Červi dostali antidepresiva. A žili déle

tsc
27. 11. 2007 0:19
Jsou vědci na cestě k léku proti stárnutí?
Foto: Jaroslav Jiřička

Washington - Zdrženlivost v příjmu potravy je jedním z prostředků, jak prodloužit střední délku života jakéhokoliv organismu: od kvasinky po myš. Nyní to vypadá, že antidepresiva dovedou "obelhat" mozek červů tak, že reaguje, jakoby tyto organismy držely dietu.Tím se prodlužuje délku jejich života ze tří na víc než čtyři týdny. Píše to server Nature.com.

"Tyto biochemické zásahy poskytují východisko pro léčiva určená k prevenci nemocí spojených s věkem," cituje server Lindu Buckovou, molekulární bioložku z washingtonského Centra Freda Hutchinsona pro výzkum rakoviny. Její práce vyšla v časopisu Nature.

Mianserin, obchodním názvem Tolvon, je netypickým zástupcem antidepresiv, odlišným od známějších léčiv jako Prozac, Paxil a Zoloft. Pracuje tak, že v mozku blokuje reakci na produkci serotoninu, což je neurotransmiter zodpovědný za regulaci chuti k jídlu a nálady.

Modelový červ

Parazitický hlíst háďátko (Caenorhabditis elegans) se jako pokusný živočich používá již desetiletí a pomáhá vědcům zjistit, co se děje s lidským tělem když stárne. Vědci se pokoušejí najít preparát proti stárnutí.

Aby se výzkum urychlil, Linda Bucková a její kolega Michael Petrascheck testovali 88 000 chemikálií ve snaze vytvořit "červí Metuzalémy". Během pěti let výzkumu našli na sto látek, které střední délku života prodloužily. Zatím ale chyběly poznatky o tom, jak tyto látky reagují s biologickými systémy.

Petrascheck proto studoval katalogy s prozkoumanými látkami, aby našel chemikálii s podobnou strukturou a zjistil, zda nemá podobné účinky. "Byl to výstřel daleko do tmy," komentoval svou snahu.

Ale podařilo se. Narazil na několik léčiv, která se podobala chemikálii s nezapamatovatelným názvem 272N18, která o pětinu prodlužovala délku života v jednom z jeho prvních testů. Mianserin tuto délku prodloužil o třetinu.

Všechno je ve vaší mysli

Mianserin reaguje se dvěma chemikáliemi ovlivňujícími hlad: serotoninem, který signalizuje přítomnost jídla, a octopaminem, který signalizuje hladovění. Léčivo přednostně blokuje jeden z receptorů serotoninu, čím zabraňuje jeho normální funkci. "Díky tomu můžeme ovlivnit rovnováhu, kdy organizmus reaguje, jako by měl hlad," dodává Bucková.

Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Ludvík Hradilek

Hlísti díky léku nepřijímali méně potravy. "Nejevili známky hladovění a byli velmi aktivní," říká Bucková. Lék přesto funguje na principu kalorického omezení. Hlístům na přísné dietě se po podání přípravku délka života neprodloužila o další třetinu, červy s chybějícím genem, který ovlivňuje stárnutí ve vztahu k příjmu potravy, přípravek ovlivnil jen z části.

Pilulka pro lidi zatím není

Objev látky, která má vliv na délku života u červů, je prvním krokem pro užití podobné látky v případě člověka," říká David Sinclair, biolog z Harvardovy univerzity v americké Cambridgi, který spolupracuje se společností vyvíjející léky proti stárnutí lidí.

Bucková ale varuje před očekáváním, že by mianserin přinesl stejný užitek lidem. Chystá se testovat látku na myších a její tým bude blíž zkoumat sto látek, na něž během svého výzkumu přišli.

 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 49 minutami

Závěť britského prince Philipa bude tajná dalších 90 let, rozhodl soud

Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná ještě nejméně 90 let, rozhodl dnes nejvyšší soud. Důvodem je ochrana "důstojnosti a postavení" královny, píše BBC News. Již více než století je v Británii zvykem, že po smrti vysoce postaveného člena královské rodiny jsou soudy požádány, aby zapečetily jejich závěti.

Philip, známý též jako vévoda z Edinburghu, byl s královnou ženatý více než 70 let. Brali se ještě předtím, než usedla na trůn. Vévoda zemřel ve věku 99 let letos v dubnu.

"Míra publicity, kterou by zveřejnění pravděpodobně přilákalo, by byla velmi rozsáhlá a zcela v rozporu s cílem zachovat důstojnost panovníka," uvedl v dnes zveřejněném verdiktu soudce Andrew McFarlane.

Stejným způsobem zapečetěných posledních vůlí členů britské monarchie existuje zhruba 30. Ve správě je má nejdéle sloužící soudce nejvyššího soudu se specializací na rodinné právo, jímž je právě teď Andrew McFarlane, vysvětluje BBC. Nejstarší ze závětí pochází od prince Františka z Tecku, mladšího bratra královny Mary, rozené Marie z Tecku. Nejnovější je závěť královny matky z roku 2002.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Futsalisté na MS podlehli Brazílii 0:4, s favoritem drželi krok jen poločas

Čeští futsaloví reprezentanti ve druhém utkání na mistrovství světa v Litvě podlehli favorizované Brazílii 0:4. Rekordní pětinásobní šampioni vstřelili všechny branky ve druhém poločase.

Svěřenci trenéra Tomáše Neumanna nenavázali na úvodní vítězství 5:1 nad Panamou, třetí utkání ve skupině D sehrají v neděli proti Vietnamu, který má na kontě také tři body. "Kanárci" jsou po dvou kolech stoprocentní a mají jistý postup.

Čeští hráči v Klajpedě první půli drželi s Brazilci krok, i když gólmana Gerčáka dvakrát zachránila branková konstrukce. Šance si ale vytvořil i Neumannův tým, ty největší zahodili Seidler se Slováčkem.

Jihoameričané už po přestávce potvrdili roli jasného favorita. Mezi 23. a 24. minutou se dvakrát trefil Ferrao, nejlepší futsalista světa za poslední dva roky. Gerčáka poté překonali ještě kapitán Rodrigo a těsně před koncem Marlon. Češi tak s Brazílií prohráli i poosmé v historii.

Do osmifinále turnaje projdou dvě nejlepší mužstva z šesti skupin a čtyři nejlepší celky na třetích místech. Čeští futsalisté na světovém šampionátu startují počtvrté, nejlepším výsledkem Neumannova výběru je osmé místo z roku 2004.

Mistrovství světa ve futsalu v Litvě:

Skupina D:

Brazílie - Česko 4:0 (0:0)

Branky: 23. a 34. Ferrao, 26. Rodrigo, 20. Marlon.

Sestava Česka: Gerčák (Němec) - Záruba, Slováček, Koudelka, D. Drozd - Homola, Vokoun, P. Drozd, Křivánek, Rešetár, Seidler, Holý, Vnuk. Trenér: Neumann.

Panama - Vietnam 2:3 (2:2)

1. Brazílie 2 2 0 0 13:1 6
2. Česko 2 1 0 1 5:5 3
3. Vietnam 2 1 0 1 4:11 3
4. Panama 2 0 0 2 3:8 0

Skupina C:

Šalamounovy ostrovy - Portugalsko 0:7 (0:3), Thajsko - Maroko 1:1 (0:1).

1. Portugalsko 2 2 0 0 11:1 6
2. Maroko 2 1 1 0 7:1 4
3. Thajsko 2 0 1 1 2:5 1
4. Šalamounovy ostrovy 2 0 0 2 0:13 0

 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ozonová díra je letos větší než Antarktida, výrazně se zvětšila v posledním týdnu

Ozonová díra nad jižní polokoulí je letos větší než obvykle a rozměry už přesahuje velikost Antarktidy. Uvedla to dnes evropská agentura pro sledování atmosféry Copernicus, podle níž se díra v ochranné vrstvě atmosféry výrazně zvětšila v posledním týdnu.

"Sledujeme poměrně velkou a potenciálně i hlubokou ozonovou díru," sdělil ředitel agentury Vincent-Henri Peuch. Zvětšování ozonové díry podle něj letos začalo běžně, podobně jako loni, kdy se však změnila v jednu z nejdéle trvajících za dobu měření.

Ozonová vrstva chrání Zemi před rakovinotvorným ultrafialovým zářením ze Slunce. Nad Antarktidou se vytváří každoročně. Vědci nicméně doufají, že by mohla díky omezení škodlivých látek v nadcházejících desetiletích zcela zmizet. Situace se zlepšila díky Montrealskému protokolu z roku 1987, jenž prakticky zastavil výrobu látek, které ozonu škodí.

Odborníci tvrdí, že se ozonová vrstva začíná obnovovat, ale zároveň dodávají, že bude zřejmě trvat do 60. let tohoto století, než z atmosféry zmizí škodlivé látky, podotkla agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy