Aktuálně+ | Je pro vás historie hračka? Ověřte si to v našich letních kvízech

Aktuálně+ Aktuálně+
18. 8. 2022 14:30
Oddychněte si na chvíli od horkého léta a nechte na sebe působit krásu historie prostřednictvím našich kvízů. Prozkoumávat můžete staré fotochromové pohlednice zachycující svět v dobách císaře pána Františka Josefa I. Uhodnete panovníka, rozeznáte významnou architektonickou památku? Pokud jste na školách holdovali dějepisu, udělejte si čas a ověřte si, jaké znalosti v paměti zůstaly.
Císař Rudolf II. na obrazu z dílny Hanse von Aachen
Císař Rudolf II. na obrazu z dílny Hanse von Aachen | Foto: Hans von Aachen, Public domain / Wikimedia Commons

První z našich kvízů odkrývá kouzlo starých pohlednic, ve kterých se vrátíme do doby před 120 lety. Některé stavby na nich jsou dnes turistickou atrakcí, jiné znají spíše cestovatelští fajnšmekři. Možná vás mnohé překvapí tím, co se s nimi stalo, jiné naopak zůstaly nezměněny. Ponořte se tedy do nádherně zpracovaných fotografií z přelomu 19. století. Zvládnete jich rozpoznat alespoň patnáct?

Svět ze starých pohlednic. Poznáte místa na fotkách?

Další kvíz Aktuálně.cz se týká opět minulosti a zavede nás mezi nejmocnější panovníky české historie. Najdete v něm jména z nejvýznamnějších vládnoucích dynastií, ale i méně známé osobnosti české smetánky. Poznáte například krále, jehož matkou byla hraběnka z Foix a Candale? Nebo se vám vybaví jméno známého panovníka, který holdoval alchymii a astronomii?

I když česká historie nemusí být vaší silnou stránkou, třeba vás překvapí, kolik se vám toho z dětských let ve školních lavicích vybaví.

Poznejte slavné panovníky jen podle fotky

A teď do 20. století. Čeká nás rozplétání hádanek týkajících se významných staveb na území Česka. Některé z budov stojí na těch nejfrekventovanějších místech, kde kolem nich denně projde nespočet turistů. Jiné jsou romanticky skryty ve vilových zástavbách z počátku 20. století. 

Poznáte Kramářovu vilu a další ikonické stavby Česka?

Historický kvízový exkurz zakončí moderní technologie. Zkuste se podívat na velikány historie tak, jak jste je ještě zaručeně neviděli. Jakpak se asi usmívala česká spisovatelka Božena Němcová a jaká byla zadumaná tvář Alberta Einsteina, když třeba zrovna přemýšlel o svých teoriích?

Oživlé tváře: Když na vás mrkne Němcová

Na Aktuálně+ se snažíme o to, aby vám naše redakce byla blíž. V letních měsících jsme proto obsah přizpůsobili, nabídli jsme například Tři tipy na letní čtení. Už jste některý z nich vyzkoušeli?

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

USA a Korea odpálily čtyři rakety v reakci na balistický test KLDR

Armády Koreje a Spojených států dnes ve směru Japonského moře odpálily čtyři rakety země-země. Informovalo o tom jihokorejské ministerstvo obrany. Šlo podle něho o reakci na úterní test, při němž Severní Korea odpálila balistickou střelu, která poprvé od roku 2017 přeletěla japonské území.

Jihokorejský rezort obrany informoval, že jedna z raket se krátce po odpálení zřítila.

Úterní severokorejský test, který byl pátým během deseti dnů, ostře odsoudily jak Spojené státy, tak NATO. USA a Jižní Korea na test reagovaly leteckým cvičením, během něhož jihokorejský bojový letoun F-15K odpálil naváděné bomby na cíl v moři západně od korejského pobřeží. Armáda cvičení označila za "ukázku schopnosti přesného úderu".

V roce 2017, kdy Severní Korea naposledy odpálila raketu přes japonské území, podnikla jen o několik dnů později test atomové zbraně. Někteří analytici tvrdí, že je velmi pravděpodobné, že Pchjongjang koncem měsíce opět vyzkouší jadernou zbraň.

Rezoluce OSN zakazují Severní Koreji provádět zkoušky balistických raket jakéhokoliv doletu, které by byly schopné nést jadernou hlavici.

Zdroj: ČTK
Další zprávy