ČR prohrála spor s Bruselem. Nemá zákony o rovnosti

Blahoslav Hruška
4. 12. 2008 15:56
Evropský soudní dvůr pokáral Česko za liknavost
Evropský soudní dvůr v jednom z komiksů, kterými Brusel přibližuje mladým lidem práci institucí EU.
Evropský soudní dvůr v jednom z komiksů, kterými Brusel přibližuje mladým lidem práci institucí EU. | Foto: Evropská komise

Lucemburk - Česko prohrálo spor s Evropskou komisí. Ta Prahu zažalovala kvůli liknavému naplňování povinností vyplývajících ze vstupu ČR do Evropské unie.

"Česká republika tím, že nepřijala ve stanovené lhůtě všechny právní a správní předpisy ... nesplnila povinnosti, které pro ni vyplývají z těchto směrnic a z článku 54 Aktu o podmínkách přistoupení," stojí v rozhodnutí Soudního dvora Evropských společenství (ESD).

Konkrétně jde o aplikaci dvou směrnic proti diskriminaci o rovném postavení žen a mužů, a to z let 1986 a 1996. Ty se stále nestaly součástí českého právního řádu, ač jsou obě součástí tzv. acquis, tedy balíku euronorem, ke kterým Česko přistoupilo v okamžiku vstupu do EU.

Rozhodnutí ESD je bráno jako důrazné varování. Jediným konkrétním výsledkem je pro Česko uhrazení nákladů soudního řízení. Ty se pohybují v řádu několika tisíc eur.

Spory Komise s členskými státy nejsou ničím výjimečným a ESD jich ročně řeší desítky.

Balík antidiskriminačních zákonů sice prošel oběma komorami parlamentu, vetoval ho ale prezident Václav Klaus.

 "Apeluji tímto na politické partnery, aby urychleně projednali antidiskriminační zákon ve sněmovně, zrušili prezidentovo veto a zabránili tak dalším žalobám, soudům, finančním ztrátám  a s tím spojené ostudě," řekla ministryně pro lidská práva a menšiny Džamila Stehlíková.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Vaclík pomohl Seville k výhře nad Levante čistým kontem

Fotbalisté Sevilly zvítězili v utkání 9. kola španělské ligy nad Levante 1:0. Čistým kontem k tomu přispěl český brankář Tomáš Vaclík.

Jediný gól utkání, ve kterém měla domácí Sevilla navrch, vstřelil čtyři minuty před koncem Luuk de Jong. Vaclík, na kterého šly čtyři střelecké pokusy, si připsal už čtvrtou nulu z devíti ligových startů.

San Sebastian po dvou ligových prohrách zvítězil nad Betisem Sevilla 3:1 a posunul se na čtvrté místo. Utkání však nezačal ideálně, od 12. minuty prohrával. Ještě do přestávky skóre otočil, po vlastní brance Javiho Garcíi z 22. minuty se o čtrnáct minut později trefil Willian José. Zisk tří bodů pro domácí stvrdil v 58. minutě Portu.

Athletic Bilbao pouze remizoval s Valladolidem 1:1. Za domácí pálil v 33. minutě Iňaki Williams, Valladolid vyrovnal v 71. minutě díky vlastnímu gólu Iňiga Martíneze.

Zdroj: ČTK
Další zprávy