Biografie: Heyerdahl se stýkal s nacisty

rst, ČTK
24. 11. 2005 12:22
Berlín - Norský objevitel, mořeplavec a antropolog Thor Heyerdahl podle nové publikace spolupracoval s nacistickým vědcem.

V nové Heyerdahlově biografii to tvrdí spisovatel Ragnar Kvam mladší. Heyerdahl (1914 - 2002) podle něj v roce 1938 chválil "charakterní německou rasu" a při pobytu v Německu v témže roce se setkal s jedním z vedoucích nacistických vědců zabývajících se rasovou teorií Hansem Güntherem.

Podle listu Die Welt daroval norský objevitel Güntherovi lebku, kterou o rok dříve nalezl při svém prvním pobytu na souostroví ve francouzské Polynésii, a dohodl se s ním na další spolupráci a dodávkách dalších lebek z Tichomoří.

O zážitcích z Německa napsal legendární norský mořeplavec své matce: "Nevěřila bys, jak nádherný je přechod z Francie sem k této charakterově pevné rase."

Na voru přes oceán

Objevitel a archeolog Heyerdahl se do dějin zapsal legendární expedicí Kon-Tiki, jíž se mu povedlo v roce 1947 dokázat, že Polynésii mohli osídlit peruánští Indiáni od východu a nejen asijské národy od západu.

Na expedici se vydal z peruánského přístavu Callao u Limy přes Tichý oceán do Polynésie na balsovém voru, který byl zhotoven podle techniky předků dnešních indiánů - bez jediného hřebíku, z kmenů svázaných konopným lanem a s bambusovou kajutou.

V roce 1969 na papyrovém voru Ra postaveném podle obrazů na staroegyptských hrobkách vyplul z Maroka přes Atlantský oceán na Barbados. Pokus skončil neúspěšně, cestu dokončil až o rok později na voru Ra II.

Zážitky z cest zpracoval slavný výzkumník do četných publikací, nejznámější z nich Ve znamení Kon-Tiki byla přeložena do více než 60 jazyků, včetně češtiny.

I další cestovatel spolupracoval s nacisty

Letos v březnu vyšlo najevo, že další skandinávský objevitel, švédský zeměpisec a cestoval Sven Hedin se rovněž zapletl s nacisty. Historička Sarah Danielssonová zjistila, že nacistickému ministru zahraničí Joachimu von Ribbentropovi Hedin mimo jiné předložil vlastní čtyřiadvacetistránkový plán deportací.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Modul čínské sondy dokončil sběr hornin na Měsíci, o den předstihl plán

Modul čínské sondy Čchang-e 5 úspěšně odebral vzorky hornin z Měsíce a svůj úkol tak dokončil o den dříve, než se plánovalo. Nasbíraný materiál byl podle sdělení čínského vesmírného programu už bezpečně uložen do druhého modulu, který ho vynese na oběžnou dráhu kolem Měsíce. Agentury Reuters a AP a připomněly, že jde o první podobnou misi od 70. let.

Cílem projektu je získat pomocí vrtného zařízení a robotické paže z hloubky až dvou metrů kolem dvou kilogramů hornin a dalšího materiálu a dostat je na Zemi. Modul s vrtným zařízením svou práci dokončil za 19 hodin.

Realizace ambiciózního záměru je technicky náročná. Dva moduly sondy přistály v oblasti Oceanus Procellarum (Oceán bouří) na přivrácené straně Měsíce a dva zůstaly na oběžné dráze. Vzorky odebrané jedním z aparátů z lunárního povrchu nyní vynese druhý modul, který se pak spojí s "čekajícím" servisním modulem. Z něj se materiál po vynesení na oběžnou dráhu kolem Měsíce přesune do návratového modulu, jenž zamíří k Zemi.

Zdroj: ČTK
před 9 minutami

Antimonopolní úřad znovu posoudí tendr na informační systém ministerstva práce

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) se bude znovu zabývat výběrovým řízením na informační systém pro výplatu sociálních dávek, který vyhlásilo ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV). Předseda úřadu původní rozhodnutí zrušil, vyplývá to z rozhodnutí zveřejněného na stránkách úřadu.

Pod rozhodnutím je podepsaný ještě bývalý předseda úřadu Petr Rafaj, který ve funkci skončil v pondělí. Úřad rozhodnutí zveřejnil až dnes, poté co nabylo právní moci. Nový systém měl být v provozu od začátku roku 2021, kdy vyprší už dvakrát prodlužovaná smlouva s dosavadní společností OK System. Ministerstvo na začátku října informovalo, že je připraveno případně smlouvu znovu prodloužit.

Zdroj: ČTK
před 12 minutami

Soud uznal vinu obchodníků s naftou v letité kauze Setadiesel

Soud uznal vinu obchodníků s naftou v letité kauze litvínovské firmy Setadiesel. Potrestal 15 mužů nepodmíněnými a podmíněnými tresty. Škoda je vyčíslena na 351 milionů korun. Ústecký krajský soud vynesl ve čtvrtek rozsudek v Litoměřicích.

Soud uložil čtyřem mužům nepodmíněné tresty ve výši pěti let, jednomu uložil souhrnný tříletý nepodmíněný trest, ostatní dostali tříletý trest podmíněně odložený na zkušební dobu pěti let. Všem soud uložil také peněžité tresty v rozmezí od 200 000 do milionu korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy