Čechům to osladíme, zní z Elysejského paláce

Blahoslav Hruška
23. 10. 2008 16:15
Paříž se bojí českého předsednictví, Sarkozy chce šéfovat eurozóně
France's President Nicolas Sarkozy delivers his speech on education at the Elysee Palace in Paris on June 2, 2008. REUTERS/Francois Mori/Pool
France's President Nicolas Sarkozy delivers his speech on education at the Elysee Palace in Paris on June 2, 2008. REUTERS/Francois Mori/Pool | Foto: Reuters

Brusel/Paříž - Když před deseti dny o víkendu ministři financí eurozóny odsouhlasili záchranné balíčky svých vlád ve výši bilionu eur, připadali si jejich kolegové ze zemí, které eurem neplatí, jako příslovečné páté kolo u vozu.

S výjimkou Maďarska se jich sice finanční krize tolik nedotkla; právem si ale stěžovali na to, že se rozhoduje za jejich zády.

A v budoucnu by tomu tak mohlo být dokonce pravidelně. Pokud by vyšel plán francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho, který navrhl posilnění práv eurozóny a vytvoření jakési hospodářské vlády unie.

Jeho ambice přitom míří ještě výš. Sarkozy chce totiž eurozóně předsedat. V Paříži to potvrdil ministr pro evropské záležitosti Jean-Pierre Jouyet.

Podle deníku Le Figaro za tím stojí také obavy ze slabého předsednictví Česka v EU. "Není urážkou konstatovat, že odpovědní politikové v Praze figurují mezi nejvíce euroskeptickými Evropany," napsal list.

Po Francii, která stojí v čele EU do konce roku, totiž přijde na řadu právě Česko a ještě po něm na Švédsko. Obě země členy euroskupiny nejsou, a tak se Paříž domnívá, že by ani v otázkách ekonomiky neměly mluvit jménem celé sedmadvacítky.

Pokud by Sarkozy například svolával pravidelné summity eurozóny, což už naznačil, byla by to tvrdá rána pro české předsednictví. To by se pak muselo omezit na méně důležitá témata, která zdědí, nevyřeší a pravděpodobně zase předá dál.

Osiří Topolánek na summitech, které ztratí lesk?
Osiří Topolánek na summitech, které ztratí lesk? | Foto: Reuters

Mezi takové unijní "ležáky" patří například klimatický balíček nebo revize agrární politiky, kde není možné počítat s výrazným průlomem.

Spekulace o "vyšachování" Čechů podpořil také rakouský Kurier. Deník dokonce s odvoláním na své zdroje napsal, že Sarkozyho plány by podpořil také šéf Evropské komise José Manuel Barroso, jinak velký zastánce pozice malých států v EU.

Rotující předsednictví přitom mělo podle původního plánu skončit právě českou premiérou (a derniérou zároveň). Lisabonská smlouva, kterou však zablokovalo irské zamítnutí v referendu, počítala s voleným předsedou Rady EU.

"Potřebujeme předsedu Rady, který se nebude střídat každých šest měsíců," prohlásil Barroso.

Vondra: EU bypass nepotřebuje

Čeští politici ale znevažování své role během předsednictví odmítají. "Úvahy o prodloužení předsednictví Francie na úkor Česka jsou bezpředmětné, právně a politicky nekorektní. Důrazně je proto odmítám," napsal ve svém prohlášení místopředseda vlády Alexandr Vondra.

"Pokud se (lídři eurozóny - pozn. red.) dohodnou, že se budou scházet častěji a předsedat jim bude Francouz, asi tomu neumíme zabránit. Ale byl by to nemoudrý krok, který nebude EU spojovat, ale spíš rozdělovat. Bypassem se reaguje na infarkt, ale jako metoda práce v EU vhodný není. EU infarktem, věříme, netrpí," dodal.

 

Právě se děje

Další zprávy