Češi na summitu EU: místo ekologie tučnější povolenky

Blahoslav Hruška
11. 12. 2008 6:33
Topolánkova ODS si na kongresu odsouhlasila, že návrh ekobalíčku nepodpoří
Nebe nad Ostravou. Mezi velké znečisťovatele patří i Mittal.
Nebe nad Ostravou. Mezi velké znečisťovatele patří i Mittal. | Foto: Eva Matějková

Brusel - Co je v době finanční krize přednější - krátkodobě sanovat ekonomiku, nebo se zaměřit na dlouhodobější plán šetrnějšího zacházení se zdroji?

Na tuto otázku bude hledat odpověď summit Evropské unie, který dnes začíná v Bruselu. Již předem je jisté, že se jednání pořádně protáhnou.

S návrhem Evropské komise, která se snaží prosadit svůj ekologický balíček, totiž většina členských států nesouhlasí - i když každý z jiného důvodu.

Zatímco například Německo nebo Francie se bojí, že úspory skleníkových plynů učiní evropské firmy drahé a nekonkurenceschopné vůči podnikům z Asie a východní Evropy, blok nových členských zemí argumentuje zase tím, že do redukce emisí CO2 investoval už dost a snažit by se měli teď jiní.

S ekologickým balíčkem nesouhlasí ani Česko - vadí mu pravidlo, podle nějž by energetické podniky po roce 2012 musely emisní povolenky nakupovat a nedostávaly jich tak většinu zdarma jako dosud.

Foto: Aktuálně.cz
Čtěte blog klimatologa Radima Tolasze

Povolenky pro ČEZ? Malá domů...

Důvod? Česko má totiž ve vypouštění emisí „naspořeno" a poslední tři roky tak české firmy na prodeji nadbytečných povolenek vydělaly několik miliard korun. V případě společnosti ČEZ z většiny vlastněné státem jde tak o „malou domů".

K torpédování ekologických cílů Komise ostatně o víkendu vyzval také kongres ODS, kde premiér Mirek Topolánek, jenž bude od ledna šest měsíců sedmadvacítce šéfovat, obhájil předsednickou funkci.

Francie, dosluhující předsednická země, prozatím navrhuje odsunout úplnou aukci s povolenkami do roku 2016. Bude to Česku stačit?

„Můžeme přistoupit jen na dohodu, která umožní se na ta opatření českému průmyslu a české ekonomice připravit," říká prozatím poněkud tajemně vicepremiér Alexandr Vondra.

Tvrdá jednání věští i předseda EK José Manuel Barroso, který bude v Bruselu návrh „své" komise hájit.

„O tom se vyjednávat nebude," řekl na dotaz novinářů, zda by byl ochoten ustoupit ze tří základních bodů reformy ekologické politiky (snížení emisí, zvýšení podílu obnovitelných zdrojů, vyšší podíl biopaliv).

Moji premiéři mi rozumějí. Šéf skupiny ČEZ Martin Roman si na nezájem politiků stěžovat nemůže.
Moji premiéři mi rozumějí. Šéf skupiny ČEZ Martin Roman si na nezájem politiků stěžovat nemůže. | Foto: Ludvík Hradilek

„Pro mě to bude nejdůležitější zasedání Evropské rady, kterého jsem se zúčastnil jako předseda Komise. Pro Evropu to bude skutečná zkouška," dodal.

Dobrý byznys s povolenkami ale i tak již zřejmě brzy skončí. Zatímco ještě loni měly české elektrárny, hutě a jiní velcí znečisťovatelé rezervu ve výši deseti milionů tun CO2 k dobru, letos se naopak budou muset lehce uskromnit.

Evropská komise totiž přidělila Česku o poznání méně povolenek než v roce 2007.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Bavorský premiér Söder uhájil předsednictví v CSU

Kongres německé vládní strany, bavorské Křesťanskosociální unie (CSU) v pátek zvolil do čela uskupení opět Markuse Södera. Dvaapadesátiletý politik, který je od loňska také bavorským premiérem, dostal 91,3 procenta hlasů delegátů, tedy ještě více než při lednovém prvním zvolení do čela strany.

Söder byl zvolen předsedou CSU poprvé 19. ledna, kdy dostal 87,4 procenta hlasů. Tehdy nahradil o 17 let staršího Horsta Seehofera, který ho po deseti letech v čele strany sám navrhl jako svého nástupce. Už loni v březnu Söder vystřídal Seehofera také ve funkci bavorského ministerského předsedy. Sedmdesátiletý Seehofer je teď německým ministrem vnitra a v roce 2021 hodlá odejít do politického důchodu.

Aktualizováno před 2 hodinami

Dopravní nehoda u Ostrovačic na Brněnsku na několik hodin uzavřela dálnici D1 ve směru na Brno

Dopravní nehoda dvou kamionů u Ostrovačic na Brněnsku dnes zhruba na čtyři hodiny uzavřela dálnici D1 ve směru z Prahy na Brno. Kolize se obešla bez zranění, vyplývá z informací jihomoravské policie a hasičů. Před 10:00 se podařilo obnovit provoz jedním pruhem, oznámilo Ředitelství silnic a dálnic. Do té doby byla D1 neprůjezdná mezi sjezdem 178 u Ostrovačic a exitem 182 u Kývalky. Až zhruba do 18:00 ale v místě pokračovaly odklízecí práce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy