Autor vůbec první transplantace zemřel na místě činu

Zahraničí Zahraničí
27. 11. 2012 9:04
Zemřel Joseph Murray, lékař, který v roce 1954 provedl první transplantaci lidského orgánu
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Boston - V americkém Bostonu zemřel Joseph Murray, lékař, který jako vůbec první na světě provedl úspěšnou transplantaci lidského orgánu.

Murraymu se v roce 1954 podařilo transplantovat ledvinu mezi jednovaječnými dvojčaty. Richard Herrick přežil s transplantovanou ledvinou osm let.

V roce 1962 dokázal Murray provést transplantaci i mezi lidmi, mezi nimiž nebyla žádná příbuzenská vazba.

Murraymu bylo 93 let a zemřel poté, co dostal mozkovou mrtvici, v bostonské nemocnici, té samé, ve které provedl historickou první transplantaci.

První lékařskou praxi, která mu posléze pomohla v jeho průlomových zákrocích, získal za druhé světové války, kdy léčil zraněné vojáky. Po válce začal experimentovat s transplantacemi ledvin, ty vůbec první prováděl na psech.

Murray dostal v roce 1990 Nobelovu cenu za lékařství.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Muž se zákazem řízení srazil v Ústí nad Labem policistu

Policistu dnes srazil v Londýnské ulici v Ústí nad Labem jednačtyřicetiletý řidič, který nerespektoval výzvu k zastavení a začal policistům ujíždět. V ulici svým vozem s německou poznávací značkou také naboural několik dalších aut. Policie po jeho zadržení zjistila, že muž českého původu má zákaz řízení, řidič se odmítl podrobit testu na drogy. Zraněného policistu si převzala záchranná služba. Vyplývá to z informací, které ČTK poskytla záchranná služba a policie.

"Mohu potvrdit, že jsme odvezli jednoho policistu," řekl ČTK mluvčí krajské záchranné služby Prokop Voleník. Závažnost zranění nechtěl specifikovat. Policejní mluvčí Veronika Hyšplerová řekla ČTK, že incident se stal krátce po 14:00. Dodala, že se k věci zatím nemůže blíže vyjádřit kvůli vyšetřování. "V tuto chvíli nelze předjímat, jak celá věc bude kvalifikována, případně jaký trest bude řidič mít," dodala Hyšplerová.

Další zprávy