Na dávkách se přeplácejí miliardy, Marksová zpřísní kontroly

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
27. 5. 2014 5:30
Sociální dávky by mohly mít znovu na starosti obce, plánuje ministryně práce Michaela Marksová Tominová. Drábkovo centrální vyplácení přes úřady práce totiž nic neušetřilo. Naopak. Dávky lámou rekordy
Ministryně Marksová Tominová.
Ministryně Marksová Tominová. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Úřady práce fungují jen jako pokladny. Kdo si pro dávku přijde, ten ji také dostane. Na prověřování, jestli je žádost oprávněná, není čas. Úřady tak lidem loni vyplatily o 3,6 miliardy krun víc než za posledních pět let.

Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová Tominová proto zvažuje, že vrátí administrativu spojenou s vyplácením některých dávek zpět obcím - jak tomu bylo před nástupem exministra Jaromíra Drábka.

"Chceme s obcemi diskutovat o tom, jakým způsobem do budoucna změnit výplatu dávek tak, aby byly skutečně adresné," potvrzuje mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Petr Habáň.

Kontrola? Sotva u 15 procent žádostí

Do doby, než se změna domluví, se podle Kateřiny Beránkové z Generálního ředitelství úřadu práce alespoň posílí řady úředníků. "Protože v době, kdy agendu vykonávaly obce, pracovalo v této oblasti více než 3642 lidí, zatímco když přešla administrativa na úřady práce, dostalo ji na bedra 1953 zaměstnanců," vysvětlila Beránková.

Úředníci tak podle ní stihnou zkontrolovat sotva 15 procent žádostí o příspěvek na živobytí – tedy základní dávky pro chudé. A jen 1,5 procenta žádostí o doplatek na bydlení. Ten se přitom řadí k nejvíce zneužívaným sociálním dávkám. Vydělávají na ní především majitelé předražených ubytoven pro nejchudší.

Svaz měst a obcí je změně nakloněný. Ovšem s jednou podmínkou: obce budou o sociálních dávkách jen rozhodovat. Samotnou výplatu i nadále zajistí úřady práce. Jinak by prý stát musel městům výrazně přidat peníze do rozpočtů. Na lidi i vybavení. "V potaz by se musely brát například nutné investice na počítače," podotkla mluvčí Svazu měst a obcí Štěpánka Filipová.

Šetření se Drábkovi vymklo

Úřady práce začaly vyplácet nepojistné sociální dávky lidem v roce 2012 za bývalého ministra Jaromíra Drábka (TOP 09). Někdejší šéf resortu se totiž snažil sjednotit výplatu všech sociálních dávek pod jednu střechu. Tvrdil, že tak bude mít resort dávky pod větší kontrolou a ušetří. Do té doby měly posílání části dávek za úkol také obce.

Jenomže Drábkovi se ušetřit nepodařilo. Podle Kateřiny Beránkové z Generálního ředitelství úřadu práce resort lidem loni vyplatil rekordních 69,6 miliardy korun. To je o 300 milionů víc než v roce 2012, a dokonce o 3,6 miliardy víc než před pěti lety. Z toho na nejproblematičtější příspěvek na bydlení padlo 7,4 miliardy korun.

Vyplývá to ze statistik úřadu práce. Za nárůst podle vedení resortu může právě nedostatečná kontrola - zaměstnanců na úřadech práce je příliš málo, navíc na rozdíl od sociálních pracovnic na obcích nemají jak zkontrolovat, kdo a za co dávky od státu čerpá.

 

Právě se děje

před 45 minutami

Rusko otestovalo start hyperzvukové střely Cirkon poprvé z vojenského plavidla

Rusko úspěšně vyzkoušelo nejnovější hyperzvukovou střelu Cirkon (Zirkon), která byla poprvé odpálena z vojenského plavidla. Oznámila to dnes agentura TASS s odvoláním na nejmenované vojenské zdroje. Test se odehrál už v minulém měsíci.

Raketa Cirkon dosahuje podle starších výroků prezidenta Vladimira Putina devítinásobku rychlosti zvuku a při doletu až 1000 kilometrů může zasahovat námořní i pozemní cíle.

Zdroj: ČTK
před 55 minutami

Lídrem STAN pro podzimní krajské volby bude v Plzeňském kraji regionální předseda hnutí a současný hejtmanův náměstek pro dopravu Pavel Čížek

O tom, že Čížek povede kandidátku, hovořilo hnutí už loni, ve čtvrtek pozici stvrdil jeho regionální sněm. Řekl to pro ČTK krajský manažer Václav Cinádr.

Zdroj: ČTK
Další zprávy