Sobotka mezi gripeny: Armáda dostane víc, až rozpočet dovolí

Po návštěvě na velitelství základny taktického letectva v Čáslavi přicházejí pánové Sobotka a Stropnický na ranvej.
Po celodenním programu je již na premiérovi znát vliv prudkého slunce.
Následuje prohlídka nadzvukové stíhačky.
V pátek zde podepsal smlouvu o prodloužení pronájmu náměstek ministra obrany Bohuslav Dvořák.
20. 5. 2014 19:10
Fotoreportáž z premiérovy návštěvy na základně taktického letectva v Čáslavi.

Bohuslav Sobotka společně s ministrem obrany Martinem Stropnickým navštívili základnu taktického letectva v Čáslavi. Společně si pak prohlédli letoun Jas-39 Gripen.

V pátek byl na stejném místě podepsán dodatek smlouvy, díky které je bude mít armáda v pronájmu až do roku 2027.

Premiér promluvil i o rozpočtu. Výdaje na armádu klesly podle Sobotky od roku 2005 o 23 procent, což považuje za dramatický propad, který znemožnil plnění i těch základních závazků, které má Česko vůči spojencům. "Je evidentní, že takovýmto způsobem dále pokračovat nemůžeme," poznamenal premiér.

I pro rok 2015 počítá návrh státního rozpočtu se snížením výdajů na armádu o půl miliardy korun. Sobotka by ale byl rád, aby se pokles podařilo zastavit už v příštím roce. "Je tady evidentně velký vnitřní dluh, je tady velká zanedbanost v celé řadě oblastí," řekl. Výdaje na obranu by měly začít stoupat, až to umožní rozpočtová situace.

PSG vyhrál ve francouzské lize posedmé za sebou

Fotbalisté Paris Saint-Germain zvítězili v 9. kole francouzské ligy 3:0 v Nantes a po úvodních dvou porážkách v sezoně si připsali sedmou výhru za sebou. Úřadující mistři mají během vítězné šňůry skóre 23:1 a vedou tabulku o tři body před Lille, jež má k dobru nedělní utkání proti Lyonu.

Favorizované PSG se na hřišti patnáctého Nantes gólově prosadilo po přestávce. Skóre otevřel hned ve 47. minutě Ánder Herrera po přihrávce Kyliana Mbappého, jenž v 64. minutě zvýšil proměněným pokutovým kopem za faul na sebe. Výsledek pečetil dvě minuty před koncem po chybě domácí obrany Pablo Sarabia.

Nantes mělo šanci zkorigovat výsledek v 69. minutě díky pokutovému kopu, který ale Kaderu Bambovi chytil Keylor Navas.