Češi na biologické olympiádě porazili Tchaj-wan i Koreu. Nejlepší Evropankou je pražská gymnazistka

Kristýna Šopfová
5. 8. 2017 20:51
Čeští gymnazisté mohou slavit úspěch z mezinárodní biologické olympiády v Anglii. Po dvaceti letech se Česko stalo nejúspěšnější evropskou zemí díky úspěchu maturantky pražského gymnázia v Botičské Kateřiny Kubíkové. Čtveřice středoškoláků svými znalostmi předčila 245 soutěžících ze 70 zemí světa a umístila se na celkovém pátém místě.
Čeští gymnazisté na biologické olympiádě v anglickém Warwicku.
Čeští gymnazisté na biologické olympiádě v anglickém Warwicku. | Foto: biologickaolympiada.cz

Praha - Z řady míst se ozývá, jak Česko podceňuje výuku technických předmětů. Výsledky gymnazistů na mezinárodních soutěžích ale dokazují opak. Po úspěchu v matematice, o kterém on-line deník Aktuálně.cz informoval minulý týden, se přidávají i mladí přírodovědci.

Český tým biologů uspěl minulý týden na Mezinárodní biologické olympiádě v Anglii. Obsazením pátého místa se stal nejúspěšnější evropskou zemí v soutěži. Gymnazisté se utkali s 245 středoškoláky ze 70 zemí světa a poprvé od roku 1998 získali nejcennější kov (rozhodují výsledky jednotlivců, zlato mělo letos 27 účastníků, pozn. red.). Dlouhodobě obsazují nejvyšší příčky žáci z Číny, Tchaj-wanu nebo Korejské republiky. Ziskem zlata, dvou stříbrných medailí a bronzu je ale nechali čeští gymnazisté za zády.

Československo se před 28. lety stalo kolébkou mezinárodní biologické olympiády. Ve šlépějích Gregora Mendela se rozhodla jít i maturantka pražského gymnázia Botičská Kateřina Kubíková, která letos obsadila páté místo z 245 možných. Olympiády se účastnila již podruhé. Loni si přivezla stříbro, letos dosáhla na zlato.

Za úspěchem Kubíkové je dlouhodobá příprava. "Katka měla už z loňska nasbírané zkušenosti, které mohla letos zúročit. Vliv má určitě i gymnázium a osobní motivace," domnívá se vedoucí letošní biologické delegace Lenka Libusová. "Práci s talenty máme podchycenou už od 6. třídy. Zrovna v případě Katky víme, že se zlepšuje a postupně roste," doplnila.

Stříbrnou medaili přivezl Vojtěch Brož a Lukáš Fiedler. Bronz pak Klára Pekařová. Dostat se do nejlepší čtveřice českých reprezentantů není snadné. "Soutěžní úkoly vysoce přesahují svou náročností středoškolské učivo a vyžadují dlouhodobou intenzivní přípravu ze světových učebnic a pomoc z řad univerzitních a akademických pracovníků," vysvětlila Libusová.

Čeští reprezentanti musí projít od nejnižších biologických soutěží po národní biologickou olympiádu.

"Postupuje dvanáct nejlepších řešitelů národní olympiády a teprve z nich je vybrána čtveřice nejúspěšnějších, kteří se utkají v mezinárodní soutěži," vysvětlila Libusová. Účastnit se světové olympiády mohou ale pouze dvakrát.

Účast na olympiádě otevírá dveře na vysokou školu

Česká republika současně hostí koordinační středisko Mezinárodní biologické olympiády. V jejím čele sedí biolog Tomáš Soukup z Univerzity Karlovy.

Účast středoškoláků na olympiádách jim často pomůže při nástupu na vysokou školu. "Řada škol, včetně Univerzity Karlovy, je na základě výsledků v celostátním kole olympiády vezme bez přijímaček," doplnila Libusová.

 

Právě se děje

Další zprávy