Co vede lidi k sexu? Vědci našli 237 důvodů

čtk
4. 8. 2007 22:31
Univerzita v Texasu zkoumala intimní vztahy
Sex s cizinci
Sex s cizinci | Foto: archiv

New York - Důvodů, které vedou muže a ženy k sexu, je podle psychologů ze Státní univerzity Stephena F. Austina v Texasu celkem 237. Kromě těch hlavních a tradičních jako je vzájemná přitažlivost, láska a touha, jsou to samozřejmě důvody čistě praktické, jako je snaha zahnat nudu nebo spalovat přebytečné kalorie. Vědci ale přišli i na důvody mnohem hlubší, jako je snaha přiblížit se Bohu, udělat radost druhému, či dokonce zdravotní, jako je překonat stres, nespavost či zbavit se bolesti hlavy.

Sám sexuální pud rozhodně nevysvětluje všechno. Intimní vztahy mohou být vyvolány velmi nepatrnými motivy, počínaje těmi egoistickými a konče vysoce duchovními. Ostatně není nic nového na tom, že se člověk miluje "ne pro vlastní radost, ale proto, aby udělal radost Bohu".

Překvapivé odpovědi

Vědce vedla k bádání kolem sexu touha zjistit, proč se lidé vlastně milují. "Zdálo by se, že odpovědi jsou nasnadě, ale vůbec tomu tak není," napsali Cindy Mestonová a David Buss v americkém časopise Archives of Sexual Behaviour.

Američtí psychologové sledovali 2000 mužů a žen ve věku mezi 17 a 52 lety. Získali velmi různorodý a zajímavý vzorek.

Je pravda, že trávit hodiny v posilovně nebo šlapat na rotopedu je pro všechny nudné, ale tvrdit, že "dělám sex proto, abych spálil nějaké ty kalorie", je poněkud extravagantní. Přesto někteří ze sledovaných odpovídali: "Je to výborné cvičení."

Foto: Aktuálně.cz

Někteří naopak spatřují v sexuálním aktu možnost přiblížit se Bohu, jakýsi druh náboženské praxe, která prostřednictvím fyzické stránky povznáší ducha.

Dárek za noc?

Potom jsou tu altruisté, kteří označují za motiv sexuálního aktu touhu či přání udělat radost druhému. Jiní se zase věnují sexu, aby se nenudili. Mezi sledovanými byli také ti, kdo uváděli jako důvod, proč sex provozují, materiální výhody. Jistě, není nic nového na tom, že spokojený muž spíše vyhoví touze ženy po nějakém tom dárku.

Přes některá svérázná vysvětlení, jichž se texaským vědcům dostalo, se jim podařilo potvrdit obecně známá fakta. Například že muže vedou k sexuálnímu aktu především fyzické důvody, zatímco ženy se často rády nechávají unášet emocemi. Ženy přistupují k sexu většinou s tím, že jsou zamilované (nebo to alespoň ve většině případů tvrdí), zatímco muž, ať už vědomě či nevědomě, hodlá zvýšit počet partnerek.

Pochopte lidskou psychiku

Vzájemná přitažlivost, láska, touha po emotivní blízkosti, vzrušení či touha po dobrodružství jsou ty nejčastější důvody. Texaští vědci ale zdůrazňují, že i ty méně obvyklé příčiny musíme považovat za stejně významné, abychom lépe pochopili lidskou psychiku.

Stačí připomenout, že někteří ze sledovaných spatřovali v sexu prostředek pro zmírnění stresu či pro navození spánku. Jiní zase považují sex za jakýsi aspirin: jeden z dotázaných psychologům řekl, že se miluje proto, aby se zbavil bolesti hlavy.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Finále Muchové se odkládá, v Soulu prší

Finále na tenisovém turnaji v Soulu mezi Karolínou Muchovou a Magdou Linetteovou z Polska nezačne kvůli dešti dřív než v 11:00 SELČ.

Zdroj: ČTK
Další zprávy