Neplním zadání oligarchů jako Sobotka, zaútočil na premiéra Babiš kvůli střetu zájmů

Ministr financí Andrej Babiš se tvrdě opřel do předsedy vlády Bohuslava Sobotky poté, co poslanci schválili zákon o střetu zájmů, který mimo jiné zakazuje členům vlády vlastnit média. Premiér, který předtím Babiše nepřímo označil za oligarchu, podle šéfa ANO sám zadání oligarchů plní. "Lex Babiš" teď ještě zamíří do Senátu a musí ho podepsat prezident Miloš Zeman. Pokud vstoupí v platnost, chce vicepremiér domluvit další postup s právníky.
Andrej Babiš.
Andrej Babiš. | Foto: Jakub Plíhal

Praha – Ministr financí Andrej Babiš v reakci na schválení novely zákona o střetu zájmů obvinil premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD), že plní zadání oligarchů a napomáhá hazardní lobby. Šéf hnutí ANO to napsal ve vyjádření pro Aktuálně.cz.

Sobotka předtím kvitoval přijetí zákona, pro který už se vžil název "lex Babiš", s tím, že "oligarchové si budou muset vybrat: buď členství ve vládě, nebo dotace, veřejné zakázky a vlastnictví médií".

Podle šéfa státní kasy je to ale naopak předseda vlády, kdo plní zájmy vlivných byznysmenů. "Na rozdíl od pana premiéra nesedím 20 let v politice a neplním zadání oligarchů, kteří ho úkolují přes lobbistickou agenturu Bison&Rose a politického lobbistu Pokorného," napsal Aktuálně.cz Babiš s odkazem na Sobotkova přítele a vlivného právníka Radka Pokorného.

"Nepomáhám hazardní lobby, neprivatizuji podniky pro kamarády pana Pokorného nebo nekryju zfušované stavební zakázky jako ČSSD v čele s panem Sobotkou," doplnil vicepremiér.

Nejsem oligarcha a poradím se s právníky

Ohradil se proti tomu, aby byl označován za oligarchu. "Jsem transparentní a všichni o mém podnikání věděli dopředu. Oligarchie je z definice nedemokratická forma vlády, kdy politiku ovládají lidé bez demokratické kontroly. Z logiky této definice já nejsem a nemůžu být oligarchou, protože jsem byl zvolen ve svobodných volbách," dodal.

Ministr financí nově přijatý zákon zkritizoval už krátce po jeho schválení a upozornil, že takzvaný lex Babiš je namířen přímo proti němu. O dalších krocích se v případě, že novelu schválí Senát a prezident, poradí s právníky.

"Jsou to zoufalci, kteří nevědí, jak funguje svět," reagoval bezprostředně, když sledoval hlasování poslanců na obrazovce v předsálí sněmovny. Na tiskové konferenci pak odmítl, aby někdo jiný rozhodoval o tom, co smí vlastnit, a jestli může do politiky. "Je pro mě nepřijatelné, aby moji základní svobodu rozhodnout se, co chci vlastnit nebo jestli chci jít do politiky nebo nechci, za mě rozhodoval někdo jiný," uzavřel Babiš.

"Počkám si, až zákon vstoupí v platnost a bude účinný, a potom se poradím s právníky, jestli mi není upírané základní právo vlastnit a jít do politiky," doplnil pro Aktuálně.cz. Ostatní politici se jej prý snaží tímto způsobem zbavit. "Mám pocit, že jsou z toho zoufalí a stále něco vymýšlí," dodal.

Lex Babiš kritizovali i další členové hnutí ANO. Podle šéfa poslanců Jaroslava Faltýnka je účelem novely znechutit Babišovi další angažmá v politice. "Pokrytecká je novela proto, že ač se předkladatelé usilovně tváří, že nejde o lex Babiš, ale o obecnou úpravu podnikání ministrů, je jasné, že na nikoho jiného než na předsedu ANO a majitele Agrofertu zákon namířen není," sdělil Faltýnek.

Jde o Babiše, přiznal Fiala

To, že zákon řeší situaci přímo kolem vicepremiéra Babiše, bez obalu přiznal předseda ODS Petr Fiala. "Zákon o střetu zájmů řeší hlavně střet zájmů Andreje Babiše. Není důvod to nepřiznat. Zákon 'o jednom člověku' není ideální. Přesto je potřebný. Nejsme v normální situaci a proto musíme volit nestandardní cesty," uvedl.

Naopak šéf opoziční TOP 09 Miroslav Kalousek schválení zákona kvitoval. "Podle toho, které návrhy byly přijaty, je zřejmé a jisté, že dnes se učinil významný krok na obranu demokracie a aktivní kroky proti oligarchizaci země," sdělil.

Ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD) schválení novely ocenil, upozornil ale, že zákon sám o sobě ještě neznamená vyloučení jakéhokoliv střetu zájmů. "Jsem rád, že Poslanecká sněmovna schválila tuto protikorupční novelu včetně tří klíčových principů, na kterých jsme ji založili. Zařadili jsme se tak mezi vyspělé státy s dostatečnou kontrolou v oblasti střetu zájmů," dodal.

Na Faltýnkovo obvinění, že "lex Babiš" má zabránit úspěšným lidem ve vstupu do politiky, se ohradil Jiří Mihola z KDU-ČSL: "Musím zcela zásadně odmítnout tezi o tom, že bychom si snad nepřáli úspěšné lidi v politice. To je samozřejmě nesmysl a řekl bych, že je to až urážlivé. Doufám, že i pan předseda si uvědomuje, že těmi úspěšnými lidmi nejsou pouze majitelé obchodních korporací, při vší úctě."

Zákon o střetu zájmů členů vlády je nakonec méně šílený, než mohl být. Kdo ví, jestli nebude mít pokus omezit babišovskou oligarchizaci opačný účinek. | Video: Petr Honzejk
 

Právě se děje

před 47 minutami

Irské zdravotnictví zasáhl kybernetický útok, očkování proti covidu-19 to neovlivnilo

Počítačový systém irského zdravotnictví zasáhl kybernetický útok. Všechny informační systémy dnes byly vypnuty z důvodu ochrany před vyděračským softwarem, ale program očkování proti covidu-19 to neovlivnilo, uvedl provozovatel služeb. Podle vlády za napadením stojí mezinárodní gang a jde nejspíš o dosud nejvážnější kybernetický útok na irský stát, uvedla agentura Reuters.

Šéf irské zdravotní služby (HSE) Paul Reid řekl, že odstavení systému má fungovat jako preventivní opatření s cílem ochránit co největší množství informací.

"Je to velmi sofistikovaný útok, není to jen běžný útok. Má dopad na všechny naše národní a lokální systémy, které by byly zapojeny do všech našich služeb," řekl Reid veřejnoprávní televizi RTÉ. "Očkovací program naštěstí pokračuje, je to oddělený systém," vysvětlil Reid. Útok podle něj postihl převážně informace uložené na centrálních serverech, a ne nemocniční zařízení, lékárny nebo lékařské ambulance.

"Máme co do činění s kyberzločineckými gangy, kterým jde o peníze. Pokoušejí se zakódovat a uzamknout naše data a pak nám je nabídnout zpátky za výkupné," uvedl Ossian Smyth, náměstek vlády zodpovědný za informační systémy. "Dali jsme jasně na srozuměnou, že žádné výkupné platit nebudeme," řekl novinářům irský premiér Micheál Martin.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Arménský premiér žádal Putina o vojenskou pomoc kvůli incidentu a Ázerbájdžánem

Arménský úřadující předseda vlády Nikol Pašinjan v pátek požádal ruského prezidenta Vladimira Putina o pomoc, včetně vojenské, v souvislosti se středečním incidentem v pohraničí s ázerbájdžánskými vojáky. Premiér o tom podle agentury TASS informoval na zasedání parlamentu.

Arménské ministerstvo obrany ve středu oznámilo, že ázerbájdžánské ozbrojené síly se ve snaze "upravit hranice" pokusily provést "určité práce" v jedné z příhraničních oblastí Sjunikské provincie. Po intervenci jednotky arménské armády ázerbájdžánští vojáci tyto práce přerušili a nyní strany jednají o urovnání vzniklého konfliktu.

Premiér incident označil za pokus Ázerbájdžánu přivlastnit si území Arménie. Podle něj ázerbájdžánské ozbrojené síly překročily státní hranici a pronikly na arménské území do hloubky 3,5 kilometru.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pohár bude bez fanoušků, vstupenky si rozdělí partneři

Fotbalová asociace České republiky nebude moci kvůli aktuálním protikoronavirovým opatřením poskytnout finalistům domácího poháru vstupenky pro volný prodej fanouškům. Povolená kapacita 10 procent diváků na stadionu je pro zápas mezi Plzní a Slavií vyhrazena dlouhodobým partnerům. Uvedli to představitelé soutěže na twitteru.

"Aktuální epidemiologická výjimka stanovuje maximální možnou hranici naplnění stadionu na deset procent celkové kapacity. Ta je určena pouze dlouhodobým partnerům a z tohoto důvodu nemůže momentálně FAČR zahájit prodej vstupenek na finálový zápas," uvedli zástupci soutěže.

"Vzhledem k aktuálním opatřením neobdrží klub od FAČR žádnou volnou kapacitu vstupenek, které by mohly být nabídnuty do volného prodeje pro fanoušky," informoval na svých stránkách i plzeňský klub.

Finálový duel, v němž mohou slávisté završit double, se uskuteční v plzeňské Doosan Aréně 20. května od 17:00.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Milion chvilek svolal na příští čtvrtek demonstraci, bude požadovat demisi Benešové

Spolek Milion chvilek pro demokracii v reakci na odstoupení nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana, který naznačil, že čelil tlaku ministryně spravedlnosti Marie Benešové, svolal na příští čtvrtek demonstraci, na níž bude požadovat demisi ministryně. Konat se bude 20. května od 18:30 na Václavském náměstí.

"Nátlak Marie Benešové na Pavla Zemana je naprosto nepřijatelný. Vyšetřování kauzy Čapí hnízdo se chýlí ke konci a hradní kauzy probublávají. Tahle vláda nesmí rozhodovat o dalším nejvyšším státním zástupci," řekl k okolnostem pro pořádání demonstrace předseda Milionu chvilek Benjamin Roll. 

"Požadujeme demisi Marie Benešové. A požadujeme, aby vláda s trestně stíhaným premiérem nevybírala nového státního zástupce," dodal.

Spolek kvůli tomu zrušil původně plánované pondělní setkání "100 let stačilo!" k příležitosti 100 let od založení komunistické strany, kde plánoval předčítat jména obětí komunistického režimu před sídlem KSČM.

Zdroj: Domácí
Další zprávy