Biografie: Heyerdahl se stýkal s nacisty

rst, ČTK
24. 11. 2005 12:22
Berlín - Norský objevitel, mořeplavec a antropolog Thor Heyerdahl podle nové publikace spolupracoval s nacistickým vědcem.

V nové Heyerdahlově biografii to tvrdí spisovatel Ragnar Kvam mladší. Heyerdahl (1914 - 2002) podle něj v roce 1938 chválil "charakterní německou rasu" a při pobytu v Německu v témže roce se setkal s jedním z vedoucích nacistických vědců zabývajících se rasovou teorií Hansem Güntherem.

Podle listu Die Welt daroval norský objevitel Güntherovi lebku, kterou o rok dříve nalezl při svém prvním pobytu na souostroví ve francouzské Polynésii, a dohodl se s ním na další spolupráci a dodávkách dalších lebek z Tichomoří.

O zážitcích z Německa napsal legendární norský mořeplavec své matce: "Nevěřila bys, jak nádherný je přechod z Francie sem k této charakterově pevné rase."

Na voru přes oceán

Objevitel a archeolog Heyerdahl se do dějin zapsal legendární expedicí Kon-Tiki, jíž se mu povedlo v roce 1947 dokázat, že Polynésii mohli osídlit peruánští Indiáni od východu a nejen asijské národy od západu.

Na expedici se vydal z peruánského přístavu Callao u Limy přes Tichý oceán do Polynésie na balsovém voru, který byl zhotoven podle techniky předků dnešních indiánů - bez jediného hřebíku, z kmenů svázaných konopným lanem a s bambusovou kajutou.

V roce 1969 na papyrovém voru Ra postaveném podle obrazů na staroegyptských hrobkách vyplul z Maroka přes Atlantský oceán na Barbados. Pokus skončil neúspěšně, cestu dokončil až o rok později na voru Ra II.

Zážitky z cest zpracoval slavný výzkumník do četných publikací, nejznámější z nich Ve znamení Kon-Tiki byla přeložena do více než 60 jazyků, včetně češtiny.

I další cestovatel spolupracoval s nacisty

Letos v březnu vyšlo najevo, že další skandinávský objevitel, švédský zeměpisec a cestoval Sven Hedin se rovněž zapletl s nacisty. Historička Sarah Danielssonová zjistila, že nacistickému ministru zahraničí Joachimu von Ribbentropovi Hedin mimo jiné předložil vlastní čtyřiadvacetistránkový plán deportací.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Na východě Ukrajiny byl zastřelen voják, další tři utrpěli zranění

Jeden ukrajinský voják byl zabit a další tři utrpěli zranění při sobotním ostřelování pozic vládních vojsk v Donbasu na východě Ukrajiny "ozbrojenými uskupeními Ruské federace" z minometů a dalších zbraní, uvedl v neděli na své internetové stránce list Ukrajinska pravda s odvoláním na komuniké velení ukrajinské armády. Podle něj "ruská okupační vojska" v sobotu desetkrát porušila příměří, v neděli zatím jednou.

Separatisté v neděli naopak obvinili ukrajinskou armádu, že během uplynulých 24 hodin dvanáctkrát porušila dohodnuté příměří ostřelováním vsí ovládaných povstalci. O případných ztrátách se povstalecká agentura DAN nezmínila.

V pondělí se v Paříži mají poprvé setkat prezidenti Ruska a Ukrajiny Vladimir Putin a Volodymyr Zelenskyj, aby za účasti německé kancléřky Angely Merkelové a francouzského prezidenta Emmanuela Macrona jednali o míru v Donbasu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy