Česko má první 2 geoparky. Podívejte se, co dokáže příroda

Česko má první 2 geoparky. Podívejte se, co dokáže příroda
Geologický park Český ráj - Drábovna-Kozákov
Geologický park Český ráj - Klokočské skály
Geologický park Český ráj - Vranovský hřeben
Geologický park Český ráj - Besednické skály
Foto: geoparkceskyraj.cz
Pavel Baroch
7. 6. 2010 10:25

Geologický park představuje podle mezinárodní definice krajinu se skalními útvary a neobyčejným tvarem terénu. První dva národní geologické parky teď má i Česko - Český ráj a Egeria na hranicích s Bavorskem, které jsou označovány jako české geologické učebnice.

Český ráj byl už v roce 2005 vyhlášen geoparkem UNESCO a stal se rovněž součástí evropské sítě geoparků, ale teprve nyní se stává i národním geoparkem.

Egeria byla takřka 10 let připravována pro vznik přeshraničního Česko - bavorského geoparku, přičemž bavorská část už existuje.

Národní geopark Egeria leží v Karlovarském kraji, v sousedním Plzeňském kraji se připravuje národní geopark Geo-loci. Součástí velkého Česko-bavorského parku se pak stanou oba česká národní geoparky.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Základní část NHL se bude hrát až do poloviny května

Vedení NHL rozhodlo o prodloužení základní části soutěže až do 16. května. K tomuto kroku vedlo elitní ligu odložení hned osmi zápasů Vancouveru kvůli nákaze nemocí covid-19. NHL nicméně stále počítá s tím, že ve zkrácené sezoně odehraje každý z týmů v souladu s původním plánem všech 56 utkání dlouhodobé fáze. Zatím však není jasné, kdy začnou vyřazovací boje o Stanley Cup.

Přestože bylo ve zhuštěném programu základní části, při němž čeká za normálních okolností každý klub 82 zápasů, odloženo od začátku sezony z důvodu koronavirové pandemie 54 utkání a dalších pět kvůli potížím s počasím, nenabrala NHL zatím nijak dramatický skluz. Původně měla dlouhodobá fáze skončit 8. května, již dříve byla prodloužena do 11. května.

Tým Canucks byl v rozehrané soutěži zasažen nákazou dosud nejvýrazněji. Různé formy koronaviru byly diagnostikovány u 21 hráčů a čtyř dalších zaměstnanců klubu. Kanadský celek, který má odehráno nejméně utkání (37) v soutěži, hrál kvůli tomu naposledy 24. března. Dnes už ale může začít s tréninkem, do zápasového zatížení pak naskočí v pátek soubojem s Edmontonem.

O začátku play off nebylo zatím rozhodnuto. "NHL bude i nadále sledovat a pečlivě vyhodnocovat průběh základní části, teprve pak bude definitivně oznámeno datum, kdy se začne hrát o Stanley Cup. S posledními změnami a posunutým koncem základní části v Severní divizi je ale možné, že zápasy prvního kola play off začnou ve Východní, Centrální a Západní divizi o pár dnů dříve než v Severní divizi," uvedla liga v tiskové zprávě.

S prodloužením základní části NHL se však zmenšil časový prostor hráčům, kteří posílí národní týmy na mistrovství světa v Lotyšsku. Rovněž posunutý šampionát, jehož spolupořadatelem mělo být původně i Bělorusko, začne v pátek 21. května. Hned v jeho úvodní den půjdou do akce i čeští hokejisté, které čeká souboj s Ruskem. Finále turnaje je pak naplánováno na neděli 6. června.

Zdroj: ČTK
Další zprávy