Buffett sází na jídlo, zvýšil podíl v Kraft Foods

Reuters, alt
15. 2. 2008 13:00
Buffettova firma investovala do potravin i farmacie
Miliardář Warren Buffett podepisuje ukulele, které půjde do dražby na eBay
Miliardář Warren Buffett podepisuje ukulele, které půjde do dražby na eBay | Foto: eBay

New York - Warren Buffett, přezdívaný "věštec z Omahy" si vyhlédl další investici: potravinářskou firmu Kraft Foods.

Jeho společnost Berkshire Hathaway zvýšila svůj podíl v Kraft Foods na 8,6 procenta, a stala se tak největším akcionářem. Vyplývá to ze včera podaného hlášení pro americkou komisi pro cenné papíry (SEC).

Buffett kromě toho zvýšil i podíly ve farmaceutických firmách GlaxoSmithKline, Sanofi-Aventis a Johnson & Johnson či poskytovateli hypoték Wells Fargo. Oznámené údaje jsou ke konci roku 2007.

Kraft Foods působí i v Česku. Firmě patří mimo jiné značky Jacobs, Dadák, Milka nebo Figaro.

Firma v lednu oznámila pokles zisku za poslední kvartál. "Nová investice tak odpovídá Buffettově dřívější strategii kupovat firmy, které mají silné značky a silné cash flow, ale zrovna jsou levné," komentoval zprávu Gerg Warren, analytik firmy Morningstar.

Čtěte více:

Samotný Buffett pak svoji strategii někdy shrnuje slovy "pokud tomu nerozumím, nekoupím to." Vyhnul se tak například takzvané technologické bublině.

Spekulace, že Berkshire skupuje akcie Kraft Foods, se objevily už loni v létě, Buffett je ale odmítl komentovat.

Často dokonce žádá regulátory o odklad zveřejňování svých investic, aby ho ostatní investoři nemohli kopírovat a on mohl akcie nakupovat levně.

Akcie firem, do nichž vstupuje, totiž na burze obvykle reagují posílením. Akcie Kraft Foods v nočním obchodování v New Yorku přidaly téměř tři procenta, Glaxo v Londýně je nyní o dvě procenta výše.

Berkshire Hattaway byla v roce 1965 krachující textilní firma. Dnes má hodnotu přes 220 miliard dolarů a vlastní více než 70 společností.

 

Právě se děje

Další zprávy