Churches lost CZK 141bn in profits since 1948

CzechNews
4. 12. 2008 8:30
Under the communist regime the state invested a total of CZK 60 billion in church property
The Norbertine monastery in Teplá used to own land, forests and a part of spa town Mariánské Lázně.
The Norbertine monastery in Teplá used to own land, forests and a part of spa town Mariánské Lázně. | Foto: Simona Holecová

Prague - The confiscation of church assets in 1948 deprived Czech churches of potential profits totalling CZK 141 billion, according to a study conducted by Prague's University of Economics for a the lower house committee for church restitutions.

The committee was set up half a year ago after the opposition and some coalition MPs raised objections against an agreement between the government and churches on property restitutions. Under the deal, churches would get land worth CZK 51 billion and cash, paid in instalments over the next 60 years, worth CZK 83 billion plus interest.

The panel has also found out that under the communist regime the state invested a total of CZK 60 billion in church property and churches. The calculation was made at the request of former Culture Minister Vítězslav Jandák (ČSSD).

Another study ordered by the committee to review the value of assets that churches are supposed to get back under the original agreement with the government. The study will be completed in two months by auditor Ernst &Young and will cost the taxpayers CZK 2 million.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Požár na Říčansku mohl kontaminovat vodu v Lítožském rybníce, platí v něm zákaz koupání

V Lítožnickém rybníce v pražské Dubči a v Říčanském potoce byl v úterý vyhlášen zákaz koupání a rybolovu. Voda může být kontaminovaná po požáru skladovací haly v Uhříněvsi. Na Ttwitteru o tom dnes vpodvečer informovali pražští hasiči. Požár uhasili v úterý odpoledne.

V Lítožnickém rybníce v Praze 10 a v Říčanském potoce, který rybníkem protéká, by mohla být závadná voda z čističky odpadních vod. Byl proto vydán zákaz koupání, odebírání vody a lovu ryb v této oblasti. Na místě jsou chemici, uvedli pražští hasiči.

Hala s drogistickým zbožím v Uhříněvsi začala hořet v neděli odpoledne. Plameny se hasičům podařilo dostat pod kontrolu zhruba po dvou hodinách. Dnes dopoledne byla na místě ještě jedna jednotka, která vyhledávala a dohašovala skrytá ohniska.

Vodu použitou při hašení, která měla zvýšené pH, hasiči nejprve nechávali odtéct kanalizací do nedaleké čističky odpadních vod. Ta ale nedokázala zpracovat všechnu kontaminovanou vodu, a i když hasiči s přečerpáváním přestali, část přetekla do Říčanského potoka. Na problém podle mluvčího pražských hasičů Martina Kavky upozornil úhyn několika ryb.

Zdroj: ČTK
Další zprávy