Astronaut v Praze: Na orbitu poletí česká kniha

Jan Červenka
18. 6. 2008 22:30
Muž s českými předky stál jako poslední na Měsíci
Eugene Cernan.
Eugene Cernan. | Foto: Národní muzeum, Praha

Praha - Poslední člověk, který zatím stanul na Měsíci a který má české předky, Eugene Cernan, navštívil i se svou vnučkou Prahu, aby zhlédl výstavu Národního muzea Stopy lidí. Do vesmíru s sebou v roce 1972 vzal československou vlajku, kterou pak věnoval Astronomickému ústavu Akademie věd v Ondřejově. A historie se opakuje, do vesmíru se chystá další český suvenýr.

Raketoplán vynese v druhé půlce roku k Hubbleovu teleskopu Nerudovy Písně kosmické. Toto české poselství se tak zúčastní poslední mise, která k teleskopu zamíří.

"Dostali jsme nabídku od amerického astronauta Andrewa Feustela, který bude inženýrem v posádce raketoplánu. Maminka jeho ženy je Brňanka, takže je to stejný případ jako s Eugenem Cernanem," vysvětluje Pavel Suchan z ondřejovského astronomického ústavu.

Knížka do kufříku

"Nabídl, že vezme nějaký český předmět do svého osobního balíčku - každý člen posádky má svůj - a my jsme tedy vybírali, co poslat. Přišlo asi deset návrhů, například fotku zakladatele ondřejovské hvězdárny doktora Friče, první spektrum největšího českého dalekohledu, který v roce 1962 pořídil. Nakonec jsme to povýšili na něco národního, co je navíc vesmíru tematicky velmi blízké," pokračuje Suchan.

Raketoplán vynese do vesmíru Písně kosmické.
Raketoplán vynese do vesmíru Písně kosmické. | Foto: Reuters

K tomu má kniha vztah přímo k ondřejovské hvězdárně. Její zakladatelé se úzce s Nerudou znali.

Za rok by se tak Písně kosmické měly vrátit ze svého vesmírného výletu do muzea ondřejovského astronomického ústavu,  aby byly vystaveny někde vedle přivezené vlajky.

Přímo se nabízí otázka, kam budou směřovat Stopy lidí v objevování vesmíru. "Vše se točí kolem zvědavosti, to je to, co žene lidi dopředu. Myslím, že je logicky potřeba vrátit se na Měsíc a prozkoumat ho, zjistit, jaké to je, žít tam," říká pro Aktuálně.cz kapitán mise Apolla 17 Eugene Cernan.

Po Měsíci Mars

"Dalším místem bude Mars. Musíme zjistit, jak co nejvíc zkrátit dobu cesty. Je na Marsu život? Byl tam někdy? Vypadala takhle někdy Země? Roboti, které na Mars posíláme, si kladou jen naprogramované otázky a věci, které nemají v programu, přehlížejí. Člověk se svou zvědavostí, to dává smysl," pokračuje Cernan.

"Kromě Marsu, jehož poznání dá nové poznatky o vývoji Sluneční soustavy, se pozornost soustřeďuje na  poznání vzdálených končin vesmíru. Mars je však velmi důležitý, neboť je jednou z nadějí, kam by se lidstvo mohlo přesunout, až se Slunce za dvě tři miliardy ohřeje tak, že Zemi spálí. Již existují projekty na posílení atmosféry  rudé planety," doplňuje pro Aktuálně.cz Suchan.

"Zatím je však potřeba chránit deštné pralesy a dbát na to, co se děje na Zemi. Na druhé straně jsou lidé dostatečně inteligentní bytosti, aby tuto problematiku posuzovali logicky a ne dogmaticky politicky. V tomto směru souhlasím s vaším prezidentem," uzavírá Cernan.

Čtěte také:

 

Právě se děje

před 14 minutami

Příjem žádostí do druhé výzvy programu COVID nájemné MPO kvůli nefungujícímu on-line systému prodlouží do 4. února

Příjem žádostí do druhé výzvy programu COVID nájemné MPO kvůli nefungujícímu on-line systému prodlouží do 4. února, sdělil ČTK ministr Havlíček.

On-line informační systém MPO pro podávání žádostí do programů COVID je podle Havlíčka připraven. Příjem žádostí začne znovu v sobotu v 08:00, uvedl.

Zdroj: ČTK
před 31 minutami

Nový majitel má dát za Vítkovice Heavy Machinery přes 1,2 miliardy korun

Nový majitel by měl za ostravský strojírenský podnik Vítkovice Heavy Machinery (VHM) zaplatit 1,2115 miliardy korun. Jde o nejvyšší nabídku ze čtvrtečního druhého kola výběrového řízení. Byla vyvolávací cenou v páteční aukci na portálu verejnedrazby.cz, do níž postoupilo pět nejvážnějších zájemců, a nakonec se ukázala být i konečnou cenou. Za firmu to ČTK sdělil Jaroslav Martínek.

Jméno subjektu, který ve výběrovém řízení předložil nejvyšší nabídku, zatím insolvenční správce Lukáš Zrůst nesdělil. "Bude oznámeno po splnění dílčích povinností ve smyslu insolvenčního zákona," uvedl Martínek.

Prodejní proces páteční aukcí ještě neskončil. Do 27. ledna musí s jejími výsledky vyslovit souhlas věřitelský výbor, zajištění věřitelé a soud. "Pokud bude vysloven, má nový majitel čas do 11. března na doplacení kupní ceny. O den později je nejzazší termín pro uzavření smlouvy o převodu závodu a 15. března je rozhodný den pro převod VHM na nového majitele," uvedl Martínek.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Americká Sněmovna reprezentantů předá Senátu ústavní žalobu na bývalého prezidenta Trumpa v pondělí. Oznámil to šéf senátní většiny Schumer

Zdroj: ČTK
Další zprávy