Češi umírají dřív než Západoevropané. I vlastní vinou

Josef Tuček
10. 7. 2008 17:55
Zdravá výživa se rozmáhá, ale kouření se vytrácí pomalu

Praha - Češi umírají zhruba o čtyři roky dříve než obyvatelé západní části Evropy, ukazuje porovnání statistik.

Zatímco střední délka života mužů v původních patnácti zemích Evropské unie činí 76 let, v Česku dosahuje pouze 72,1 roku. Podobně u žen: v západní části EU představuje střední délka jejich života 81,8 roku, v Česku jen 78,7 roku.

"Železná opona" oddělující západní Evropu od sovětského bloku se v minulosti jasně poznala i podle lékařských statistik. Zdravotní stav obyvatelstva v socialistických zemích byl obvykle horší. A tento rozdíl je poznat dodnes. Sice se zmenšuje, ale jen pomalu.

Předčasná úmrtí signalizují problém

Výzkumníci zapojení do projektu financovaného Evropskou unií a polskou vládou porovnávali v minulých letech zdravotní údaje z patnácti původních zemí Evropské unie a z deseti nových členských států, které přistoupily v minulých letech, včetně České republiky.

Pro srovnání badatelé použili údaje z Ruska (obvykle se pak ukázaly jako nejhorší).

"Soustředili jsme se hlavně na předčasná úmrtí, tedy na počet případů, kdy člověk zemře dříve, než by odpovídalo předpokládané délce života," vysvětluje Ivana Holcátová z 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze, která v rámci projektu koordinovala výzkum v České republice.

Právě předčasná úmrtí ukazují problémy ve zdravotním stavu i ve zdravotní péči o obyvatele.

Jídlo se zlepšilo, kouření stále vadí

Výsledky porovnání, při němž bylo nutné použít jako nejposlednějších údajů dostupných ze všech zemí dat z roku 2002, velmi výmluvně ukazují grafy (viz vedlejší fotogalerie).

Vyplývá z nich, že přestože zdravotní ukazatele obyvatel České republice zůstávají pod úrovní západoevropských zemí, postupně se přece jen zlepšují. Snížila se například úmrtnost na onemocnění srdce a cév, což se obvykle vysvětluje zlepšením jídelníčku, úbytkem živočišných tuků a tučných mas na talíři. Na druhé straně zeleniny a ovoce jedí Češi stále méně než obyvatelé západní Evropy.

Také některé další choroby souvisejí s životním stylem. Příkladem je kouření nebo přílišné požívání alkoholu. Následná úmrtnost na rakovinu plic a na cirhózu jater se v Česku snížila, ale jen u mužů. Naopak v obou případech vzrůstá u žen, což zůstává varováním a naznačuje, že se jim nedaří omezovat kouření ani spotřebu alkoholu.

Lepší medicína

"Za mnoha zlepšeními můžeme vidět také rozvoj medicíny," komentoval výsledky děkan 1. lékařské fakulty Tomáš Zima. "Dnes obvykle není problém získat nové léčebné přístroje a nové léky téměř vzápětí poté, co byly zavedeny v západních zemích."

"Výrazně se také zlepšilo včasné rozpoznání nádorů i chorob srdce a cév, a tím se zvýšila i pravděpodobnost jejich vyléčení," dodala Ivana Holcátová.

Také hlavní hygienik ČR Michael Vít konstatoval, že zdravotní péče se zlepšuje. Zdůraznil ovšem, že až osmdesáti procentům nádorových onemocnění a nemocí srdce a cév se dá předejít správnou výživou a rozumnou životosprávou.

Čtěte také:

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Závěť britského prince Philipa bude tajná dalších 90 let, rozhodl soud

Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná ještě nejméně 90 let, rozhodl dnes nejvyšší soud. Důvodem je ochrana "důstojnosti a postavení" královny, píše BBC News. Již více než století je v Británii zvykem, že po smrti vysoce postaveného člena královské rodiny jsou soudy požádány, aby zapečetily jejich závěti.

Philip, známý též jako vévoda z Edinburghu, byl s královnou ženatý více než 70 let. Brali se ještě předtím, než usedla na trůn. Vévoda zemřel ve věku 99 let letos v dubnu.

"Míra publicity, kterou by zveřejnění pravděpodobně přilákalo, by byla velmi rozsáhlá a zcela v rozporu s cílem zachovat důstojnost panovníka," uvedl v dnes zveřejněném verdiktu soudce Andrew McFarlane.

Stejným způsobem zapečetěných posledních vůlí členů britské monarchie existuje zhruba 30. Ve správě je má nejdéle sloužící soudce nejvyššího soudu se specializací na rodinné právo, jímž je právě teď Andrew McFarlane, vysvětluje BBC. Nejstarší ze závětí pochází od prince Františka z Tecku, mladšího bratra královny Mary, rozené Marie z Tecku. Nejnovější je závěť královny matky z roku 2002.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Futsalisté na MS podlehli Brazílii 0:4, s favoritem drželi krok jen poločas

Čeští futsaloví reprezentanti ve druhém utkání na mistrovství světa v Litvě podlehli favorizované Brazílii 0:4. Rekordní pětinásobní šampioni vstřelili všechny branky ve druhém poločase.

Svěřenci trenéra Tomáše Neumanna nenavázali na úvodní vítězství 5:1 nad Panamou, třetí utkání ve skupině D sehrají v neděli proti Vietnamu, který má na kontě také tři body. "Kanárci" jsou po dvou kolech stoprocentní a mají jistý postup.

Čeští hráči v Klajpedě první půli drželi s Brazilci krok, i když gólmana Gerčáka dvakrát zachránila branková konstrukce. Šance si ale vytvořil i Neumannův tým, ty největší zahodili Seidler se Slováčkem.

Jihoameričané už po přestávce potvrdili roli jasného favorita. Mezi 23. a 24. minutou se dvakrát trefil Ferrao, nejlepší futsalista světa za poslední dva roky. Gerčáka poté překonali ještě kapitán Rodrigo a těsně před koncem Marlon. Češi tak s Brazílií prohráli i poosmé v historii.

Do osmifinále turnaje projdou dvě nejlepší mužstva z šesti skupin a čtyři nejlepší celky na třetích místech. Čeští futsalisté na světovém šampionátu startují počtvrté, nejlepším výsledkem Neumannova výběru je osmé místo z roku 2004.

Mistrovství světa ve futsalu v Litvě:

Skupina D:

Brazílie - Česko 4:0 (0:0)

Branky: 23. a 34. Ferrao, 26. Rodrigo, 20. Marlon.

Sestava Česka: Gerčák (Němec) - Záruba, Slováček, Koudelka, D. Drozd - Homola, Vokoun, P. Drozd, Křivánek, Rešetár, Seidler, Holý, Vnuk. Trenér: Neumann.

Panama - Vietnam 2:3 (2:2)

1. Brazílie 2 2 0 0 13:1 6
2. Česko 2 1 0 1 5:5 3
3. Vietnam 2 1 0 1 4:11 3
4. Panama 2 0 0 2 3:8 0

Skupina C:

Šalamounovy ostrovy - Portugalsko 0:7 (0:3), Thajsko - Maroko 1:1 (0:1).

1. Portugalsko 2 2 0 0 11:1 6
2. Maroko 2 1 1 0 7:1 4
3. Thajsko 2 0 1 1 2:5 1
4. Šalamounovy ostrovy 2 0 0 2 0:13 0

 

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Ozonová díra je letos větší než Antarktida, výrazně se zvětšila v posledním týdnu

Ozonová díra nad jižní polokoulí je letos větší než obvykle a rozměry už přesahuje velikost Antarktidy. Uvedla to dnes evropská agentura pro sledování atmosféry Copernicus, podle níž se díra v ochranné vrstvě atmosféry výrazně zvětšila v posledním týdnu.

"Sledujeme poměrně velkou a potenciálně i hlubokou ozonovou díru," sdělil ředitel agentury Vincent-Henri Peuch. Zvětšování ozonové díry podle něj letos začalo běžně, podobně jako loni, kdy se však změnila v jednu z nejdéle trvajících za dobu měření.

Ozonová vrstva chrání Zemi před rakovinotvorným ultrafialovým zářením ze Slunce. Nad Antarktidou se vytváří každoročně. Vědci nicméně doufají, že by mohla díky omezení škodlivých látek v nadcházejících desetiletích zcela zmizet. Situace se zlepšila díky Montrealskému protokolu z roku 1987, jenž prakticky zastavil výrobu látek, které ozonu škodí.

Odborníci tvrdí, že se ozonová vrstva začíná obnovovat, ale zároveň dodávají, že bude zřejmě trvat do 60. let tohoto století, než z atmosféry zmizí škodlivé látky, podotkla agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy