Na dávkách se přeplácejí miliardy, Marksová zpřísní kontroly

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
27. 5. 2014 5:30
Sociální dávky by mohly mít znovu na starosti obce, plánuje ministryně práce Michaela Marksová Tominová. Drábkovo centrální vyplácení přes úřady práce totiž nic neušetřilo. Naopak. Dávky lámou rekordy
Ministryně Marksová Tominová.
Ministryně Marksová Tominová. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Úřady práce fungují jen jako pokladny. Kdo si pro dávku přijde, ten ji také dostane. Na prověřování, jestli je žádost oprávněná, není čas. Úřady tak lidem loni vyplatily o 3,6 miliardy krun víc než za posledních pět let.

Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová Tominová proto zvažuje, že vrátí administrativu spojenou s vyplácením některých dávek zpět obcím - jak tomu bylo před nástupem exministra Jaromíra Drábka.

"Chceme s obcemi diskutovat o tom, jakým způsobem do budoucna změnit výplatu dávek tak, aby byly skutečně adresné," potvrzuje mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Petr Habáň.

Kontrola? Sotva u 15 procent žádostí

Do doby, než se změna domluví, se podle Kateřiny Beránkové z Generálního ředitelství úřadu práce alespoň posílí řady úředníků. "Protože v době, kdy agendu vykonávaly obce, pracovalo v této oblasti více než 3642 lidí, zatímco když přešla administrativa na úřady práce, dostalo ji na bedra 1953 zaměstnanců," vysvětlila Beránková.

Úředníci tak podle ní stihnou zkontrolovat sotva 15 procent žádostí o příspěvek na živobytí – tedy základní dávky pro chudé. A jen 1,5 procenta žádostí o doplatek na bydlení. Ten se přitom řadí k nejvíce zneužívaným sociálním dávkám. Vydělávají na ní především majitelé předražených ubytoven pro nejchudší.

Svaz měst a obcí je změně nakloněný. Ovšem s jednou podmínkou: obce budou o sociálních dávkách jen rozhodovat. Samotnou výplatu i nadále zajistí úřady práce. Jinak by prý stát musel městům výrazně přidat peníze do rozpočtů. Na lidi i vybavení. "V potaz by se musely brát například nutné investice na počítače," podotkla mluvčí Svazu měst a obcí Štěpánka Filipová.

Šetření se Drábkovi vymklo

Úřady práce začaly vyplácet nepojistné sociální dávky lidem v roce 2012 za bývalého ministra Jaromíra Drábka (TOP 09). Někdejší šéf resortu se totiž snažil sjednotit výplatu všech sociálních dávek pod jednu střechu. Tvrdil, že tak bude mít resort dávky pod větší kontrolou a ušetří. Do té doby měly posílání části dávek za úkol také obce.

Jenomže Drábkovi se ušetřit nepodařilo. Podle Kateřiny Beránkové z Generálního ředitelství úřadu práce resort lidem loni vyplatil rekordních 69,6 miliardy korun. To je o 300 milionů víc než v roce 2012, a dokonce o 3,6 miliardy víc než před pěti lety. Z toho na nejproblematičtější příspěvek na bydlení padlo 7,4 miliardy korun.

Vyplývá to ze statistik úřadu práce. Za nárůst podle vedení resortu může právě nedostatečná kontrola - zaměstnanců na úřadech práce je příliš málo, navíc na rozdíl od sociálních pracovnic na obcích nemají jak zkontrolovat, kdo a za co dávky od státu čerpá.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 37 minutami

Rubl po volbách v Rusku spadl na nejnižší úroveň za dva týdny

Rubl po víkendových parlamentních volbách v Rusku sestoupil k americkému dolaru nejníže za téměř dva týdny, oslabily také akcie. Ruská vládní strana Jednotné Rusko si ve volbách v dolní komoře parlamentu zřejmě udržela dvoutřetinovou většinu, která je nezbytná pro přijímání ústavních změn.

Mezi povolební rizika pro rubl patří podle makléřské společnosti Alor Broker nárůst protestní nálady mezi lidmi a neuznání volebních výsledků ze strany západních zemí, uvedla dnes agentura Reuters.

Krátce před polednem si dolar vůči rublu připisoval zhruba 0,6 procenta na 73,40 RUB/USD. K poklesu rublu přispěl omezený zájem o riziková aktiva v době, kdy investoři čekají na dvoudenní zasedání americké centrální banky (Fed), které začne v úterý. Negativní vliv měla na ruskou měnu také zpráva o střelbě na Permské státní univerzitě, která si podle předběžných informací vyžádala osm mrtvých.

před 38 minutami

Počet lidí léčených s Alzheimerovou nemocí se za deset let zdvojnásobil

Počet lidí, kteří se v Česku léčí s Alzheimerovou chorobou, se za posledních deset let více než zdvojnásobil. Loni se podle dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) léčilo s touto nemocí 68 120 lidí. Odborníci ale upozorňují, že onemocnění zůstává u velké části pacientů neodhaleno a bývá zaměňováno za náladovost, nešikovnost či jiné projevy stáří. Péče o pacienty s Alzheimerovou chorobou stojí ročně miliardy korun. Podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) nemoc postihuje i čtyřicátníky, riziko jejího nástupu lze omezit zdravou stravou, pravidelným pohybem a činnostmi, při kterých se musí přemýšlet. SZÚ to v pondělí uvedl při příležitosti mezinárodního dne této nemoci, který připadá na 21. září.

Zdroj: ČTK
Další zprávy