Autor antiviru NOD: O hrozbách by měla informovat vláda

Dušan Klimeš
24. 10. 2007 14:00
Na Invex dorazili i tvůrci antivirů
Foto: Aktuálně.cz

Technický ředitel společnosti ESET Miroslav Trnka stál přímo u jejího zrodu. Spolu s Petrem Paškem naprogramoval první verzi antivirového softwaru NOD32, který si získal oblibu ve světě a firmu posunul mezi nejvýznamnější společnosti středoevropského regionu. O tom, jak se spolupracuje s firmou Microsoft a co hrozí uživatelům počítače mluvil s redaktorem deníku Aktuálně.cz na veletrhu Invex, který nyní probíhá v Brně. Zde také představuje společnost Eset svůj nový produkt Eset Smart Security.

A: Eset patří k nejúspěšnějším firmám na Slovensku. Jak vůbec začínala?

Celá historie firmy Eset a antiviru NOD32 začala ještě před revolucí. Byl jsem vždy nadšenec do informačních technologií. Díky tomu, že můj otec po šedesátém osmém emigroval na západ jsem dostal velmi brzy své první PC.
A s prvním virem jsem se setkal již v roce 1987. To jsme o internetu neměli ponětí, ale bylo nám jasné, že takovéto hrozby se budou množit. Tak jsme začali vytvářet něco, co by dokázalo obdobným hrozbám čelit.

A: Začal jste rovnou vývojem systému NOD32 nebo mu něco předcházelo?

Na základě našich prvních zkušeností s viry vznikl program Nemocnice na okraji disku, náš první antivir. Časem jsme ho přejmenovali dle počátečních písmen na NOD. Za prvé jsme chtěli mít název mezinárodně použitelný a za druhé ten seriál už tolik netáhnul.
Po prvních letech, kdy jsme se vytváření softwaru věnovali spíše jako nadšenci, přišel čas opustit zaměstnání a věnovat se tomu na plný úvazek. V roce 1992 vlastně oficiálně vznikla firma Eset.

A: Firma vaší velikosti musí být připravena na nájezdníky. Dostal jste nabídku k odkupu?

Nabídky na odkup naší firmy začaly chodit asi roku 1998, kdy jsme začali vítězit v odborných testech v zahraničí a ukusovat významný kus koláče na trhu s antiviry.
O ceně je velmi těžké mluvit. Vždy je to otázka nabídky a poptávky. Pokud by k prodeji mělo dojít, šlo by zřejmě o miliardy korun.

A: Přemýšlíte o IPO, tedy vydání vlastních akcií a vstupu na burzu?

I to je jedna z cest, kterou se možná v budoucnu vydáme. Rozhodně to ale nemáme v kalendáři pro příští rok.

A: Na Invexu představujete nový produkt. O co jde?

Jedná se o ESET Smart Security, kdy jsme jednotlivé komponenty softwarové ochrany integrovali do jednoho balíku. Oproti mnohým konkurenčním produktům jsou všechny kontroly integrovány do jednoho procesu a díky tomu spolu komunikují velmi efektivně a rychle. Nejde tak pouze o balík několika násilně integrovaných aplikací. Spolu s ESET Smart Security na trh uvádíme také novou generaci ESET NOD32 Antivirus, která kromě nových technologií nabízí i zcela nové grafické prostředí. To nám bylo u předchozí generace NOD32 často vyčítáno.

Foto: Aktuálně.cz

A: Nepřemýšlíte o přesunu ze Slovenska? Přece jenom technologické firmy zkouší například Asii a Evropa se stává čím dál tím dražší.

Naší základnou stále zůstává Bratislava, přestože je nyní například složité sehnat dostatek kvalifikovaných pracovních sil. Ale přesun vývoje například do Indie by byl problematický. Nepotřebujeme velké množství levných programátorů. Preferujeme kvalitu před kvantitou. Raději vyvíjíme v Bratislavě možná s vyššími náklady, ale nemáme komunikační či kulturní problémy, ani problémy se vzdáleností.

A: Softwarové firmy si stěžují na piráty, kteří jim ukrajují tržby. Vnímáte to i jako závažný problém pro firmy vyvíjející antivirové programy?

Máme mechanismy, jak zjistit přibližné procento nelegálních kopií. A mě samotného to číslo překvapilo. Ale pro mě toto není problém číslo jedna. Já jsem totiž stále spíše srdcem vývojář. Věřím, že prodejci či pobočky to vidí jako největší hrozbu prodeji. Myslím si ale, že se najde vždy dostatečné procento slušných lidí, kteří si program koupí. Navíc například studenti nejsou v příliš dobré finanční situaci. A tak software ukradnou. Až ale dostudují, začnou vydělávat a produkt je dobrý, jejich morálka jim nedá a software si koupí. Zkrátka stále věřím v morálku a slušnost lidí.

A: Microsoft přišel s novým operačním systémem Vista. Jak se spolupracuje s takovým gigantem, jakým Microsoft bezesporu je?

Microsoft naštěstí významně změnil své chování. Nyní se s ním spolupracuje mnohem lépe, než před lety.
Setkáváme  se s vývojáři od Microsoftu a ostatních firem a vidíme, že otázka bezpečnosti se pro firmu pana Gatese stala jednou z prioritních otázek. Ale komunikace a jednání na takto dobré úrovni měla probíhat už dávno, bohužel neprobíhala.

A: Byl problém při přípravě ESET NOD32 Antivirus nebo ESET Smart Security pro operační systém Vista?

S Vistou jsme nějaké problémy při vývoji zaznamenali. Jednotlivé beta verze operačního systému se měnily takovým způsobem, že jsme znovu a znovu museli dělat hluboké zásahy do našeho softwaru.

A: Jak jsou na tom uživatelé s povědomím o nebezpečí, které číhá na internetu a v sítích?

To povědomí není nikterak valné. Odborníci již ví, o co jde, laici zatím spíše tápou. Geometrickou řadou přibývá uživatelů, kteří počítač mají skutečně jen jako prostředek pro jednotlivou práci či zábavu a o samotné fungování počítače se nikterak nezajímají. Tím se situace spíše zhoršuje.

A: Co je tedy třeba udělat?

Zvyšování tohoto povědomí by ale mělo být spíše otázkou pro vlády. Máme například zákon o nutnosti používat bezpečnostní pásy. Ty chrání naše zdraví. Nemáme ale zákony chránící naše data.
Velká část administrativy se pomalu přesouvá na internet, ministři prosazují e-government. Přitom poskytovatelé IT služeb nejsou legislativně nuceni zachovat alespoň triviální základy počítačové bezpečnosti.

A: Nyní zkuste věštit z křišťálové koule: kam se bude trh antivirů ubírat do budoucna?

Budoucností podle mne patří proaktivním metodám jakou je například heuristická analýza.
Dnes je totiž standardem, že uživatel zjistí napadení svého počítače neznámou infiltrací, pošle ji tvůrci antiviru, ten ji zanalyzuje, vytvoří aktualizaci antiviru a tu distribuuje zákazníkům. 
Jenže tento proces trvá typicky několik hodin. A dnes je červ či virus schopen obletět svět za jedenáct minut. Denně vzniká i přes 100 tisíc nových variant softwarových infiltrací a tento trend je jednoznačně rostoucí. Když vyloučíme lidský faktor z tohoto procesu a dokážeme dát programu schopnosti bezpečnostního analytika, tak dokážeme nově vznikající infiltraci zarazit v jejím počátku a zabránit jejímu šíření.

 

Právě se děje

Další zprávy