Česko se stává členem Evropské kosmické agentury

Jan Červenka
25. 6. 2008 13:15
Z postsocialistických zemí je první
Raketa Ariane 5, jeden z úspěchů ESA
Raketa Ariane 5, jeden z úspěchů ESA | Foto: ESA

Praha - Česká republika se bude ještě více podílet na poznávání vesmíru. Rada Evropské kosmické agentury (ESA) jí totiž jednomyslně schválila udělení plnohodnotného členství. Zkouškou připravenosti na vstup prošlo Česko jako první ze zemí bývalého socialistického bloku.

Evropská kosmická agentura je mezivládní výzkumná a vývojová organizace v oblasti výzkumu kosmu a kosmonautických technologií. Od roku 1975 do současnosti sdružila 17 členských států a spolupracuje s předními kosmickými agenturami jako je americká NASA nebo ruská či japonská kosmická agentura.

Česká republika navázala prostřednictvím Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR oficiální kontakty s ESA v roce 1996, tehdy byla uzavřena rámcová dohoda o spolupráci. Nyní končí čtyřletý program pro spolupracující státy, který má připravit nové adepty na plnohodnotné členství. Právě výsledky z tohoto programu Česku otevřely dveře k plnohodnotnému členství, které bude platné po podpisu dohody mezi vládou ČR a vedením ESA. Členství musí ještě schválit parlament.

Spolupráce Česku prospěje

Tak bude podle představ kreslíře vypadat práce astronautů v laboratoři Columbus připevněné k Mezinárodní vesmírné stanici (modul je zobrazen ve schematickém průřezu).
Tak bude podle představ kreslíře vypadat práce astronautů v laboratoři Columbus připevněné k Mezinárodní vesmírné stanici (modul je zobrazen ve schematickém průřezu). | Foto: ESA

"Spolupráce s Evropskou kosmickou agenturou zvyšuje konkurenceschopnost českých ústavů a průmyslových firem a zlepšuje jejich mezinárodní uplatnění. Plné členství poskytne ČR významné ekonomické a kulturní přínosy založené na výrobě zařízení pro kosmonautiku a její využívání ve sféře služeb a vzdělávání," vysvětluje Kateřina Böhmová, ředitelka Odboru vnějších vztahů a komunikace Ministerstva školství mládeže a tělovýchovy, které se na budování vztahů s ESA podílelo spolu s Českou kosmickou agenturou.

Evropská agentura  si mezi své výrazné úspěchy řadí zejména vývoj nosných raket Ariane a Vega, automatickou nákladní kosmickou loď ATV nebo  vývoj kosmické laboratoře Columbus na mezinárodní vesmírné stanici ISS. K tomu se řadí výzkum planet Venuše sondou Venus Express a povrchu Marsu sondou Mars Express.

ESA zajišťuje také celou řadu technologických výzkumných družic, jejichž výsledky nalézají uplatnění v hlavních evropských programech Galileo a Globální monitoring životního prostředí a bezpečnosti (GMES). Do projektu družicové navigace Galileo letos v dubnu přibyl druhý satelit, Giove-B.

Čtěte také:

 

 

Právě se děje

před 20 minutami

Stovky dětí odebraných na mexicko-americké hranici hledají rodiče

Právníkům a nevládním organizacím se nedaří najít rodiče 545 dětí, které byly odděleny od svých rodin na mexicko-americké hranici kvůli uplatňování politiky "nulové tolerance" vůči migrantům v letech 2017 a 2018. Na problém tento týden upozornil Americký svaz pro občanské svobody (ACLU).

Rozdělování rodin migrantů na hranici s Mexikem se uskutečňovalo na základě politiky nulové tolerance, kterou představila administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa v dubnu 2018. Postup vedl rozdělení mnoha rodin, než Bílý dům pod náporem kritiky od této praxe ustoupil. V roce 2018 bylo migrantům po překročení hranice odebráno asi 2700 dětí, uvádí deník The New York Times.

V červnu 2018 pak americký soud na základě žaloby podané organizací ACLU rozhodl, že úřady musejí do 30 dní zajistit opětovné spojení rozdělených rodin. Shledání dětí s rodiči se díky tomu podařilo dosáhnout u několika tisíc rodin.

Zdroj: ČTK
Další zprávy