Česko se přiblížilo vesmíru: roku 2008 vstoupilo do ESA

Josef Tuček
24. 12. 2008 22:47
Členství v Evropské kosmické agentuře je příležitostí i pro průmysl

Praha - Podíl České republiky na výzkumu vesmíru se zvýší, v roce 2008 se stala plnoprávným členem Evropské kosmické agentury (ESA).

V červenci podepsali český premiér Mirek Topolánek a generální ředitel ESA Jean-Jacques Dordain smlouvu o přistoupení republiky k ESA. Po schválení parlamentem, podpisu prezidenta Klause a uložení smlouvy na francouzském ministerstvu zahraničí v Paříži se dohoda stala platnou.

Start evropské rakety Ariane 5 z Francouzské Guayany.
Start evropské rakety Ariane 5 z Francouzské Guayany. | Foto: ESA

Úspěch vědců

Skutečnost, že ESA přijala Česko jako první z postkomunistických zemí, je oceněním práce českých vědců, kteří s kosmickou agenturou už léta úspěšně spolupracují.

Největší účastí České republiky ve vesmíru v nynějších letech je dodávka mikroakcelerometrů, přístrojů pro měření velmi malých zrychlení, které pro tři evropské kosmické družice SWARM připravuje Výzkumný a zkušební letecký ústav v Praze-Letňanech.

Kosmické zakázky pro domácí firmy

Osudové osmičky

  • První a zatím poslední český kosmonaut ve vesmíru Vladimír Remek se na Zemi z výšky podíval před třiceti lety - v březnu 1978.
  • Remek, narozený v roce 1948, byl členem posádky kosmické lodí Sojuz 28, která směřovala k orbitálnímu komplexu Saljut, kde strávila osm dní.
  • Remek byl 87. člověkem v kosmu.

Česká republika bude po vstupu platit do rozpočtu vesmírné agentury ročně 5,4 milionu eur. Většina této sumy pak bude použita na nákup přístrojů a služeb od českých firem a výzkumných ústavů. Roční rozpočet ESA na základní programy činí 500 milionů eur.

Současně se tak země dostane blíže k vývoji špičkových kosmických technologií a také k jejich využití na Zemi.

Nový Remek zatím nebude

Každá družice SWARM (na obrázku v umělecké představě) ponese český přístroj.
Každá družice SWARM (na obrázku v umělecké představě) ponese český přístroj. | Foto: ESA

Ředitel Dordain při podpisu dohody ocenil, že Česko už Evropě dalo "prvního evropského astronauta Vladimíra Remka".

Právě nyní probíhá výběr nových kosmonautů pro ESA, do nějž se mohli hlásit občané členských států. První fáze, přijetí přihlášek s odpovídajícím zdravotním certifikátem, však skončila už před vstupem republiky do ESA. (Přihlásilo se 8413 žadatelů, agentura nakonec přijme čtyři z nich.)

Přestože generální ředitel ESA připustil, že by se možná ještě mohl nějaký Čech přihlásit, není jisté, že by to mohl stihnout. "Nepřipadá mi to jako priorita," poznamenal premiér Topolánek.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Šlégr je dál koučem Litvínova, jeho rezignaci vedení nepřijalo

Jiří Šlégr zůstává koučem hokejistů Litvínova. Olympijský vítěz z Nagana, který je zároveň šéfem klubu, dnes nabídl rezignaci na trenérskou funkci, ale představenstvo ji nepřijalo. Realizačnímu týmu doporučilo provést změny v kádru.

Litvínovu se nedaří od začátku extraligy a dosud vyhrál jen tři zápasy. Po dvanácti kolech má pouze jedenáct bodů a je předposlední.

Po nedělní porážce 3:4 s Olomoucí, která byla pro klub třetím nezdarem za sebou, vedení Litvínova oznámilo, že jedná o změně na postu hlavního trenéra. Mezi kandidáty na nového kouče byl podle Šlégrova vyjádření v médiích i litvínovský odchovanec Vladimír Růžička, bývalý kouč národního mužstva a Šlégrův spoluhráč ze zlatého naganského týmu.

Nakonec zůstává na střídačce Šlégr. Bývalý vynikající obránce převzal tým v závěru minulé sezony místo odvolaného Milana Razýma.

Další zprávy