Čínské prášky pomohou k erekci i do hrobu

Michal Štůsek Michal Štůsek
15. 10. 2009 18:44
Praha - Na českém trhu se letos objevil již třetí zdraví nebezpečný doplněk stravy, který má sloužit na podporu erekce. Všechny výrobky pocházejí z Číny.

Poslední objevy Státní zemědělské a potravinářské inspekce svádějí ke konspiračním teoriím o snaze Číny ovládnout svět.

Nejen český trh v posledních měsících zahlcuje velké množství zdraví škodlivých výrobků pocházejících z nejlidnatější země světa. Na jedovaté hračky, svíčky, ořechy nebo bonbóny si český spotřebitel pozvolna "zvyká", novým překvapením je prodej nebezpečných léků, respektive doplňků stravy.

Podle Martiny Šmídtové, mluvčí SZPI, se v letošním roce objevily již tři čínské výrobky na podporu erekce, u kterého byly zjištěny zakázané látky s vedlejšími zdravotními účinky. Posledním je doplněk stravy zvaný Sagirra, který v sobě obsahuje zatím nedostatečně prozkoumanou látku nor-acetildenafil.

"Její přítomnost ve volně prodejných doplňcích stravy je nepřípustná. Inspekce zakázala další prodej uvedeného výrobku a dovozci, kterým je společnost Zdravý životní styl s.r.o. z Uherského Hradiště, nařídila jeho stažení z obchodní sítě," uvádí Šmídtová ve své zprávě týkající se stažení zboží z trhu.

Letos nejkurióznějším závadným výrobkem z Číny byly žvýkačky, které kromě zlepšení potence slibovaly i zvětšení poprsí či povzbuzení činnosti ledvin.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 24 minutami

Summit EU se shodl na dosažení klimatické neutrality do roku 2050

Lídři zemí Evropské unie se dnes po dlouhém vyjednávání shodli, že EU bude do poloviny století klimaticky neutrální. Informoval o tom předseda Evropské rady Charles Michel. Podle informací ČTK obsahují závěry zmínku o jaderné energii jako součásti energetického mixu, kterou prosazovalo Česko. Dočasnou výjimku si podle diplomatických zdrojů vyjednalo Polsko.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Summit projednal víceletý rozpočet EU, shodu nenašel

Evropští lídři ve čtvrtek na bruselském summitu projednali návrh příštího víceletého rozpočtu Evropské unie. K textu předloženému finským předsednictvím má většina unijních zemí připomínky a k jednání se chtějí vrátit počátkem příštího roku. Podle informací ČTK uvažuje předseda Evropské rady Charles Michel o svolání mimořádného summitu na únor.

Prezidenti a premiéři se k otázce rozpočtu na období 2021 až 2027 dostali po neúspěšném podvečerním vyjednávání o klimatických závazcích. Na stole měli návrh, který již po zveřejnění sklidil kritiku od Evropské komise i většiny členských států. Finský text počítá s celkovým objemem rozpočtu ve výši 1,07 procenta hrubého národního důchodu (HND) EU. Zatímco komisi, která navrhovala 1,11 procenta, se nelíbí snížení celkového objemu rozpočtu, státy střední a jižní Evropy jsou rozladěny zejména poklesem peněz pro strukturální fondy. Západoevropské země pak namítají, že by se měl rozpočet i vzhledem k odchodu Británie jako čistého plátce snížit až na jedno procento.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Lídři EU se shodli na prodloužení sankcí vůči Rusku

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se dnes jednomyslně shodli na půlročním prodloužení hospodářských sankcí vůči Rusku. Oznámil to mluvčí předsedy Evropské rady Barend Leyts. Podle unijních lídrů Moskva stále nedodržuje mírové dohody z Minsku, které se týkají východu Ukrajiny ovládaného od roku 2014 separatisty a jejichž naplnění je podmínkou pro zrušení postihů.

Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron informovali své kolegy o výsledcích pondělní pařížské vrcholné schůzky. Takzvaná normandská čtyřka tvořená ještě ruským prezidentem Vladimirem Putinem a jeho ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským se v Paříži nedokázala shodnout na ukončení konfliktu na východě Ukrajiny. V oblasti Donbasu za více než pět let bojů mezi vojsky prozápadní vlády v Kyjevě a separatisty podporovanými Kremlem zemřelo na 13 000 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy