Zemřel výtvarník a architekt Bořek Šípek. Podlehl rakovině, bylo mu 66 let

Domácí Domácí
13. 2. 2016 13:07
Ve věku 66 let zemřel Bořek Šípek, informovala o tom jeho rodina. Před rokem oznámil, že trpí rakovinou slinivky a nádor nejde operovat. V letech 1992 až 2002 působil jako hlavní architekt správy Pražského hradu, byl i blízkým přítelem prezidenta Václava Havla. Ve světě se prosadil natolik, že v jeho jméně už všude píší správně háčky i čárky. Jeho partnerkou byla zpěvačka Leona Machálková, mají spolu třináctiletého syna Artura.
Bořek Šípek na archivním snímku z 6. září 2015
Bořek Šípek na archivním snímku z 6. září 2015 | Foto: ČTK

Praha - Ve věku nedožitých 67 let zemřel architekt a výtvarník Bořek Šípek. Informovala o tom jeho rodina. Šípek před rokem oznámil, že trpí rakovinou slinivky a nádor nejde operovat.

Šípek v letech 1992 až 2002 působil jako hlavní architekt správy Pražského hradu, byl i blízkým přítelem prezidenta Václava Havla. Vytvořil pro něj řadu děl, stal se i jediným výtvarníkem, který po Josipu Plečnikovi zasáhl do architektonické a výtvarné podoby hradních interiérů.

Věnoval se především práci se sklem. V Novém Boru v roce 1991 spoluzaložil sklářskou huť Ajeto. Ve světě se prosadil natolik, že v jeho jméně už všude píší správně háčky i čárky.

22 let strávil v emigraci

Šípek se narodil 14. června 1949. V roce 1968, po absolvování umělecké průmyslovky, jako devatenáctiletý emigroval nejdříve do Německa, poté do Nizozemska. V zahraničí vystudoval architekturu a po roce 1990 se vrátil do Česka.

Do roku 1998 byl profesorem architektury a designu na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze. Poté působil řadu let jako děkan Fakulty umění a architektury Technické univerzity v Liberci, byl i profesorem architektury a designu na Univerzitě průmyslového designu ve Vídni.

V roce 1982 se proslavil návrhem skleněného domu (Glasshaus) v Hamburku, který vytvořil pro svoji sestru. Návrh získal prestižní ocenění "Preis für Architektur," která se uděluje jednou za čtyři roky.

Mick Jagger i Bob Dylan

Jeho díla je možné nalézt v mnoha stálých sbírkách světových galerií a muzeí. Práce Bořka Šípka jsou i v soukromých sbírkách a sbírkách řady umělců, vlastní je například Mick Jagger, Bob Dylan či Jean Paul Gautier, jeho návrhy využívala i řada světových firem.  

V letech 2000 až 2001 vzniklo v jeho ateliéru přibližně dvě stě skleněných objektů pro exkluzivní společenské prostory dvou nejmodernějších zámořských lodí Carnival Pride a Carnival Spirit. Byl autorem scény opery Nagano či výstavního pavilonu mladoboleslavské škodovky.

Je také autorem podoby Laviček Václava Havla, které nyní vznikají na památku bývalého prezidenta.

Jeho partnerkou byla zpěvačka Leona Machálková, mají spolu třináctiletého syna Artura.

 

Právě se děje

Další zprávy