Francie zřídila středisko pro bezpečnější užívání drog. Narkomanů přibude, varují kritici

Michelle Hansen Michelle Hansen
14. 10. 2016 20:45
Klienti centra budou muset před vstupem uvést jen své jméno a příjmení. Osobní údaje se ale nedostanou do rukou policie. Francie se tak stala v pořadí desátou zemí světa, která provozuje podobné zařízení. Průkopníkem bylo Švýcarsko, a to už v roce 1986.
Foto: Shutterstock

Paříž – Francouzské úřady – protestům navzdory – otevřely první zařízení, kam budou moci narkomani chodit bezpečněji užívat drogy.

Zdravotní středisko pro drogově závislé je poblíž nemocnice severně od Paříže a otevřelo se zatím na zkušební dobu šesti let. Očekává se, že ho každý den navštíví zhruba sto narkomanů.

Zadarmo jim poskytne nejen nové injekční stříkačky, ale také šetrnější chemické náhražky za tvrdé drogy, jakými jsou heroin či crack.

"Je to důležitý moment v boji proti závislostem," řekla BBC ministryně zdravotnictví Marisol Touraineová.

Novinka má ovšem i odpůrce. Kritici především poukazují na riziko rozšíření drogově závislých.

"Posouváme se od politiky snížení rizika k politice drogy jako každodenní legální záležitost. Stát říká: Nesmíš brát drogy, ale i přesto ti pomůžeme," řekl deníku Le Figaro republikánský politik Philippe Goujon.

Klienti centra budou muset před vstupem uvést jen své jméno a příjmení. Osobní údaje se ale nedostanou do rukou policie. Francie se tak stala v pořadí desátou zemí světa, která provozuje podobné zařízení. Průkopníkem bylo Švýcarsko, a to už v roce 1986.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Zábranský bude hrát ve Finsku za Jukurit Mikkeli

Hokejový obránce Libor Zábranský bude působit ve finském klubu Jukurit Mikkeli. Dvacetiletý hráč, který v této sezoně hostoval z Komety Brno v Karlových Varech, na severu Evropy podepsal dvouletou smlouvu.

Bývalý kapitán juniorské reprezentace se loni vrátil do Evropy po třech sezonách, které strávil v zámoří. Nezamířil ale do mateřské Komety, kterou vlastní jeho otec, ale hrál za Karlovy Vary. V dresu Energie nasbíral v 51 zápasech základní části extraligy 14 bodů za sedm branek a stejný počet asistencí. Ve čtyřech utkání play off se neprosadil.

Do Jukuritu si Zábranského vybral nový trenér a hvězda finského hokeje Olli Jokinen. "Je mi ctí hrát za klub s takovou historií. Vždy jsem chtěl působit ve Finsku a už se nemohu dočkat, až do Mikkeli přijedu. Věřím, že příští sezonu dokážeme velké věci," uvedl Zábranský na webu svého nového zaměstnance. V současnosti se seniorskou reprezentací chystá na přípravné zápasy proti Rakousku.

V aktuální sezoně oblékali dres předposledního týmu finské soutěže obránce Jakub Galvas a útočník Šimon Stránský. Oba by měli mít smlouvu i na příští sezonu, Galvas se však zřejmě bude snažit prosadit v zámoří, kde jej draftovalo Chicago.

Další zprávy