Autor vůbec první transplantace zemřel na místě činu

Zahraničí Zahraničí
27. 11. 2012 9:04
Zemřel Joseph Murray, lékař, který v roce 1954 provedl první transplantaci lidského orgánu
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Boston - V americkém Bostonu zemřel Joseph Murray, lékař, který jako vůbec první na světě provedl úspěšnou transplantaci lidského orgánu.

Murraymu se v roce 1954 podařilo transplantovat ledvinu mezi jednovaječnými dvojčaty. Richard Herrick přežil s transplantovanou ledvinou osm let.

V roce 1962 dokázal Murray provést transplantaci i mezi lidmi, mezi nimiž nebyla žádná příbuzenská vazba.

Murraymu bylo 93 let a zemřel poté, co dostal mozkovou mrtvici, v bostonské nemocnici, té samé, ve které provedl historickou první transplantaci.

První lékařskou praxi, která mu posléze pomohla v jeho průlomových zákrocích, získal za druhé světové války, kdy léčil zraněné vojáky. Po válce začal experimentovat s transplantacemi ledvin, ty vůbec první prováděl na psech.

Murray dostal v roce 1990 Nobelovu cenu za lékařství.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Trump předčasně zveřejnil záznam rozhovoru s televizí CBS

Bílý dům dnes zveřejnil nesestříhaný záznam interview mezi prezidentem Donaldem Trumpem a reportérkou pořadu 60 Minutes (60 minut) Lesley Stahlovou, z něhož Trump při natáčení předčasně odešel kvůli údajné zaujatosti novinářky, které pohrozil blíže nespecifikovanou odvetou. Podle agentury Reuters tím prezidentská kancelář porušila dohodu s televizí CBS, podle níž měl rozhovor vyjít až o víkendu v rámci zvláštního předvolebního dílu, v němž bude také interview s demokratickým kandidátem Joem Bidenem.

"Podívejte se na tu zaujatost, nenávist a drzost, kterou předvádí (pořad) 60 minut a CBS," napsal Trump na twitteru. Dodal přitom, že moderátorka dnešní (páteční SELČ) druhé a poslední předvolební debaty s Bidenem Kristen Welkerová bude "daleko horší".

Trump sdílel v příspěvku odkaz na video, v němž je pouze jeden záběr na prezidenta. V záznamu jsou však slyšet otázky moderátorky a občas i dalších lidí v místnosti.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Súdán je připraven uznat Izrael, pokud to schválí parlament

Súdánský premiér Abdalláh Hamduk je připraven normalizovat vztahy s Izraelem, pokud krok schválí dosud neustanovený parlament. Uvedla to dnes agentura Reuters s odvoláním na súdánské vládní zdroje.

Zjištění je podle Reuters dosud nejzřetelnějším náznakem, že Hamduk je pod tlakem Spojených států ochoten uvažovat o navázání diplomatických styků s Izraelem. Uznání židovského státu přesto v nejbližší době není na pořadu dne, neboť súdánský přechodný parlament se dosud nesešel a není jasné, kdy tak učiní.

Současná úřednická vláda byla ustanovena po dlouhých jednáních mezi zástupci civilistů a vojenskými představiteli, jež následovala po skončení vlády dlouholetého prezidenta Umara Bašíra. Toho loni v dubnu svrhla armáda. Dalšími přechodnými institucemi jsou takzvaná suverénní rada a dosud neexistující parlament. Tyto instituce mají zemi spravovat tři roky, do konání voleb.

Zdroj: ČTK
Další zprávy