Břehy Austrálie ohrožuje šestimetrový žralok

Report
28. 10. 2009 11:00
Brisbane (Austrálie) - Nechoďte do vody, varovaly turisty úřady australského státu Queensland.
Foto: www.greatwhiteadventures.com

Obávají se, že se u tamního pobřeží zdržuje obrovský žralok, který by mohl útočit i na lidi. Podle odhadů by mohl měřit až šest metrů.

Úřady mají k obavám dobrý důvod: moře nedávno vyplavilo na pláž mrtvolu třímetrového bílého žraloka, který měl na těle obrovské stopy po čelistech jiného dravce, napsal britský deník Daily Telegraph.

Chodit do vody se teď bojí úplně všichni.

V létě se útoky množí

"Cokoli toho žraloka napadlo a vykouslo z něj tak velké kusy, muselo být obrovské," citoval list místního surfaře Ashtona Smithe. "Všichni jsme teď velmi opatrní," dodal mladík.

V Austrálii právě začíná léto, tedy období, kdy počet útoků žraloků na lidi každoročně stoupá.

Nejde o to, že by měli žraloci na lidské maso větší chuť, ale o čistou statistickou pravděpodobnost. V letních měsících si totiž plavání v moři užívá mnohem více lidí.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

"Chcete, aby tu vládl Putin?" V Minsku protestují stovky lidí proti integraci země s Ruskem

O plánech na "prohloubení integrace" země s Ruskem mají v sobotu v černomořském letovisku Soči jednat prezidenti obou zemí Alexandr Lukašenko a Vladimir Putin. Agentura AP odhadla počet demonstrantů na více než 1000, nezávislý server Tut.by se dopočítal 730 účastníků.

Demonstranti se po poledni pokusili proniknout na schodiště Paláce republiky, ale policisté v uniformách i civilu jim v tom zabránili. Jinak pořádkové síly nezasáhly, přestože akce nebyla povolená.

"Chcete, aby tu vládl Putin?" ptal se do megafonu opoziční aktivista Pavel Severinec a dav odpovídal "Ne!". "Takovou integraci nemám zapotřebí," vykřikovala žena, držící plakát s přeškrtnutou ruskou vlajkou. Na výzvy policie k rozchodu odpovídali demonstranti voláním "Ať žije Bělorusko!", vylíčil server. Demonstranti mají v plánu vydržet až do soumraku a v neděli v protestu pokračovat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy