Parkujete v centru? Zaplaťte víc. Ceny zón se budou měnit podle atraktivity, navrhují pražští Piráti

Jan Menšík
2. 3. 2017 15:08
Piráti ve čtvrtek představili svou vizi parkování v Praze. Změny by se týkaly hlavně modrých zón a cen. Částky za parkování by podle jejich návrhu měly být dynamické a měnit se podle vytíženosti ulic a atraktivity lokality. "Například 30 korun až 100 korun a logicky by návštěvník u Staroměstského náměstí zaplatil víc než třeba v Kobylisích," vysvětlil jeden z tvůrců programu Ondřej Profant. Rezidenti by si navíc mohli sestavit různá parkovací oprávnění na oblasti, ve kterých se pravidelně pohybují, i když v nich nemají trvalé bydliště.
(Ilustrační foto)
(Ilustrační foto) | Foto: Radek Pecák

Praha - Zastupitelé pražských Pirátů chtějí změnit parkování v Praze. Současný systém zón je podle nich nepřehledný a navíc má každá městská část trochu jiná pravidla, takže řidiči přesně nevědí, jestli parkují správně. Zejména problémy na hranicích městských částí chce strana eliminovat pomocí sjednocení systému zón pod jednoho správce.

"Naše město je jedno velké parkoviště," řekl při čtvrtečním představení vize předseda pražského sdružení Pirátů Ondřej Profant, který společně s Jakubem Michálkem a Mikulášem Ferjenčíkem stojí za projektem. Navázal odlišností zón v jednotlivých městských částech a s tím spojeným problémem pro rezidenty, kteří nevědí, ve které části parkují. "Občana zajímá, kde může zaparkovat. Nezajímá ho, že vedlejší ulice už je jiná městská část. Sjednocením by se to zjednodušilo a zároveň by to občany neobtěžovalo," shrnul Profant.

Skládačka podle potřeby

Rezidenti by si podle pirátského plánu mohli sestavit různá parkovací oprávnění na oblasti, ve kterých se pravidelně pohybují. "Člověk parkuje před domem, kde má platné oprávnění. Pak jede do práce, po cestě zaparkuje u školy, kam veze děti, a my bychom právě chtěli těmto rezidentům umožnit parkovat v těchto specifických oblastech," komentoval zřejmě nejdůležitější bod vize Mikuláš Ferjenčík. Jednotlivé oblasti by byly všechny za stejnou cenu.

Piráti chtějí kromě jednotných pravidel pro zóny i společného správce, který by dokázal lépe informovat veřejnost. Nedostatek informací považuje Ferjenčík za jeden z důvodů, proč se lidé neorientují a často špatně parkují. S tím by mohla pomoci také navrhovaná mobilní aplikace, která řidiči po zaparkování řekne, jestli parkuje legálně. Pokud by na danou oblast už neměl oprávnění, tak by ji mohl přes aplikaci jednoduše zaplatit. 

Nejlepší je takové auto, které do města vůbec nepřijede

"Byli bychom pro, aby se v historickém centru Prahy co nejvíce omezilo parkování. Nejlepší je takové auto, které do města vůbec nepřijede," představil další plán Ondřej Profant. Piráti chtějí postavit více P+R parkovišť, kde by lidé mohli nechat své auto a dál se po Praze pohybovat městskou hromadnou dopravou. Tato parkoviště by se stavěla za peníze získané z parkovacích poplatků, které by nově měly být proměnlivé.

"Mělo by být jasné rozmezí. Například 30 korun až 100 korun a logicky by návštěvník u Staroměstského náměstí zaplatil víc než třeba v Kobylisích," doplnil Profant. Postupně by se také měly navyšovat ceny rezidentního parkování, což umožní postavit více odstavných parkovišť. Zároveň by to mělo přimět víkendové řidiče zaparkovat auto přes týden, kdy ho nepoužívají, do parkovacích domů, nebo právě na tato odstavná parkoviště.

Náměstek pro dopravu Petr Dolínek o tomto návrhu s klubem pražských Pirátů jednal a podle autorů se vize v mnoha věcech shoduje s plány města. Ke sjednocení pravidel pro zóny by mohlo dojít už na začátku roku 2018, kdy vyprší stávající smlouvy.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Michigan oficiálně potvrdil výsledek prezidentských voleb, Biden ve státě vyhrál s náskokem 154 tisíc hlasů

V americkém státě Michigan v pondělí oficiálně potvrdili výsledek prezidentských voleb. S náskokem 154.000 hlasů zde zvítězil demokratický kandidát Joe Biden, informovala dnes agentura AP. Velká americká média Bidena za vítěze v Michiganu označila už krátce po volbách ze 3. listopadu.

O takzvané certifikaci výsledku voleb rozhoduje v Michiganu komise, v níž zasedají dva demokraté a dva republikáni. Pro potvrzení výsledku dnes hlasovali tři její členové, jeden z republikánů se zdržel.

Agentura AP uvedla, že je oficiální vyhlášení výsledku prezidentských voleb v Michiganu, jednom z klíčových států pro vítězství, další ranou pro Donalda Trumpa. Současný prezident stále neuznal volební porážku a snaží se výsledek voleb zvrátit soudní cestou. Podle odhadů renomovaných amerických médií ale zvítězil v prezidentských volbách jasně bývalý viceprezident Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Polští odpůrci zákazu potratů znovu vyšli do ulic, byla zadržena fotografka

Polská policie v pondělí zadržela několik lidí, kteří ve Varšavě demonstrovali proti dalšímu zpřísnění restriktivního zákona o interrupcích. Mezi zadrženými byla i fotoreportérka, kterou policie později propustila. Informují o tom agentury a polská média.

Protestující na některých místech metropole blokovali dopravu, další demonstrovali před ministerstvem školství. Šéf resortu Przemyslaw Czarnek totiž podle nich pohrozil učitelům potrestáním za podporu demonstrací proti potratovému zákonu. Protestující před ministerstvem rozvinuli plakát s nápisem "Svobodné potraty, svobodné vzdělání" a požadovali ministrovu demisi. Někteří demonstrující se připoutali k bráně ministerstva, jedna žena se k ní podle agentury AP přilepila a policistům trvalo hodinu ji od brány oddělit. Poté ji odvezla sanitka.

Krátce po začátku protestu policie násilím odvedla některé lidi, včetně fotoreportérky Agaty Grzybowské, píše AP s tím, že je to poprvé, co polská policie během současných protestů proti zpřísnění potratového zákona zadržela novináře. Policie Grzybowskou později propustila. Podle agentury PAP si však před tím vyslechla obvinění z napadení policistů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pospíšil v polské lize skóroval, Přikryl nahrál na čtyři góly

Čeští fotbalisté Martin Pospíšil a Tomáš Přikryl se podíleli na všech pěti brankách Jagiellonie Bialystok, která v 10. kole polské ligy zvítězila nad Plockem 5:2 a rázně ukončila sérii tří porážek. Pospíšil dal čtvrtý gól domácího celku, Přikryl na zbývající čtyři přihrál.

Třikrát se po jeho asistencích střelecky prosadil chorvatský útočník Jakov Puljič, hosté v druhém poločase pouze snižovali. Kapitán týmu Pospíšil dal první gól v sezoně, střelcům v polské lize vládne s osmi brankami český reprezentant Tomáš Pekhart z vedoucí Legie Varšava

Polská fotbalová liga - 10. kolo:

Gliwice - Gdaňsk 2:0, Bialystok - Plock 5:2 (gól domácích Pospíšil).

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

EU nabídla Bidenovi obnovu úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady ho pozval na mimořádný summit do Bruselu

Vrcholní představitelé Evropské unie nabídli nově zvolenému prezidentovi Spojených států Joeovi Bidenovi obnovení úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady Charles Michel jej v telefonickém rozhovoru pozval na mimořádný summit s šéfy států a vlád evropské sedmadvacítky. Budoucí šéf Bílého domu také poprvé telefonoval i s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem.

"Během telefonátu předseda Michel navrhl obnovit silnou transatlantickou alianci založenou na společných zájmech a sdílených hodnotách," stojí v prohlášení, které vydal úřad předsedy Evropské rady. Michel podle něj přivítal Bidenovu oddanost americkým spojencům a podporu evropské spolupráce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy