Crash course in winter urban homeless survival

Crash course in winter urban homeless survival
Cacao for breakfast. We are never hungry, say Pepe and Pepe.
Bread with a smoked fish. They have enough tobacco, too - in the night, Pepe went to Prague's Central Railway Station to collect cigarette butts. Rolling paper is one of the few commodities they buy instead of collecting them.
Division of labor: The older Pepe (54 years), who has been living on the streets of Prague for 5 years, searches trash cans for useful stuff, knows which shops throw away pastry, where they can get vegetables, etc. The younger Pepe (42 years) collect metal and returnable bottles. In addition, he is the fire keeper.
Since the beginning of 2010, they have no shortage of firewood. Silver Fir makes the best fire, on the contrary pines produce awful smoke that makes passers-by complain. The cleaver was "bought" in a waste container.
Foto: Ludvík Hradilek
Ludvík Hradilek Ludvík Hradilek
15. 2. 2010 22:57

Meet Pepe and Pepe. They have spent all the winter in a park in Žižkov, Prague. Subzero temperatures are of no concern to them: rather, they fear having their stuff stolen. Their life has already been covered by Aktuálně.cz - see here. Today, they will share their tips on winter survival in Prague.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Při střetech se squattery v Berlíně bylo zraněno 60 policistů

Okolo 60 policistů v Berlíně ve středu utrpělo zranění při střetech se squattery, kteří se snažili zabránit požární inspekci v činžovním domě, jenž okupují. Budova v Rižské ulici 94 (Rigaer Strasse) ve čtvrti Friedrichshain patří k nejznámějším squatům v Berlíně.

Policie se snažila oblast zabezpečit před protipožární inspekcí plánovanou na čtvrtek. Asi 200 zamaskovaných lidí házelo po policistech kamení a petardy, na ulicích postavili barikády a zapálili je. Policisté oheň hasili pomocí vodních děl a zátarasy rozrazili obrněnými vozidly. Squatteři také zatarasili tramvajové koleje.

Německá média uvádějí, že squatteři a jejich stoupenci se už delší čas snaží zabránit tomu, aby majitel nechal v domě provést protipožární inspekci. Jeho i policii podezřívají, že ho chtějí prohlásit za neobyvatelný a následně nechat vyklidit.

Deník Die Welt na svých internetových stránkách uvádí, že dům v Rigaer Strasse 94 je považován za jeden z posledních symbolů krajně levicové scény v Berlíně. Do budovy se stahují výtržníci, kteří při různých demonstracích útočí na policisty. Lidé, kteří dům okupují, do něho už dlouho znemožňují přístup majiteli, policii i příslušným úřadům.

Zdroj: ČTK
Další zprávy