Češi na summitu EU: místo ekologie tučnější povolenky

Blahoslav Hruška
11. 12. 2008 6:33
Topolánkova ODS si na kongresu odsouhlasila, že návrh ekobalíčku nepodpoří
Nebe nad Ostravou. Mezi velké znečisťovatele patří i Mittal.
Nebe nad Ostravou. Mezi velké znečisťovatele patří i Mittal. | Foto: Eva Matějková

Brusel - Co je v době finanční krize přednější - krátkodobě sanovat ekonomiku, nebo se zaměřit na dlouhodobější plán šetrnějšího zacházení se zdroji?

Na tuto otázku bude hledat odpověď summit Evropské unie, který dnes začíná v Bruselu. Již předem je jisté, že se jednání pořádně protáhnou.

S návrhem Evropské komise, která se snaží prosadit svůj ekologický balíček, totiž většina členských států nesouhlasí - i když každý z jiného důvodu.

Zatímco například Německo nebo Francie se bojí, že úspory skleníkových plynů učiní evropské firmy drahé a nekonkurenceschopné vůči podnikům z Asie a východní Evropy, blok nových členských zemí argumentuje zase tím, že do redukce emisí CO2 investoval už dost a snažit by se měli teď jiní.

S ekologickým balíčkem nesouhlasí ani Česko - vadí mu pravidlo, podle nějž by energetické podniky po roce 2012 musely emisní povolenky nakupovat a nedostávaly jich tak většinu zdarma jako dosud.

Foto: Aktuálně.cz
Čtěte blog klimatologa Radima Tolasze

Povolenky pro ČEZ? Malá domů...

Důvod? Česko má totiž ve vypouštění emisí „naspořeno" a poslední tři roky tak české firmy na prodeji nadbytečných povolenek vydělaly několik miliard korun. V případě společnosti ČEZ z většiny vlastněné státem jde tak o „malou domů".

K torpédování ekologických cílů Komise ostatně o víkendu vyzval také kongres ODS, kde premiér Mirek Topolánek, jenž bude od ledna šest měsíců sedmadvacítce šéfovat, obhájil předsednickou funkci.

Francie, dosluhující předsednická země, prozatím navrhuje odsunout úplnou aukci s povolenkami do roku 2016. Bude to Česku stačit?

„Můžeme přistoupit jen na dohodu, která umožní se na ta opatření českému průmyslu a české ekonomice připravit," říká prozatím poněkud tajemně vicepremiér Alexandr Vondra.

Tvrdá jednání věští i předseda EK José Manuel Barroso, který bude v Bruselu návrh „své" komise hájit.

„O tom se vyjednávat nebude," řekl na dotaz novinářů, zda by byl ochoten ustoupit ze tří základních bodů reformy ekologické politiky (snížení emisí, zvýšení podílu obnovitelných zdrojů, vyšší podíl biopaliv).

Moji premiéři mi rozumějí. Šéf skupiny ČEZ Martin Roman si na nezájem politiků stěžovat nemůže.
Moji premiéři mi rozumějí. Šéf skupiny ČEZ Martin Roman si na nezájem politiků stěžovat nemůže. | Foto: Ludvík Hradilek

„Pro mě to bude nejdůležitější zasedání Evropské rady, kterého jsem se zúčastnil jako předseda Komise. Pro Evropu to bude skutečná zkouška," dodal.

Dobrý byznys s povolenkami ale i tak již zřejmě brzy skončí. Zatímco ještě loni měly české elektrárny, hutě a jiní velcí znečisťovatelé rezervu ve výši deseti milionů tun CO2 k dobru, letos se naopak budou muset lehce uskromnit.

Evropská komise totiž přidělila Česku o poznání méně povolenek než v roce 2007.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Bayern i v oslabení zvládl bundesligový zápas ve Fürthu a vyhrál 3:1

Fotbalisté Bayernu Mnichov porazili v předehrávce 6. kola německé ligy Fürth 3:1, přestože proti nováčkovi hráli takřka celý druhý poločas v oslabení. Po úvodní remíze vyhráli v sezoně páté utkání za sebou a vedou neúplnou tabulku o tři body před Wolfsburgem, který má sobotní zápas k dobru.

Skóre otevřel v 10. minutě Thomas Müller, po půlhodině hry zvýšil na 2:0 Joshua Kimmich. Tři minuty po začátku druhého poločasu ale dostal za ostrý faul červenou kartu Benjamin Pavard a bavorský tým se v deseti na výhru ještě hodně nadřel. Ve vyhrocené atmosféře dostal žlutou kartu v 64. minutě i trenér Bayernu Julian Nagelsmann.

Uklidnění úřadujícím šampionům přinesl v 68. minutě vlastní gól Sebastiana Griesbecka, po němž Bayern vedl už o tři branky. V závěru už jen zkorigoval stav přesnou hlavičkou Cedric Itten.

Aktualizováno před 4 hodinami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy.  Polský prezident Duda ke sporu řekl v televizi, že se Polsko nemůže připravit o 7 procent energetického trhu a že vybízí k dialogu.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro v pátek podle agentury PAP řekl, že Soudní dvůr Evropské unie neměl v dané etapě sporu o důl Turów právo uložit Polsku pokutu. Spor o Turów před unijním soudem ještě nedospěl k verdiktu. 

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy