Český vědec otevírá cestu ke kvantovým počítačům

Jakub Novák
23. 2. 2012 19:30
Akademici ocenili Petra Cíglera za pokrok v nanotechnologiích
Petr Cígler z Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR
Petr Cígler z Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR | Foto: Jakub Novák

Praha - Cenu Česká naděje 2011 - Scopus Awards pro mladé vědce do 35 let získal Petr Cígler za práci z oblasti nanotechnologií.

Během své postdoktorální stáže na The Scripps Research Institute přišel se svými kolegy na to, jak lze poměrně jednoduše získat fotonické krystaly, umožňující velmi precizní práci se světlem.

Tento typ krystalů se má stát, díky svým vlastnostem, jednou z klíčových komponent budoucích kvantových počítačů a telekomunikačních zařízení.

Jejich tvorba je však poměrně komplikovaná a náročná. Petru Cíglerovi a jeho kolegům se podařilo krystaly, tvořené bílkovinou z obalu jednoho viru a zlatými nanočásticemi, "přimět" k tomu, aby se samy sbalily.

A to díky propojení těchto dvou nesourodých částic vlákny DNA.

Přesně tou molekulou, která je nositelkou dědičné informace. Zde však byla použita na způsob jakéhosi "molekulárního lepidla". Díky svým vlastnostem umožňuje navrhnout ji tak, aby byly jednotlivé součásti krystalu od sebe vzdáleny přesně tak, jak je požadováno.

Navíc je její výroba dnes relativně levná a věnuje se jí mnoho společností.

Schopnost samosbalení umožňuje rychlou, jednoduchou a snadno ovlivnitelnou výrobu těchto krystalů, které je dnes potřeba připravovat velmi složitě.

Svou práci Cígler a jeho kolegové publikovali v časopise Nature Materials.

Koordinační problémy a matematické aplikace

Druhou cenu si odnesl Jakub Steiner z Národohospodářského ústavu AV ČR za práci publikovanou v prestižním ekonomickém časopise American Economic Review. V ní se autor věnoval koordinačním problémům, podobným těm, které vznikají při přijímání síťové technologie.

Třetí místo patří Marku Byrtusovi z Fakulty aplikovaných věd Západočeské univerzity v Plzni. Ten se ve své práci věnoval
takzvaným Hermitovským interpolacím, významným pro aplikace v geometrii a numerické matematice.

Využívá se jich v některých softwarových balících pro počítačové návrhářství.

Od životního prostředí k analýze textů

Čtvrtý Michal Kuráž z Fakulty životního prostředí České zemědělské univerzity v Praze se zabýval simulací procesů využitelných pro posouzení a konstrukci bariér zabraňujících šíření  znečištění z úložišť radioaktivních odpadů.

Jedna z oceněných prací se věnovala problematice nakládání s jaderným odpadem
Jedna z oceněných prací se věnovala problematice nakládání s jaderným odpadem | Foto: Reuters

Kurážova práce je využitelná pro tvorbu a analýzu scénářů dlouhodobého provozu jaderných úložišť a předpovídaní případných havarijních událostí.

Posledním oceněným se stal Radim Řehůřek z Fakulty informatiky Masarykovy univerzity v Brně. Porota ho ocenila za jeho software zvaný Gensim.

Ten je určený výtah sémantické informace (sémantika je nauka o významu slov) a patří k nejlepším tohoto typu na světě.

Používá se například pro automatické hledání chyb v počítačových programech, strojový překlad textů, hledání extrémistických videí na internetu, hledání v patentových databázích, analýzu právnických textů či je využíván systémy na doporučování hudby.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Těžká nehoda nákladního vlaku u německého Freiburgu uzavřela trať do Basileje

Poblíž Freiburgu na jihozápadě Německa dnes havaroval nákladní vlak. Při nehodě zahynul strojvůdce a několik lidí bylo lehce zraněno. Trať mezi Freiburgem a švýcarskou Basilejí byla uzavřena, informovala dnes večer společnost Deutsche Bahn. Lokomotiva a několik vagonů vykolejilo v obci Auggen. Trať má zůstat uzavřena několik hodin a v úseku byla zřízena náhradní autobusová doprava.

Podle mluvčí policie ve Freiburgu vlak převážel několik nákladních vozů. Jejich řidiči jeli v osobním vagonu za lokomotivou. Šlo o deset osob a jejich zranění jsou lehká, uvedla mluvčí.

Příčina nehody je zatím nejasná. Podle serveru deníku Badische Zeitung došlo ke střetu vlaku s několikatunovým betonovým dílem. Vlak částečně vykolejil a byl vážně poničen.

Havárie by mohla souviset s nedalekými stavebními pracemi. Betonový blok, s nímž se lokomotiva srazila, pochází podle serveru z mostu, který je nyní rozebírán.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

V Británii skončilo hlasování o novém předákovi labouristů, výsledek strana oznámí v sobotu

V Británii dnes skončilo několikatýdenní hlasování o novém předákovi labouristů. Členové a příznivci opoziční strany vybírali ze tří uchazečů o funkci, kterou dosud zastával Jeremy Corbyn. Favoritem klání je stínový ministr pro brexit Keir Starmer, který se v boji střetl se dvěma ženami: Rebeccou Longovou-Baileyovou a Lisou Nandyovou. Výsledek hlasování labouristé oznámí v sobotu.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 4 hodinami

Ropa prudce zdražuje, podle Trumpa Rijád a Moskva sníží těžbu

Ceny ropy se prudce zvyšují - severomořská ropa Brent i americká lehká ropa WTI vykázaly svůj nejprudší jednodenní nárůst v historii. Ropa reaguje na prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Rusko a Saúdská Arábie brzy oznámí, že se dohodly na snížení těžby o deset až 15 milionů barelů denně. Moskva ale takový vývoj nepotvrdila.

Americká lehká ropa WTI přidávala krátce před koncem obchodování 25 procent na 25,38 dolaru za barel, což byl její nejvyšší jednodenní nárůst. Severomořská ropa Brent ve stejnou dobu zdražovala o 21,3 procenta na 30,02 dolaru za barel. Je to také rekordní jednodenní nárůst, ale cena stále zůstává o více než polovinu nižší než v závěru loňského roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy