reklama
 
 

ČR prohrála spor s Bruselem. Nemá zákony o rovnosti

4. 12. 2008 15:56
Evropský soudní dvůr pokáral Česko za liknavost

Lucemburk - Česko prohrálo spor s Evropskou komisí. Ta Prahu zažalovala kvůli liknavému naplňování povinností vyplývajících ze vstupu ČR do Evropské unie.

"Česká republika tím, že nepřijala ve stanovené lhůtě všechny právní a správní předpisy ... nesplnila povinnosti, které pro ni vyplývají z těchto směrnic a z článku 54 Aktu o podmínkách přistoupení," stojí v rozhodnutí Soudního dvora Evropských společenství (ESD).

Konkrétně jde o aplikaci dvou směrnic proti diskriminaci o rovném postavení žen a mužů, a to z let 1986 a 1996. Ty se stále nestaly součástí českého právního řádu, ač jsou obě součástí tzv. acquis, tedy balíku euronorem, ke kterým Česko přistoupilo v okamžiku vstupu do EU.

Rozhodnutí ESD je bráno jako důrazné varování. Jediným konkrétním výsledkem je pro Česko uhrazení nákladů soudního řízení. Ty se pohybují v řádu několika tisíc eur.

Spory Komise s členskými státy nejsou ničím výjimečným a ESD jich ročně řeší desítky.

Balík antidiskriminačních zákonů sice prošel oběma komorami parlamentu, vetoval ho ale prezident Václav Klaus.

 "Apeluji tímto na politické partnery, aby urychleně projednali antidiskriminační zákon ve sněmovně, zrušili prezidentovo veto a zabránili tak dalším žalobám, soudům, finančním ztrátám  a s tím spojené ostudě," řekla ministryně pro lidská práva a menšiny Džamila Stehlíková.

autor: Blahoslav Hruška | 4. 12. 2008 15:56

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama