Českem se o víkendu proženou silné bouřky. V neděli naprší až 50 milimetrů srážek

ČTK ČTK
24. 7. 2021 11:28
Celé Česko zasáhnou během víkendu silné bouře s přívalovým deštěm, krupobitím a silným větrem. Vyplývá to z výstrahy, kterou v sobotu ráno zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Lukáš Bíba

Už v sobotu večer se bouře objeví v jižní polovině země. V neděli a v noci na pondělí se pak rozšíří na celé území České republiky. V neděli naprší podle meteorologů až 50 milimetrů srážek, tedy 50 litrů na metr čtvereční.

V sobotu zasáhnou bouřky podle výstrahy od desáté hodiny večer Karlovarský, Plzeňský, Jihočeský, Jihomoravský a Zlínský kraj i Vysočinu. Potrvají pravděpodobně až do nedělní osmé hodiny ranní a budou zřejmě slabší než nedělní bouře.

V sobotu večer a v noci na neděli očekávají meteorologové zhruba 30 milimetrů srážek. Mohou se rozvodnit menší toky a lidé si musí dávat pozor také na kroupy, blesky a nárazy větru, a s tím související pády větví a stromů.

Od nedělních 15 hodin do pondělních šesti hodin ráno se pak bouřky podle ČHMÚ objeví již v celém Česku a budou s největší pravděpodobností silnější. Spadnout může až 50 milimetrů srážek a vítr dosáhne v nárazech rychlosti až 70 kilometrů za hodinu.

Opět se objeví také kroupy a blesky. Lidé by měli zabezpečit okna a dveře, případně skleníky a volně položené předměty venku. Místy může voda při bouřce rychle odtékat ze svahů a zatopit především níže položená místa.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

"Naše země není otevřená". Američané začali vyhošťovat tábořící migranty z Haiti

Americké úřady začaly s vyhošťováním tisíců lidí původem z Haiti, kteří se tento týden utábořili na hranici mezi Mexikem a Texasem. Úřady dnes vypravily první tři lety na Haiti, řekl agentuře AP nejmenovaný zdroj. Bezpečnostní složky také zablokovaly vstup do Texasu z mexické strany. 

Tento týden dorazilo do okolí texaského města Del Rio z Mexika zhruba 14 tisíc lidí. Utábořili se u mostu, který spojuje mexický a texaský břeh řeky Rio Grande, tvořící hranici mezi Mexikem a USA. Většina migrantů je z Haiti, ale i zemí Střední Ameriky.

V sobotu americké ministerstvo vnitřní bezpečnosti oznámilo, že navýší přepravní kapacity pro vyhoštění lidí, kteří nezákonně překročili hranici. Ministerstvo uvedlo, že "naše hranice není otevřená, a lidé by se neměli vydávat na nebezpečnou cestu". Migranti by měli být navráceni do země původu, aniž by dostali možnost si podat žádost o azyl.

Další zprávy