Aktuálně+ | Skalní brána i smrt císaře Karla IV. Poznáte místa podle fotky?

Aktuálně+ Aktuálně+
28. 7. 2022 13:00
Stačí se rozhodnout, sednout do auta nebo do vlaku a vyrazit. Přísná protiepidemická opatření posledních dvou let cestování po Česku nepřála, teď je to ale jinak. Žádné lockdowny ani stres kvůli propadlému testu na koronavirus. Místo toho je možné navštívit české hrady, rozhledny, historická města a další památky. A otestovat si znalosti v kvízech Aktuálně.cz nebo v nich najít inspiraci.
Pravčická brána, největší přirozená skalní brána v Evropě, je podle ředitele Národního parku České Švýcarsko Pavla Bendy ohrožena ničivým požárem, který park zachvátil.
Pravčická brána, největší přirozená skalní brána v Evropě, je podle ředitele Národního parku České Švýcarsko Pavla Bendy ohrožena ničivým požárem, který park zachvátil. | Foto: Kevin Oliver (CC BY-NC-ND 2.0)

Zdálo se to jako věčnost. V těch několika týdnech loni na jaře, kdy se kvůli šíření koronaviru uzavřely hranice okresů, se spousta lidí nemohla dočkat, až budou zase smět vyrazit ven, na výlet. Návštěvnost mnoha turistických míst srazila hluboko dolů tvrdá nařízení, která měla epidemii udržet pod kontrolou. Letos v létě cestovat jde a lidé se na oblíbená místa zase vrací. Aktuálně.cz přináší kvízy, které mohou s výběrem cíle pomoci. 

Uhodnout, která řeka pramení na Smrku

Řeky, jezera, rybníky a vodní nádrže jsou v létě navštěvovanější než jindy. Dá se v nich koupat, opalovat se a odpočívat na břehu nebo rybařit. Ne každý ale ví, kdy stavitelé vybudovali soustavu Třeboňských rybníků, která řeka pramení v rakouské části Novohradských hor a která na hoře Smrk nebo které ze šumavských ledovcových jezer je největší. Vyzkoušejte si, kolik vodních ploch na mapě poznáte.

Obří skalní brána a ostrůvek na močálu

Než ničivý požár zachvátil o letošní předposlední červencové neděli Národní park České Švýcarsko, patřilo jeho území k nejnavštěvovanějším přírodním památkám v Česku. Pravčickou bránu zpopularizoval první díl filmových Letopisů Narnie - Lev, čarodějnice a skříň z roku 2005. Šumavský rašelinný močál zase proslavila fotografie s útlou břízou na malém ostrůvku. Poznáte na záběrech další oblíbená česká místa?

Skrytá jezírka i pohled na nejvyšší vodopád

Přírodní klenot, kde před druhou světovou válkou trávili trampové volné neděle, najdou obyvatelé hlavního města přímo na okraji Prahy. V Prokopském údolí narazí na skrytá jezírka i divoké skalní strže. Kdo chce vidět nejvyšší vodopád, musí do Krkonoš. Pro další inspiraci na výlet se podívejte třeba na kvíz o významných místech v české krajině.

Kdy zemřel Karel IV. a kde pramení Vltava

Stát se to může každému. Vyrazí na výlet a dojde k pamětihodnému místu, jen najednou neví, co o něm říct. Pobýval tu císař Karel IV., kdy ale zemřel? Jezdil sem tvůrce oscarového filmu Zdeněk Svěrák, které další české snímky ale cenu americké Akademie filmového umění dostaly? A kde vlastně pramení Vltava, která teče až do Mělníka? Vlastivědně-historický kvíz vám pomůže právě takové informace ověřit.

Nejkrásnější hrady a zámky

A na závěr královská místa. Hrady českých a moravských pánů se konečně naplno otevřely návštěvníkům. Nejen ty královské. V kvízu Aktuálně.cz je možné zauvažovat, kde se točily pohádky Zlatovláska a Nesmrtelná teta nebo která opevněná stavba na strmém návrší se nazývá "králem hradů". Vyzkoušejte, jak dobře znáte české hrady, zámky a tvrze.

Díky platformě Aktuálně+ vám můžeme přiblížit naši práci. V letních měsících si u nás můžete otestovat svou znalost dovolenkových destinací nebo zjistit, že v Praze nemusíte navštívit jen Pražský hrad.

 

Právě se děje

Další zprávy