Chceme znát platy státních úředníků. Podpoříte nás?

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
9. 4. 2012 13:10
Materiály Sabiny Slonkové se dostaly do nominací na Novinářskou cenu za rok 2012

Praha - Za posledního tři čtvrtě roku bylo o příjmech vrcholného managementu ministerstev a podniků pod kontrolou státu zveřejněno víc než kdykoli předtím.

Právě padlý ministr školství Josef Dobeš připsal své blízké podřízené, která u něj pracovala tři neděle, odměnu ve výši 110 tisíc korun. Radek John jako ministr vnitra zaplatil svému náměstkovi za každý z (pouhých) dvou měsíců ve funkci k platu odměnu 180 tisíc. A jeho předchůdce Ivan Langer vyplácel náměstkům jenom na prémiích přes milion ročně...

I to jsou výsledky pátrání redakce Aktuálně.cz, která se snaží pro své čtenáře zjistit, jak jsou ve skutečnosti odměňováni státní úředníci.

Nyní se projekt "Zvláštní vyšetřování: Přísně tajné platy", který připravuje tým pod vedením investigativní reportérky Sabiny Slonkové, dostal do nominací na prestižní Novinářskou cenu za rok 2011.

Podpoříte jej?

Je to jednoduché, stačí kliknout na tento odkaz, a zahlasovat pro Zvláštní vyšetřování. (Naleznete jej až v dolní části stránky, ostatní příspěvky nezačínají na písmenko "Z" :-).

Aby hlas platil, musíte podle pravidel Open Society Fund, která cenu vyhlašuje, zadat svůj e-mail a následně potvrdit odkaz, který vám do e-mailové schránky přijde.

Foto: Repro: OSF

Jsme si vědomi toho, že ne každý má čas zabývat se novinářskou soutěží. Přesto věříme, že téměř roční kontinuální práci, kterou jsme na projektu pro vás, naše čtenáře, odvedli, třeba oceníte.

Jak se pídíme po platech

O co se redakce "Zvláštním vyšetřováním" snaží?

Chce mít co nejúplnější přehled odměn a platů na ministerstvech, v úřadech státní správy a ve firmách pod přímou státní kontrolou. Ve všech případech jde o peníze, které nerozdávají zmínění politici ze svého, ale z veřejného. Jsou povinni je utrácet co nejlépe, a že to tak dělají, o tom lze s úspěchem pochybovat.

Rozeslali jsme více než šedesát žádostí, aby nám ministerstva vedená politiky vládní koalice přehled odměn a platů v posledních několika letech zpřístupnila. Až na výjimky to všichni zatím odmítli, anebo poskytli jenom to, co o rozdávání veřejných peněz nic neříká. Anebo to, co mělo spíše odrovnat politické odpůrce pana ministra než dát veřejnosti skutečnou zprávu, jak se s jejími penězi zachází.

Aktuálně.cz se přesto bude snažit údaje získat. V Česku platí zákon o svobodném přístupu k informacím a redakce podle něj chystá žaloby, aby se informací ve veřejném zájmu domohla.

Než se to podaří, na této stránce naleznete přehled všeho, k čemu jsme se zatím dostali. Přejeme příjemné prozření.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

České basketbalistky zahájily boje o ME výhrou v Itálii

České basketbalistky vstoupily do kvalifikace o postup na mistrovství Evropy 2021 vítězstvím 62:52 na palubovce favorita skupiny Itálie. Další zápas čeká výběr trenéra Štefana Svitka v neděli, kdy v pražské hale Královka nastoupí proti Rumunsku.

Nejlepší střelkyní hostujícího celku byla v Cagliari s 15 body Julia Reisingerová, 11 bodů přidala Kia Vaughnová a český tým tak úspěšně vykročil za čtrnáctou účastí na mistrovství Evropy za sebou. Na šampionát postoupí vítězové devíti kvalifikačních skupin a pět nejlepších celků z druhých míst.

Kvalifikace basketbalistek o postup na mistrovství Evropy 2021 - skupina D:

Itálie - ČR 52:62 (19:16, 29:33, 41:44)

Nejvíce bodů: Zandalasiniová 16, Dottová 13, Bestagnová 10 - Reisingerová 15, Vaughnová 11, Elhotová 9. Fauly: 14:16. Trestné hody: 13/6 - 8/7. Trojky: 4:3. Doskoky: 35:47.

Rumunsko - Dánsko 70:55 (39:29).

Další zprávy