Co vede lidi k sexu? Vědci našli 237 důvodů

čtk
4. 8. 2007 22:31
Univerzita v Texasu zkoumala intimní vztahy
Sex s cizinci
Sex s cizinci | Foto: archiv

New York - Důvodů, které vedou muže a ženy k sexu, je podle psychologů ze Státní univerzity Stephena F. Austina v Texasu celkem 237. Kromě těch hlavních a tradičních jako je vzájemná přitažlivost, láska a touha, jsou to samozřejmě důvody čistě praktické, jako je snaha zahnat nudu nebo spalovat přebytečné kalorie. Vědci ale přišli i na důvody mnohem hlubší, jako je snaha přiblížit se Bohu, udělat radost druhému, či dokonce zdravotní, jako je překonat stres, nespavost či zbavit se bolesti hlavy.

Sám sexuální pud rozhodně nevysvětluje všechno. Intimní vztahy mohou být vyvolány velmi nepatrnými motivy, počínaje těmi egoistickými a konče vysoce duchovními. Ostatně není nic nového na tom, že se člověk miluje "ne pro vlastní radost, ale proto, aby udělal radost Bohu".

Překvapivé odpovědi

Vědce vedla k bádání kolem sexu touha zjistit, proč se lidé vlastně milují. "Zdálo by se, že odpovědi jsou nasnadě, ale vůbec tomu tak není," napsali Cindy Mestonová a David Buss v americkém časopise Archives of Sexual Behaviour.

Američtí psychologové sledovali 2000 mužů a žen ve věku mezi 17 a 52 lety. Získali velmi různorodý a zajímavý vzorek.

Je pravda, že trávit hodiny v posilovně nebo šlapat na rotopedu je pro všechny nudné, ale tvrdit, že "dělám sex proto, abych spálil nějaké ty kalorie", je poněkud extravagantní. Přesto někteří ze sledovaných odpovídali: "Je to výborné cvičení."

Foto: Aktuálně.cz

Někteří naopak spatřují v sexuálním aktu možnost přiblížit se Bohu, jakýsi druh náboženské praxe, která prostřednictvím fyzické stránky povznáší ducha.

Dárek za noc?

Potom jsou tu altruisté, kteří označují za motiv sexuálního aktu touhu či přání udělat radost druhému. Jiní se zase věnují sexu, aby se nenudili. Mezi sledovanými byli také ti, kdo uváděli jako důvod, proč sex provozují, materiální výhody. Jistě, není nic nového na tom, že spokojený muž spíše vyhoví touze ženy po nějakém tom dárku.

Přes některá svérázná vysvětlení, jichž se texaským vědcům dostalo, se jim podařilo potvrdit obecně známá fakta. Například že muže vedou k sexuálnímu aktu především fyzické důvody, zatímco ženy se často rády nechávají unášet emocemi. Ženy přistupují k sexu většinou s tím, že jsou zamilované (nebo to alespoň ve většině případů tvrdí), zatímco muž, ať už vědomě či nevědomě, hodlá zvýšit počet partnerek.

Pochopte lidskou psychiku

Vzájemná přitažlivost, láska, touha po emotivní blízkosti, vzrušení či touha po dobrodružství jsou ty nejčastější důvody. Texaští vědci ale zdůrazňují, že i ty méně obvyklé příčiny musíme považovat za stejně významné, abychom lépe pochopili lidskou psychiku.

Stačí připomenout, že někteří ze sledovaných spatřovali v sexu prostředek pro zmírnění stresu či pro navození spánku. Jiní zase považují sex za jakýsi aspirin: jeden z dotázaných psychologům řekl, že se miluje proto, aby se zbavil bolesti hlavy.

 

Právě se děje

před 31 minutami

Primátor Pardubic skončil v dozorčí radě hokejového Dynama

Primátor Pardubic Martin Charvát (ANO) rezignoval na funkci v dozorčí radě hokejového Dynama. Místo něj bude nejspíš pozici zastávat bývalý hráč a trenér Josef Paleček. Primátorova funkce byla dočasná, chtěl dovést extraligový klub k prodeji, uvedl klub ANO v tiskové zprávě.

"Věřím, že na mimořádném jednání zastupitelstva 9. června potvrdíme hlasováním, že společnost Petra Dědka se stane majoritním vlastníkem pardubického hokejového klubu. Svou roli v dozorčí radě jsem vnímal jako dočasnou," řekl Charvát. Palečka, kterého hnutí ANO do rady nominovalo, označil jako veřejností respektovaného odborníka.

Pardubice nedávno poskytly exkluzivitu k vyjednávání o akciovém vstupu do HC Dynamo podnikateli a golfovému promotérovi Petru Dědkovi. O vstup do extraligového klubu usiloval také vlastník FK Pardubice Vladimír Pitter, který zastupoval sdružení podnikatelů. V polovině května také zastupitelé schválili očištění HC Dynamo od dluhů, jeho kumulovaná ztráta činila 54,7 milionů korun.

před 57 minutami

Polská velvyslankyně v Praze šikanovala podřízené, zjistila komise

Stávající polská velvyslankyně v Praze Barbara Ćwiorová se dopustila šikany a diskriminace vůči svým podřízeným, uvedl zpravodajský server Onet.pl s odvoláním na zjištění zvláštní komise polského ministerstva zahraničí. Případ již 11 měsíců vyšetřuje také varšavská prokuratura, ale bezvýsledně: až dosud nebyla s to ani vznést obvinění, ani případ odložit, dodal server. Současně se pozastavil nad tím, že velvyslankyně stále vede zastupitelský úřad a před pár dny provázela šéfa diplomacie Jacka Czaputowicze při jednáních v Praze.

Ministerstvo zahraničí Onetu sdělilo, že interní vyšetřování skončilo potvrzením mobbingu a diskriminace, ale vzhledem k citlivosti informací a ochraně osobních údajů nelze poskytnout podrobnosti. Interní vyšetřování začalo loni 30. dubna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy