Čeští astronomové umějí hledat svědky historie vesmíru

Josef Tuček
6. 5. 2009 16:40
Už půl století jsou na špičce při výpočtu místa dopadu meteoritů

Praha - Jen pětkrát se zatím ve světě stalo, že astronomové svými přístroji zaznamenali pád bolidu (velmi jasného meteoru), na základě snímků vypočítali jeho dráhu a místo dopadu a pak našli i jeho zbytky. Z toho třikrát se na tomto objevu podíleli čeští hvězdáři. Není to náhoda, patří totiž ke světové špičce v hledání objektů, které přiletěly ze vzdálených částí naší Sluneční soustavy.

Meteority nalezené díky výpočtům místa dopadu budou astronomové vystavovat při příležitosti mezinárodní astronomické konference v Praze. Připomínají tak, že to je padesát let, kdy byl první "vypočítaný" meteorit nalezen.

Na výstavě v pražské budově Akademie věd, na Národní třídě číslo 3, budou ve dnech 11. až 22. května k vidění i kopie kousků meteoritu, které astronomové našli nedávno v Austrálii. Jeho původ ještě zkoumají.

Kamery v pohotovosti

Slovníček pojmů

Meteorit Stubenberg
Foto: Pavel Spurný
  • Menším tělesům, která obíhají ve sluneční soustavě a pocházejí především z pásma planetek mezi Marsem a Jupiterem, se říká meteoroidy.
  • Pokud meteoroid vletí do zemské atmosféry, zpravidla v ní vlivem tření shoří a zazáří. Tento světelný jev se nazývá meteor. Když hoří hodně viditelně a je jasnější než Venuše, říká se mu bolid.
  • Výjimečně mohou malé zbytky tělesa dopadnou až na povrch Země. Pak se jim říká meteority.

Všechno začal už v roce 1951 Zdeněk Ceplecha z Astronomického ústavu Akademie věd v Ondřejově. Připravil totiž systém kamer, které byly v pohotovosti, aby mohly padající jasný meteor zaznamenat.

Uspěl 7. dubna 1959. Tehdy se nad velkou částí Čech rozzářil bolid tisíckrát jasnější než Měsíc v úplňku. Jeho pohyb vyfotografovaly kamery v Ondřejově a v Prčici. Díky tomu Zdeněk Ceplecha spočítal, že neshořelé zbytky tělesa dopadly východně od města Příbram. Tam pak byly při usilovném hledání skutečně nalezeny čtyři kousky o celkové hmotnosti 5,8 kilogramu. Bylo to poprvé na světě, kdy se podařilo meteorit najít podle vypočtené dráhy.

Zpětný propočet dráhy pak prokázal, že meteority pocházejí z takzvaného hlavního pásmu planetek, tedy z oblasti mezi Marsem a Jupiterem.

Zdeněk Ceplecha pak v roce 1963 založil Evropskou bolidovou síť, soustavu stanic, které sledují oblohu s cílem najít bolidy, vyfotografovat je z více míst a učit jejich dráhu. Ústředí sítě, s níž osmdesátiletý doktor Ceplecha dodnes spolupracuje, je v Ondřejově. Po Evropě má celkem 28 stanic.

Opakování v Bavorsku a v Austrálii

Za svou existenci zaznamenala Evropská bolidová síť přes tisíc bolidů, u nichž určila směr, odkud přiletěly, jejich rychlost i hmotnost. Díky tomu mají astronomové velmi dobré informace o výskytu těchto malých těles ve Sluneční soustavě.

Astronom Zdeněk Ceplecha.
Astronom Zdeněk Ceplecha. | Foto: Josef Tuček

Jen zcela zřídka se však podařilo díky ní najít zbytky spadlého meteoritu. Většina těchto těles totiž shoří v atmosféře. Takto astronomové uspěli zase v dubnu roku 2002, kdy sedm jejich stanic v Česku, Německu a Rakousku zaznamenalo pád tělesa, nalezeného poté díky výpočtům z Ondřejova poblíž bavorského hradu Neuschwanstein.

Čeští astronomové se podíleli i na vybudování mezinárodní bolidové sítě v jihozápadní Austrálii v roce 2005. V roce 2007 tam zaznamenali a vypočítali dráhu bolidu, z něhož od té doby do letošního února našli tři kousky.

"Dnes stále pracujeme na jeho analýze," říká Pavel Spurný z Astronomického ústavu v Ondřejově.

Výpočty podle amatérského videa

Výpočty navazující na práci doktora Ceplechy umožnily ostatně zpracovat i dráhu bolidu, který 6. května 2000, tedy přesně před devíti lety, dopadl poblíž obce Morávka v Beskydech. Bylo to po poledni, avšak bolidová síť pracuje jen v noci.

Archivní snímek ukazuje Zdeňka Ceplechu s jedním z meteoritů nalezených před padesáti lety u Příbrami.
Archivní snímek ukazuje Zdeňka Ceplechu s jedním z meteoritů nalezených před padesáti lety u Příbrami. | Foto: Astronomický ústav AV ČR

Naštěstí tři lidé natočili průlet bolidu videokamerou z různých míst. Díky tomu se astronomům podařilo dráhu objektu vypočítat a najít i šest meteoritů, které po něm zbyly.

Fascinující pocit

"Je to fascinující držet takový meteorit v ruce, a hlavně zkoumat jej v laboratoři," říká Pavel Spurný, který po doktoru Ceplechovi převzal roli koordinátora Evropské bolidové sítě.

Některé meteority pocházejí podle svého složení z Měsíce, některé z Marsu, odkud je vyrvaly srážky s jinými vesmírnými tělesy. "A některé obsahují původní materiál z doby vzniku naší Sluneční soustavy před čtyřmi a půl miliardou let. Jsou svědky dávné historie vesmíru."

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Zrušení ústavního práva na potrat vyvolalo protesty napříč Spojenými státy

V amerických městech se čekají další protesty spojené s pátečním verdiktem nejvyššího soudu, který po téměř 50 letech zrušil ve Spojených státech ústavní právo na potrat. Už během sobotního dopoledne se lidé opět scházeli před budovou soudu ve Washingtonu, přičemž vedle stovek nespokojených přišla podle médií i menší skupina lidí, kteří verdikt umožňující zakazovat interrupce vítají. Nové manifestace přicházejí po pátečních protestech, ale i oslavách v New Yorku, Bostonu, Atlantě nebo Los Angeles.

Nejvyšší soud poměrem pěti hlasů ku čtyřem zneplatnil precedenční verdikt z roku 1973, který vytvořil právo na ukončení těhotenství přibližně do 23. týdne. Páteční stanovisko představuje velmi vzácné rozhodnutí, které zrušením platného precedentu práva Američanů nerozšiřuje, ale omezuje. Verdikt dává možnost americkým zákonodárcům potraty libovolně regulovat a v několika státech s republikánským vedením už jsou nyní tyto procedury zakázané.

Před budovou soudu nedaleko washingtonského Kapitolu po zveřejnění verdiktu slavili členové takzvaného hnutí pro život, pro které šlo o dlouho očekávaný moment, zatímco zastánci práva na potrat vývoj těžce vstřebávali. Protesty proti rozhodnutí nejvyššího soudu se do večera rozšířily do mnoha koutů Spojených států. Průzkumy veřejného mínění v USA dlouhodobě ukazují většinovou podporu práva na interrupce, byť se čísla mohou stát od státu výrazně lišit.

Bezpečnostní složky se v souvislosti s očekávaným výbušným verdiktem připravovaly na násilí a noc na sobotu v tomto směru přinesla několik menších incidentů. V Jacksonu ve státě Mississippi podle televize CNN nad ránem neznámý muž vystupující proti potratům najel autem do dobrovolníka místní kliniky. Web Huffington Post pak informoval o dění v Cedar Rapids ve státě Iowa, kde nějaký muž najel do žen pochodujících za právo na interrupci.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Čeští hokejbalisté porazili ve čtvrtfinále MS Finsko 9:1

Čeští hokejbalisté zvítězili ve čtvrtfinále mistrovství světa v kanadském Lavalu nad obhájci stříbra Finy jednoznačně 9:1 a na čtrnáctém světovém šampionátu postoupili potřinácté mezi nejlepší čtyři celky. Pěti góly zazářil Dalimil Zvonek. Šest bodů za šest asistencí si připsal Martin Kruček.

Češi, kteří ovládli základní skupinu A1 bez porážky, s Finy prohráli před třemi roky na minulém MS v Košicích v semifinále 1:2 v prodloužení. Po následné porážce v duelu o 3. místo s Kanadou (2:3 v prodloužení) skončili teprve podruhé v historii bez medaile. V roce 2005 v Pittsburghu obsadili páté místo.

V Lavalu museli svěřenci trenéra Jiřího Mašíka dohánět ztrátu. Při vyloučení Henrika Kärkkäinena nevyužili přesilovou hru a v čase 9:07 otevřel skóre Sami Pietsalo. Český výběr ve 14. minutě bleskově během 11 sekund otočil stav. Při trestu Juusa Nieminena vyrovnal Jan Müller a vzápětí se zapsal mezi střelce Tomáš Zajíček.

Ve druhé třetině pojistil náskok dvěma góly Zvonek, který skóroval v 18. a 27. minutě. Mezitím se Mašíkův výběr ubránil ve dvou oslabeních při pobytu Ondřeje Pražáka a Radomíra Vaňka na trestné lavici.

Po 59 sekundách závěrečného dějství při vyloučení Mikka Hyvönena zvýšil Tomáš Fejfar. V čase 32:23 dovršil hattrick Zvonek a za čtyři minuty přidal ičtvrtou trefu. Potom se prosadil Lukáš Lhota a ve 43. minutě korunoval své střelecké představení Zvonek.

před 3 hodinami

Českou obec sokolskou povede v dalších třech letech opět Hana Moučková

Českou obec sokolskou povede i v nadcházejících třech letech starostka Hana Moučková. Bude to její páté funkční období. Delegáti o tom rozhodli dnes na 13. sjezdu, který se uskutečnil v Tyršově domě v Praze. Oznámil to mluvčí obce Jiří Reichl.

Moučková vede sokoly již od roku 2011. Je také první ženou, která tento post zastává od založení organizace před 160 lety.

Sokol, který se řadí mezi nejstarší spolky v Česku, vznikl 16. února 1862, kdy Miroslav Tyrš a Jindřich Fügner založili Tělocvičnou jednotu pražskou se znakem sokola v letu. V současnosti má Česká obec sokolská 152 tisíc členů.

Od ostatních sportovních organizací se Sokol odlišuje mimo jiné tím, že se věnuje i kulturně-společenským aktivitám. Pod hlavičkou České obce sokolské tak působí asi dvě stovky divadelních, loutkářských, folklorních a hudebních nebo pěveckých sborů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy