian-Moravian Dairy Product Association, Czech creamy butter has a 30-year old tradition and is very popular among Czechs.

The annual production of pomazánkové máslo is up to 7,000 tonnes and its consumption keeps growing. Pomazánkové máslo comes in different flavors - garlic, onion, herbs, paprika, blue cheese etc.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Soud vzal do vazby muže, který se zapojil do bojů na Ukrajině. Čelí obvinění z terorismu

Obvodní soud pro Prahu 5 v pátek uvalil vazbu na jednoho z pěti obviněných, kteří se podle vyšetřovatelů zapojili do bojů na východě Ukrajiny na straně samozvané Doněcké lidové republiky, sdělil Martin Bílý z Vrchního státního zastupitelství v Praze. Případné uvalení vazby pro další dva obviněné bude soud teprve řešit. Bílý navrhuje na tři stíhané uvalit vazbu kvůli tomu, že by mohli uprchnout nebo působit na dosud nevyslechnuté svědky.

Pětici policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu obvinili ve čtvrtek z teroristického útoku, účasti na teroristické skupině, financování terorismu a podpory a propagace terorismu. Obvinění čelí i jedna právnická osoba. Za trestný čin teroristického útoku jim hrozí až 20 let vězení, u trestného činu financování terorismu až 12 let vězení a v případě podpory a propagace terorismu může soud uložit maximálně patnáctileté vězení.

Policie podezřelé zadržela ve středu. Kvůli případu zasahovala po celém Česku. Zadržení čeští občané podle kriminalistů jezdili bojovat na Ukrajinu na straně proruských separatistů nebo takové cesty chystali či organizovali.

Podle informací serveru iROZHLAS.cz se vyšetřování soustředí kolem paramilitárního spolku Českoslovenští vojáci v záloze za mír. Policie zjistila, že jeden z jeho členů v minulosti odjel na Donbas, kde se měl zapojit do bojů na straně separatistů. Po návratu spolek začal shánět peníze, aby do válčící zóny mohli vycestovat další zájemci.

Zdroj: ČTK
před 20 minutami

Navalnyj hlásí, že nemá cit v noze a ruce. Ukončí hladovku

Vězněný ruský oponent Kremlu Alexej Navalnyj oznámil, že ukončí protestní hladovku. Stále požaduje, aby ho prohlédl lékař, jehož si sám vybere. Nemá cit v noze a ruce.

Hladovku Navalnyj ohlásil 31. března ve snaze vynutit si náležitou lékařskou péči kvůli bolesti zad a ztráty citlivosti v nohou.

Lékaři ve čtvrtek projevili obavu o jeho život, pokud hladovku neukončí. Požádali rovněž o převoz Navalného z vězeňské do civilní nemocnice v Moskvě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy