Armáda Burkinu Faso civilistům nepředá, prý kvůli stabilitě

ČTK ČTK
7. 11. 2014 16:12
Sankcí se nebojíme, prohlásil podplukovník. Jedinou dohodou v zemi zatím je, že se příští rok na podzim uskuteční parlamentní a prezidentské volby.
Burkina Faso - protest - africká unie - prezident
Burkina Faso - protest - africká unie - prezident | Foto: Reuters

Ouagadougou - Prozatímní vůdce Burkiny Faso, podplukovník Isaac Zida, odmítl žádost Africké unie (AU), aby se v zemi po svržení prezidenta do 14 dnů ujali moci civilisté.

Zástupci občanské společnosti, politických stran, armády a tradičních kmenových vůdců se zatím shodli pouze na tom, že v zemi se až na podzim příštího roku uskuteční parlamentní a prezidentské volby.

"Nebojíme se sankcí, mnohem více nám záleží na stabilitě," citovala Zidu britská televizní stanice BBC.

Armádní představitel se na jednání se zástupci občanské společnosti i opozičních stran sice shodl na konání voleb, nicméně nebylo stanoveno, kdo zemi povede do té doby. Africká unie přitom pohrozila Burkině Faso sankcemi, jestliže předání moci nebude zajištěno co nejdříve.

Podle ghanského prezidenta Johna Dramaniho Mahamy by ale na sankce nemuselo dojít. "Jsem si jistý, že se nedostaneme do stadia, kdy bude muset mezinárodní společenství sankce vyhlásit," řekl Mahama agentuře AP.

V případě sankcí se mluví o pozastavení členství Burkiny Faso v Africké unii a o zákazu cestování pro armádní představitele. O krizi v této západoafrické zemi bude ještě v listopadu opět jednat Mírová a bezpečnostní rada AU.

Prezident Blaise Compaoré rezignoval minulý pátek pod tlakem nepokojů, které vyvolala jeho snaha zajistit si funkci na další období. V čele Burkiny Faso stál od roku 1987, kdy se k moci dostal během převratu.

BBC v této souvislosti podotkla, že odchod Compaorého nespokojenost obyvatel asi nevyřeší, protože její příčinou jsou zejména vysoké ceny, nízké platy a trvalá chudoba.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Makedonská pohraniční stráž našla opuštěný kamion se 47 migranty

Hlídka pohraniční stráže Severní Makedonie objevila v blízkosti hranic s Bulharskem a Řeckem opuštěný kamion, v němž bylo pět desítek ilegálně cestujících migrantů.

Kamion, jehož řidič utekl, hlídka objevila v pátek pozdě večer. V nákladním prostoru tohoto vozidla se schovávalo 47 migrantů pocházejících z Afghánistánu, Pákistánu a Iráku, informovala policie.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Hokejový útočník Frk podepsal novou smlouvu s Los Angeles

Hokejový útočník Martin Frk podepsal novou dvouletou smlouvu s Los Angeles. Šestadvacetiletý hráč by si v příštích dvou letech měl v NHL vydělat celkem 1,45 milionu dolarů. Kings o tom informovali na svém oficiálním webu.

Odchovanec Karlových Varů zamířil do Los Angeles před sezonou, v předešlých letech působil v kanadsko-americké soutěži v organizaci Detroitu. Za Kings Frk zatím odehrál osm zápasů, vstřelil pět branek a přidal asistenci. Většinu sezony působil na farmě v týmu Ontario Reign v nižší AHL.

Frk působí v zámoří od roku 2010, po třech letech v juniorské soutěži QMJHL se snažil prosadit do kádru Detroitu, což se mu stabilně podařilo jen v sezoně 2017/18, kdy za Red Wings odehrál 68 utkání s bilancí jedenácti branek a čtrnácti asistencí. Většinu času strávil útočník s vyhlášenou tvrdou střelou na farmách v AHL a ECHL. Celkem zatím v NHL nastoupil k 108 utkáním (17+20).

Loni se rodák z Pelhřimova domluvil na smlouvě s Los Angeles, která mu v případě pobytu v NHL zajišťovala plat 700.000 dolarů. Podle nového kontraktu si mírně polepší, podle webu capfriendly.com má ale garantovaný stejný plat v NHL i AHL.

Další zprávy