Couvající letadlo vyhrálo soutěž studentských nápadů

Josef Tuček
16. 9. 2009 16:40
Nápady mladých vědců bojovaly v Paříži
Pompézní prostředí pařížského muzea Palác objevů se stalo místem pro závěrečný ceremoniál soutěže mladých vědců.
Pompézní prostředí pařížského muzea Palác objevů se stalo místem pro závěrečný ceremoniál soutěže mladých vědců. | Foto: Josef Tuček

Paříž (Od zpravodaje Aktuálně.cz ve Francii) - Tři hlavní vítěze má evropská soutěž mladých vědců (EUCYS), která se uskutečnila v Paříži.

Jedním z nich je devatenáctiletý Fabian Gafner ze Švýcarska, jenž nevěřil, že to nejde, a tak sestrojil funkční model letadla, které díky proměnlivé geometrii křídel dokáže v letu změnit směr a "couvat" ocasem napřed.

Dalšími vítězi jsou čtrnáctiletý Lian McCarthy a o rok starší John O'Callaghan z Irska. Vymysleli rychlý a snadno použitelný test, jímž zjistí v nadojeném mléku přítomnost buněk, které ukazují, že v kravském vemenu je zánět.

Cenu získali také dvacetiletí Poláci Aleksander Kubica a Wiktor Pilewski za vylepšení optických přístrojů.

Čeští soutěžící měli smůlu - žádné ocenění na ně letos nezbylo.

"Beru to tak, že už účast ve finále této soutěže je velkým uznáním jejich práce," hodnotil vedoucí české výpravy Petr Klán, který zastupoval organizátory Středoškolské odborné činnosti - republikové kolo této soutěže museli studenti vyhrát, aby se probojovali do Paříže.

Fabian Gafner předvádí svůj model letadla, které dokáže létat pozpátku.
Fabian Gafner předvádí svůj model letadla, které dokáže létat pozpátku. | Foto: Josef Tuček

V Evropě máte příležitosti

Soutěž mladých vědců pořádá Evropská komise, která tak chce povzbudit zájem studentů o vědecké disciplíny a současně podchytit mladé talenty.

"V Evropě máte spoustu příležitostí, abyste si mohli najít zajímavé uplatnění," zdůraznila účastníkům soutěže Claudie Haigneréová, ředitelka muzea Palác objevů, kde studentské klání probíhalo.

Ostatně, ona sama byla nejdříve lékařkou a bioložkou, poté astronautkou Evropské kosmické agentury ESA a později dvakrát ministryní francouzské vlády - pro vědu a pak pro evropské záležitosti.

 

 

Právě se děje

Další zprávy